BALIK ÖLÜMLERİ KAFA KARIŞTIRDI...


BALIK ÖLÜMLERİ KAFA KARIŞTIRDI...

 

SÖKE OVASI'NDA ANA TAHLİYE KANALINDAKİ TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ BİR ÇEVRE FELAKETİNİN HABERCİSİ Mİ?..

 

 

Söke ve Didim sınırları mevkiinden geçen ana tahliye kanalında binlerce balık ölürken suda oluşan kirlilik bölgede ağır kokuların yayılmasına neden oldu.

 

Söke Ovası'nda tahliye kanalındaki toplu balık ölümleri kafa karıştırdı. 

Toplu balık ölümlerine Büyük Menderes Havzasın üst bölgelerinde yer alan sanayi kuruluşlarının kimyasal ve evsel atıkların karışmasıyla oluşturduğu ağır metal içeren suların ana tahliye kanalına ulaşması neden olarak gösteriliyor.

 

Söke Ovası'ndaki toplu balık ölümlerinin yaşandığı bölgede inceleme  yapan İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yöneticileri ve vatandaşlar, karşılaştıkları manzara karşısında kahroldular.

 

Önceki gün Söke Balat Yolu üzerinde menderesin tahliye kanalında; kefal, levrek, sarı balık,  ulubat ve yayın çapağı gibi bir çok balık türlerinde bulunduğu binlerce balık ölü olarak bulundu. 

 

Toplu balık ölümleri başta leylek, tepeli pelikan, karabatak ve martı gibi bir çok kuş türlerinin bölgeye akın etmesine neden oluyor… Zehirlenerek ölen balıkları önemli bir çok kuş türünün yediğini göz önünde bulundurursak felaketin boyutu giderek artma olasılığı var.

 

Durum böyle olunca felaketin genişlemesinden endişe duyan vatandaşlarmız olası bir çevre felaketinden korkar durumda.

 

Yetkililer, Uşak’tan buraya kadar olan bölgede sanayi kuruluşlarının kimyasal, evsel atıklarının kanala karışmasıyla ağır metaller oluşturduğunu, sıcakların da etkisiyle sudaki oksijenin nerdeyse sıfıra düştüğünü tahmin etmekte. 

 

Tahliye kanalından akan simsiyah su Ege Denizine dökülüyor… Hadi deniz büyük ve tuzlu olduğunda bu kadar kirliliği kaldırıyor. Ama bu kirliliğin sonucu olarak tahliye kanalının sonunda balıkların öldüğünü gördük. Ölü balıkları da tepeli pelikan, martı, leylek, karabatak gibi kuşlar yemekte. Kuşların sonunun ne olacağını takip etmek çok zor. 

Ama onların da büyük bir tehlike içersinde olduğunu iyi biliyoruz…

 

Söke Ovası'nda toplu balık ölümlerinin yaşandığı tahliye kanalındaki kirli sudan başka yaban hayvanları da su ihtiyacını gideriyor… Kirli suyun aktığı kanal boyunca tüm ekosistem tehlike altında, çevre büyük zarar görüyor.

 

Bir an önce ilgili kurumlar sudaki bu kirliliği oluşturan kaynakları tespit ederek hemen çözüm yolunu bulması gerekiyor. Yoksa zaten kirli olan çevremiz da ha da kirlenerek tüm yaşamı tehdit etmesi an meselesi…

 

Kısacası bu balık ölümleri daha büyük bir çevre felaketinin bir habercisi olabilir…

 

 

(Yılmaz Salum)

 

Bu makale 849 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz