söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİR GEZİDEN NOTLAR: URLA'YA YOLCULUK - (1)


BİR GEZİDEN NOTLAR: URLA’YA YOLCULUK - (1)

 

İzmir’e İlk yerleşim M.Ö.3. binden başlar. Bölgede hüküm süren

medeniyetler şunlardır:

 

Hitit

Lidya (Lydia)

Pers

Makedon

Roma

Bizans

Aydınoğlu

Osmanlı

 

Ege Bölgesi'nde yer alan İzmir'e Türkiye’nin her bölgesine ulaşım ağı vardır. Kara, hava, deniz ve demiryolu zenginliği bulunur.

Türkiye’nin 3’üncü büyük metropol kentidir.

İzmir’in 30’a yakın ilçeleri vardır:  Hemen aklıma gelenleri yazıyorum:

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme. Gaziemir, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’dır.  Ben geçenlerde yapmış olduğum bir gezi münasebetiyle URLA’ YA DA uğradım. Bu nedenle  URLA’ dan biraz söz edeceyim. Orada gördüklerimi siz saygıdeğer okuyucularımla paylaşmak isterim.

Ege Bölgemizin İzmir’e bağlı Urla ilçesindeyim. Ege deniziyle içiçe görkemli doğa yapısıyla görülmeğe değer bir ilçedir. Nüfusu 50, 60 bin civarındadır. Her yönüyle görmeye değer bir ilçe. Belediye Başkanı bir

bayandır. Sibel Uyar. Urla için şöyle diyor: “8 bin yıllık tarihi, muhteşem doğası, zengin mutfak kültürü ve neresinden bakarsanız bakın gökyüzünü rahatlıkla görebileceğiniz “ URLA’ya hoş geldiniz “ diyor ve sözlerine devam ediyor:”Nefes almaya ihtiyaç duyduğunuz zaman biz buradayız. Şehrin merkezine çok yakınız. Urla, huzurla mutlulukla ve barışla sığınabileceğiniz bir cennet” diye sözlerini tamamlıyor. Ben

de bu cennetti böyle gördüm diyebilirim. Urla Ege’de İzmir’in güzel lçelerin biridir. İzmir’in başka İlçeleri de vardır.

Urla, Ege denizi ile iç içinde olup, bir yarım ada halindedir. Geçenlerde bir yakınımı ziyaret ettim. (17.21. 23, 02,2018) günleri arasında Urla ‘da idim. Orada gördüklerimi yazmak istiyorum. Önce Urla Belediyesini ziyaret ettim. Belediye Başkanı Sibel Uyardır.

Sibel Uyar kendini ilçe halkına sevdirmiş çalışkan bir Belediye Başkandır. Belediye Basın Mensuplarından Macit Beyle tanıştım, çaylarını içtim. Benimle fazlasıyla ilgilendiler. Urla Belediyesi'nin yayınlarından   bazı kitap ve dergiler verdiler.. Özellikle burada Urla  Belediyesi  Basın işlerine  bakan  Macit Beye  teşekkürlerimi sunuyorum.

-----------------------------------------

Yazımız devam edecek>>>

 

Bu makale 345 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (17/4/2018)
    ne güzel be arkadaşım ben de yakında yolumu oraya düşüreceğim inşallah... Sağ olunuz var olunuz:)