söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHOŞGELDİN YENİ YIL


HOŞGELDİN YENİ YIL

 

Büyük bestekar Selahattin İnal hicaz makamındaki eserinde ne güzel söylemiş:

“Yıllar ne çabuk geçti

O günler arasından…

Bir tel saç onun kaldı,

Bütün hatırasından…”

Kim bilir dünyada insanlar kaç takvim tükettiler? Takvim yaprakları bir bir uçuşurken yaşadıkları ömür içinde, neleri, nasıl bulduklarını düşünerek hayatlarını ne kadar kolay ya da zor geçirdiklerini sorgulayıp, duruyorum. Kimisi İnal’ın dediği gibi bir tel saç ile teselli bulurken, kimisi de İrfan Özbakır’ın  hüzzam eserinde söylediği gibi;

“Ömrümüzün son demi,

Sonbaharıdır artık…

Maziye bir bakıver

Neler neler bıraktık”

diyerek hayatının sonunda neleri bıraktığının acısını çekiyor.

Zaten ömür denen şeyin bir şiir, bir öykü, bir şarkı olduğunu biliriz. İnsanlar yıllardır belleğinde sakladığı sevgileri, dostlukları, heyecanları, sevinçleri, sonradan fıkra, şiir veya beste olarak  dile getirirler. Doğasında bunlar zaten vardır. İşi, gücü, parası dışında mücerret olarak üzerinde taşıdığı psikolojik değerler, insanı insan yapan vasıflardır.

Ben hayatı bir şiire, bir şarkıya benzetirim. Taşıdığım fikirlerin, toplumla olan ilişkilerimin ve sahip olduğum duygularımın her zaman bir besteyle özdeşleştiğini görürüm. Bu yüzden yazdığım yazıların genel temasında hep şiir vardır, ruhumuzu okşayan resim ve beste vardır. Bunlardan ve duygudan yoksun kalmış insanları, kaba, verimsiz ve başarısız bulurum. Ömür, ilahi bir taktirdir. Bizler bu inancın kullarıyız. Bu bir kaderdir, alın yazısıdır.

“Kader, kime şikayet 

Edeyim seni, bilemem,

Alnıma yazılmış yazısın

Derinsin, silemem”

diyen hicaz makamındaki şarkısıyla Avni Anıl’da bu çıkmazın içine düşmüştür. Udun, kanunun, kemanın her teli, tamburun yayı ve neyin her nefesi gönül dostlarının kalbini titretir. Bunlar mutlu kişilerdir. Keşke herkes bu duyguyu yaşayabilse…

İyisiyle - kötüsüyle bir yılı geride bıraktık. Dolu dolu geçen 365 günde neler kazandık, neler kaybettik? 2017 Türk siyaseti ve ülkenin tarihinde çok konuşulacak bir yıl olmuştur. İktidar ile muhalefet arasında söylenen sözleri, ithamları hep duyduk. 30 yıldır devam eden ve ülkemizin bütün değerlerini alt-üst eden terör eylemleri bu yılda yüreğimizi yaktı. Yıl boyu kavgalara, cinayetlere şahit olduk. Ayrıca 2017 yılında mahallemizden, çarşımızdan hatta evlerimizden kaç kişinin aramızdan ayrıldığını bilemiyorum. 

Hayat devam ediyor ve edecektir de… 

Temennimiz para, pul ve malımızı kaybetmemektir ama bunlardan daha önemlisi itibarımızı ve inancımızı kaybetmemek olmalıdır. 

Bir kısmımız tatlı huzuru  “Kalamış”ta ararken, bir kısmımızda derin bir sükut içinde yattığı yerde Allah’tan rahmet beklemektedir. Bir hüzzam şarkının nakaratında söylendiği gibi:

“Bir rüya gibi,

Bir masal gibi,

En güzel çağda

Aşkımız bitti.”

Rüyalar, hayaller ömür zincirimizin birer halkasıdır. Bunlar bir gün bitecektir,  önemli olan hayırla anılmaktır.

2018 yılının, ailemize, milletimize huzur, sağlık getirmesini diliyorum.

"Hoşgeldin Yeni Yıl..."

 

Bu makale 933 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz