söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖĞRETMEN


Halil Özşarlak

 

 

ÖĞRETMEN

 

Bir Türkçe ve bir yabancı harflerin yan yana gelmesiyle oluşan "ÖĞRETMEN" sözcüğünü nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Ama her saniye her zamanda içimizde olan öğretmeni sadece işlevi değil ruhumuza karakter olarak girmiş mücerret bir duygu olarak belleklerimizde saklıyoruz. Öğretmen tarihten önce vardı, bugün hayatımız için vazgeçilmez bir unsur olarak vardır. Hele bugün yaşadığımız çağdaş dünyamız için toplumların öncelik konusudur. Öğretmen, eğitim olmasa devletin ne ekonomisi, ne tarımı, ne siyaseti ve toplumsal itibaro olur. Daha doğrusu bu gerçeği bilmiyenler, tarihin derinliklerine gömülüp yok olmuş toplumlar olarak kaybolup gidecekler.

Öğretmen ve eğitim, bir devletin ihmal edemiyeceği konulardır. Toplumun yüce değerlerini korumak adına inanctır. Öğretmeni eğitimin değerlerini günlük yaşamımızda teknolojide, makinalaşmada, askeri ve sivil hayatımızda hep görüyoruz. Aya yükselen füzede, doktorun neşterinde, hukukçunun cübbesinde, yazarın kaleminde, şairin şiirinde, ressamın fırçasında hep o vardır.. Öğretmen bize yurt sevgisini veren, Atatürk kavramını veren, toplumun birlikte yaşamasını öğreten ilahi bir varlıktır. Tıpkı 24 Kasım 1928 tarihinde kara tahtaya tebeşirle alfabeyi, çocukluk belleğimize güzel türkçemizi yerleştiren insandır. O kadim tarihimizi, Fatih'i, Çanakkale'yi, Dumlupınar'ı, Sakarya'yı biz onlardan öğrendik. Köhne bilgilerle, menfaat için din sömürüsü yapanlardan uzak durmamızı uyaran onlardı. "ÖNCE VATAN" diyerek özünde yer alan Atatürk ve gazilerimizi saygıyı öğreten şehitlerimiz için elimizi açarak yüce Allah'a rahmet okutan da onlardı. 

Kadınları horlayan, namus konusunda kadının eli sıkılmaz, kadın sokakta gülmez, topuklu ayakkabı giyince günah sayan isim, üniversitelerde makamı rektör bile olsa gericilerle mücadele etmemiz emrini de o vermiştir… 

Atatürk'ün "En büyük eserim" diye tanımladığı "CUMHURİYET"i korumak için öğrencilere her zaman yürek veren öğretmen kavramını nasıl görmezden gelebiliriz. Sayıları yüksek, köyünden dağına kadar hizmet yapan bilgi ve manevi güç sahibi olan bu insanlara öğretmenlik vasfı sağlamışlardır.

Ülkemizde okumak ve eğitim yapmak kolay mıdır? Sanmıyorum. Eski yıllarda öğrenci velisi çocuğunun başarılı olması için dersahanelere avuç dolusu paralar verirlerdi. Şimdi onlar kalmadı, ama öğrenciler dışarıdan özel dersler almadan her hangi bir fakülteye girmeleri zor olmaktadır. Öyleyse ülkemizde eğitim zaafı vardemektir… Bu zaafilet öğretmenin değil, genel yönetimin, hükümetinder. Her değişen Milli Eğitim Bakanının uyguladığı sistem karmaşasından ileri gelmektedir. Bu zaafiyet her ile bir üniversite açmakla da olmaz. Hata eğitimin içindedir. Ne yazık ki ülkemize , toplumumuza uyan bir sistem bulamayışımız dünya PİSA değerlerinde geri kalmamıza, bir çok gencin ünivermsite imtihanlarında sıfır çekmesine neden olmaktadır. Cemaat okullarını ve yurtları da uzun uzun yazmaya değer konulardır.. Bir üniversite mensubu hoca, toplumun bozulmasına okuyanların sebep olduğunu söylüyorsa eğitimin ne hale geldiğini gösteren şeydir. Bağımsızlık, medeni düşünce ve Atatürk kavramı ulusumuzun ortak değerleridir. Seksen yaşını geçkin insanlarımızın bir elinde bastonu, diğer elinde bayrağı ile pozitif düşünceye, aydınlık Türkiye'ye ulaşmak istemelerindendir.

Ulu Önderin 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin kabul edildiği günü" ÖĞRETMENLER GÜNÜ" olarak da tescil edilmesi bizim eğitim tarihimize yazılmış onurlu bir sayfadır. Öğretmen; Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirdiklerinde daima inandık ve inanmaya devam edeceğiz. Bu vasıftaki öğretmenleri övüyor, ellerinden öpüyoruz. Vefat edenleri de minnetle, rahmetle anıyoruz.

Yazımı değerli dostum yazar, araştırmacı Abdülkadir Güler'in bir dörtlüğüyle bitiriyorum;

"ŞİİR, ŞİİR, TÜRKÜ, TÜRKÜ

SEKSEN MİLYON TÜRK'Ü

ÖNDER ETTİK ATATÜRK'Ü

BİNLERCE YAŞA ÖĞRETMENİM…"

 

Bu makale 861 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (24/11/2017)
    Öğretmenler gününüzü yürekten kutluyorum sevgili öğretmenim... Sağlıcakla kalınız:)