söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYEŞİL VE HALİL GÜVEN


YEŞİL VE HALİL GÜVEN

 

Toplumun renkleri gibi insanların da renk tercihleri vardır. Bu bir görüş müdür ya da karakter mi? Olduğunu bilemiyorum. Bazı insanların mizacı olarak hamasi ya da duyguları için mutlaka bir rengi kendisi için öncelik kabul etmiştir.

Mesela benim tutkum beyaz üzerinedir.. Beyaz renk gönlüme daha uygun gelmektedir. Tıpkı büyük yazar ve şair Şevket Süreyya gibi beyazı bir başka yorumlarım. Beyaz bende saflığı, berraklığı, temizliği ifade eder. Beyazın iffet olduğunu her kitabımda yazmışımdır. Şevket Süreyya, toplumun renginin beyazlıktan uzaklaşmasıyla bazı değerlerini yitirdiğini söylüyor. Evet doğru söylüyor..

Lisede Hamdi diye bir arkadaşımız vardı. Cebirde, fizikte, kimyada bizlerden daha başarılıydı. Gel gelelim Türkçede, kompozisyonda pek başarılı sayılmazdı. Sözcükleri birbirine bağlarken hep “KEZA” ilave ederek meramını öyle anlatırdı. Biz onu Hamdi olarak değil, “KEZA HAMDİ” olarak tanırdık. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini edebiyat fakültesinde yapmış, Türk dili ve edebiyatında doktora yapıp kürsü direktörü olmuştu. Yayınladığı makaleler ve kitaplar lisedeki “KEZA HAMDİ”yi ne hale getirdiğini görmüş ve şaşırmıştık.

Şimdi gelelim HALİL”e..

Halil Güven, Söke Lisesi’nin ilk öğrencisiydi. Sayısal başarısı çok yüksekti. Ve eğitimini orada sürdürerek matematik öğretmeni ve Aydın’ın bir ilçesinde müdürlük yaptı.

Matematik öğretmenliği değil bir çok akademisyenin yazamadığı konuları kaleme aldı. yerel gazetelere bıkmadan usanmadan yazılar yazdı. Çıkan yazılarının bir çoğunu kendi arşivime koydum. Lirik ve duygusal şiirlerini hep beğendim;  çoğunu kitaplarıma aldım. Yazımın başında yazdığım renk konusunda Halil’in “YEŞİL” hakkındaki düşüncesini herkes gibi ben de merak ettim. 

Varsa.. Yoksa.. Yeşil!…

Halil için yeşil, kalbinde yaşattığı sevginin rengi olarak yansıdığını anlıyorum. Romantik sevgilerİ “GÜL” ile “AŞK ile “AYRILIK VE HASRET” ile anlatırkin, Halil’in sadece “YEŞİL”le ifade etmesi daha yalın sevgi olarak anlatması hoş değil mi?

Halil’in yazılarındaki ve şiirlerindeki “YEŞİL” sözcüğü rahmetli yakın dostum Avni Anıl’ın bana uşşak makamındaki şarkısını hatırlatıyor;

“NE YEŞİL, NE SİYAH…

GÖZLERİNDE HEP GÖZLERİM VER…*

Mutluluklar Halil’ciğim…

 

 

Bu makale 696 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz