söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYETTİ GARİ…


YETTİ GARİ…

 

"YETTİ GARİ" Sözcüğü yöremizde "YETER ARTIK" anlamına gelmektedir… İnsanlarımız her gün terör saldırıları görmek, kadınların bıçaklanıp, kurşun sıkılarak öldürülme olaylarını ve siyasi atışmanın yarattığı travmalardan bir an kurtulmak istemektedir.

Boğucu yaz güneşinden kendisini bir deniz kenarına atma, denize kenarına atma imkanı bulamayan çok aile evlerinde karabasanlar içinde yaşamakta ve bazen de aile içinde huzursuzluklar yaşanmakatadır.

Bu insanların tek eğlencesi TRT'nin radyo ve televizyonlarını dinlemek ve izlemektir… Yaş ve yaşadığı kültür ortamı dolayısıyla her insanın müzik zevki başkadır. Şahsen ben Türk kültürünün temel taşı türküler, oyun havaları, davul - zurna, uzun havaları, bir kaval sesinden, bir sazdan ayrı ayrı hislenir, duygulanırım. Arabaskleri, batı enstrumanlarıyla yapılan ezgileri çok kimse sever, ama süresi uzayınca isyan edesi gelir.

Bir de yok sayılmayacak Türk San'at Musikisi de vardır ki son günlerde özellikle yaşadığımız yaz aylarında çalınmaz ve söylenmez hale geldi… Türk San'at Musikisi'nin, Türk San'at kültüründe çok önemli yeri vardır. Tarih boyu güftekarıyla, bestekarıyla büyük eserler üretilmiş, taş plaktan bu günkü seviyesine gelmiştir.

Türk San'at Musikisini inkar etmek mümkün değildir. Bugün her ilde, ilçede musiki kültür grupları, dernekleri, koroları vardır. Bunları yöneten bestekarlar, şefler, birbirinden yetenekli gençler vardır. Tarihi epey eski Aydın Musiki Derneği vardır ki TRT'ye 5-6 sanatçı vermiştir.

Söke'de 1967 yılında Halk Eğitim Başkanı değerli ve çalışkan öğretmeni Söke Musiki ve Tiyatro Derneğini kurmuş, ilçenin meraklı insanları; Nihat Öğünçoğlu, Sadi Tarlan, Kenan Uras, Mustafa Özcanyüz, Öğretmen Zeki Avcıoğlu, Ahmet Avcıoğlu, Tunay Şenol, Hasan Metin, Hasan Sert ile isimlernini sayamadığım bir çok musiki sever ve ben derneği çalışır hale getirmiştik. Bu dernek ve musiki korosu Doktor Öztekin Yüce idaresinde kızlı ve erkekli olmak üzere otuzun üstündeki meraklı, kabiliyetli insanlar yılda en az 3 - 4 kez konser vermektedir.

TRT kitlesel kültürü yaymak istese Aydın, Söke dahil Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerindeki gruplara yer verip, hem programlarını zenginleştirir hem de genç istidatlılardan faydalanır… Ama yapmıyorlar… Aynı programları tekrarlayarak vatandaşın kültür zevkini baltalıyorlar. Türk San'at Musikisi programları özellikle yaz aylarında kısaltılmaktadır.

TRT Müzik Programları da Cumartesi ve Pazar geceleri halkımıza Türk San'at musikisinde mahrum bir program uygulamaya başladı. 

'Sıra Sende' isimli şarkı yarışması TRT'de başladı. 'Sıra Sende'nin sunuculuğunu oyuncu Uraz Kaygılaroğlu yaparken, jüri koltuğunda ise Cumhurbaşkanlığı Korosu başarılı elemanı Mustafa Keser, Işın Karaca ve Metin Şentürk yer alıyor…

Sözde genç yetenekleri yarıştırıp başarılı olanları tespit edecekler. Gelin görün ki üç jüri üyesi de TRT'nin manevi değerlerini incitecek bir tutum sergiliyorlar. Mustafa Keser'in elinde nakışlı mendil seyircilerin gözüne hoş gelmeyecek şekilde sallıyor. Başını onunla örtüyor. Işın Karaca yerli yersiz bağırıyor, Metin Şentürk ise kulakları tırmalayan kahkahalar atıyor…

Yarışma değil, sanki üçüncü sınıf bir tiyatro oyunu seyrediyoruz… Bu program TRT'ye yakışmadığı gibi San'at Musikimizin hafife alma programı olduğunu da söyleyebiliriz.

Bütün bunlardan sonra "YETTİ GARİ…" diyoruz...

 

Bu makale 1267 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (29/8/2017)
    Evet sevgili ağabeyim ben de aynen sizin gibi sesleniyorum;"Yetti gari!!!!!!!!!!!!!" Sağlıcakla kalınız...