söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE EKSPRES 56 YAŞINDA


SÖKE EKSPRES 56 YAŞINDA

 

Kentlerin ve ülkelerin tarihinde 56 yıl uzun bir süreç değildir; ama bir kuruluşun yada bir yayın organının hayatında uzun bir süredir. Bu yayın, yerel bir gazete ise daha da önem kazanır. Yayın hayatında 55. yılını tamamlayan SÖKE EKSPRES GAZETESİ 56. yılınaa girdi, bu yüzden önemlidir. Ayrıca hergün aralıksız, hem de ilkelerini ve içeriğini koruyarak okuyucusuna ulaşan bu gazete Söke ve çevresinde en uzun ömürlü yayını olduğu için de övgüye değerdir. Bu vesile ile sahip ve çalışanlarını kutlamak istiyorum.

Eylül ayı ilçemiz tarihinde bereketi ve zaferi ifade etmektedir. Bu ayla Söke ekonomik ve ticari yönden yeni bir heyecan yaşar. Üretici yıl boyu verdiği emeğin, döktüğü alın terinin hasatını toplar. Eylül ayından itibaren ilçe 2-3 ay pamukla oturup pamukla kalkar. “Sonuçta üretici, tacir, esnaf ve işçi bu bereketten faydalanır. Çarşıya, pazara canlılık gelir.

Eylül ayrıca ilçeye mutluluk ve zafer müjdeleyen bir aydır. Tarihin bir daha göstermesini istemediğimiz bir dönemde Söke, tüm ülke insanı gibi başkaldırmış ve yurdunu korumasını bilmiştir. Türk milleti 1. Cihan Savaşından sonra maküs talihine yenik düşmüş, imzalamak zorunda kaldığı  antlaşmalarla sarsılmıştı. Ülke yer yer işgal edilirken Yunanlılar Ege’ye ve Söke’ye davetsiz misafir olarak gelmişlerdi. Başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere inanç ve yürek birliği yaptığı milletiyle bir büyük mücadele başlatılmış, 26 Ağustos’ta açılan ateş, 9 Eylül zaferiyle sona ermişti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanında kalp ve gönül birliği yapan milis güçlerimiz bu zafere adlarını yazdırmışlardır. 30 Ağustos Zaferi destanıdır. Yörük Efesiyle, Ese Efesiyle, Kıllı Hüseyin, Cafer Efe, İbrahim Çavuşuyla, yöre insanı, kadınıyla, erkeğiyle hem de güç şartlarda yurtlarına sahip çıkmak için kanlarını ve canlarını vermişlerdir. 6 Eylül Söke’nin düşman istilasından kurtuluşunun tarihidir. İlçenin zafer günüdür.

Bu zaferin 55. yılında Söke bir güzel oluşumu gerçekleştirmiştir. Başta Şevki Gemicioğlu ve Merhum Zeki Yavaş ve bizler bir gazetenin yayımı için düşünce birliği yapmıştık. 1962 yılının 6 Eylülünde SÖKE EKSPRES GAZETESİ’ni yayımladığımız zaman çocuklar gibi heyecanlandık. Mahbup Kılıç, Şevki Gemicioğlu ve o yılların genç kalemleri güncel ve seviyeli yazılarla gazeteyi dolduruyorduk. Bugünki baskı tekniği olmadığından, hurufat kumpaslarla diziliyor, merdaneli makinalarla basılıyordu. SÖKE EKSPRES’le birlikte Söke’ye ilk matbaa makinası gelmişti. Bundan önce yayınlanan ve ömürleri 1-2 seneyi geçmeyen gazeteler İzmir’de basılıyordu. İlk ciddi ve düzenli baskı ve matbaacılık 1962 yılında SÖKE EKSPRES’le birlikte “Birlik Matbaası’yla başlamıştı. Söke’de gazetecilik 1919 yılında Işık Ali Ziya Bey tarafından yayınlanmıştır. 1936 yılında Enver Yazarsoy’un çıkarttığı SES gazetesinin ömrü de bir yıl olmuştur.  Yine Enver Yazarsoy tarafından 1939 yılında yayımlanan “Söke’nin Sesi”de ancak bir yıl yaşayabilmişti.

Ekrem Karakaş ve Nurettin Tuna’nın 1952’de yayınladığı “Demokrat Söke” ve Hilmi Altındağ’ın yayımladığı “Hakikat” gazeteleri de yayınlarını iki yıl sürdürebilmişlerdir. 1958’de İzzet Gezginoğlu’nun sahipliğini yaptığı “Hür Söke” gazetesini merhum Muharrem Bora devralmış o da 1965 yılında SÖKE EKSPRES’le anlaştığı için Hür Söke’yi kapatmıştı. 1961-1975 yılları arasında ömürleri bir yılı geçmeyen “Gerçek”, “İşçi Gazeteleri” yayınlanmıştır. Bu arada ben de gazeteci, karikatürist Raşit Yakalı ile “Bilge” isimli aylık bir dergi yayımlamış, ancak 3 sayı çıkarabilmiştik.

Söke Ekspres yalnız ilçemizde değil, Aydın Dahil yöremizde en uzun ömürlü Yerel Gazete özelliğini taşımaktadır. Şevki Gemicioğlu’ndan sonra bu gazetenin sahipliğini Muharrem Bora yapmış, kendisinin 1983 yılında zamansız ölümüyle gazetenin yönetimi ve basımı bana kalmıştı. Bu zor ve özveri isteyen çalışmayı yaparken Kerim Yalçınkaya imdadıma yetişmişti. Unutmayalım ki SÖKE EKSPRES GAZETESİ’nin ara vermeden yayınında Yalçınkaya’nm emeği ve gayreti vardır.

Elimizde doğan ve bütün mutluluğunu, sıkıntılarını bildiğim bu gazete Yılmaz Kalaycı’nın sahipliğinde ve Cumhuriyet Matbaasının her türlü yeniliklerinden faydalanarak yayınını sürdürmektedir. Bugün bir kısım maddi sıkıntıların dışında yayın güçlükleri kalmamıştır. Haber bulma da güçlük olmadığı gibi, yazar sıkıntısı da yoktur. Hergün en az 3-4 kalem ciddi ve içerikli yazılarıyla sütunları doldurmaktadırlar. SÖKE EKSPRES sadece gazete değil bir çok hevesli ve yetenekli gençlere okul olmuştur. Zaten yayın ilkesinde var olan kültür etkinliklerine katılma eğilimini sürdürmektedir.

SÖKE EKSPRES... İlk çıktığımız sayıdaki yazılarıma bakıyorum da gazetedeki ve kendimdeki değişimi daha iyi görüyorum. 

Bu yayınla yarım asırdan beri kardeş gibi yan yana beraber yaşadık. Çok zaman maddi sıkıntılarını, kağıt, mürekkep temininde gazeteyi yayınlayamayacak kadar olumsuzluklara hep göğüs gerdik. Gazetinin sahipliğinden, yazı işleri müdürlüğüne kadar hep yanında olduk. Sayılamayacak kadar çok yazılar yazdık. Söke ve çevresinin gündeminde olduk. Milli bayramları, şenlikler günlerini beraber kutladık. Kültür ağırlıklı toplantıların mekanı olduk. Bize yardımcı olan, mürekkebimizi koklayan çocuk yaştaki arkadaşların her biri dergi, kitap çıkarır hale geldiler. Ayrıca bir çoğu matbaa sahibi oldular. Hepsini yürekten kutluyorum.

Söke Ekspres’in ilk yayınından bu güne emeği geçen Zeki Yavaş’ı, Şevki Gemicioğlu’nu, Mahbup Kılıç’ı, Muharrem Bora’yı, Av. Ahmet Güçsav’ı rahmetle anıyorum. Oyhan Hasan Bıldırki’ye, Halil Güven’e, Suat Tutak’a, Kerim Yalçınkaya’ya, Araştırmacı Yazar Abdülkadir Güler’e, İrfan Algür’e, Hüseyin Kırkık’a, Son 10 yıldır okur düzeyinde yücelten Ali Sarayköylü’ye, Söke Ekspres’i bünyelerine alarak yayınını sürdüren Başta Yılmaz Kalaycı ve oğlu Kadir Kalaycı olmak üzere Cumhuriyet Matbaası’nın değerli çalışanlarına ve isimlerini yazamadığım değerli yazarları ve bu arada Yaşar Çağbayır ve Söke Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Tülay Sarayköylü’ye sonsuz şükran ve teşekkür ediyoruz. Vefat edenleri saygıyla anıyoruz. Nice yıllara.

 

Bu makale 1115 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (8/9/2017)
    Emeğinize sağlık sevgili öğretmenim... Sağlıcakla kalınız...