söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇOCUK İSTİSMARLARI


ÇOCUK İSTİSMARLARI

 

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şube Başkanı Ali Esmer ile birlikte hafta sonu radyo söyleşileri yapıyoruz. Sahip olduğu Tempo Radyo ve Tempo Net TV’de haftanın olaylarını farklı bakış açılarıyla gündeme getirmeye çalışıyoruz.

Bu hafta Ali Esmer kayıp çocuklarla ilgili çok önemli istatistikler açıkladı. Açıkladığı bilgiler TÜİK’ten alınmış, yani devletin kaynaklarından. Devlet resmi olarak her yıl kaybolan çocukların sayısını açıklamış ve bu sayı akıllara zarar bir sayı.

Sevgili okuyucu, 2016 yılına kadar, son dokuz yılda toplam olarak kaybolan çocuk sayısı yüzbin rakamının çok üstünde. Bunun 68 bin kadarı 15-17 yaş arası çocuklar. Bu sayı beni çok düşündürdü. Kaybolan çocukların sayısı zaten ürkütücü de, ama belli bir yaşa gelmiş, yani şekerle, tatlı sözlerle kandırılacak yaşların dışında olan, daha da ileri giderek söyleyeyim, bir sene sonra kendilerine seçme hakkı dışında seçilip ülkeyi yönetme hakkı bile verilecek olan çocuklar kaçırılmış ya da gönül rızalarıyla götürülmüşler. Nereye götürüldükleri de bilinmiyor…

***

Kendilerini bir dereceye kadar savunabilecek yaşa ve vücut olgunluğuna ulaşmış olan bu çocukların ortadan kaybolmaları mümkün mü? Sayıları üç-beş değil. Üç bin, beş bin de değil. Dokuz yılda 68 bin ergen kayıp. Ortalama senede yedi bin beş yüz eder. Bu kadar çocuğun hiçbir iz bırakmadan ortadan yok olma ihtimali var mıdır?..

Bu çocukların akıbeti bilinmiyorsa mutlaka araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Bu çocukların nerelere nasıl götürüldükleri öğrenilirse kırk yıldır ülke insanına en büyük acıları yaşatan terör örgütlerine de engel olabilme imkanı ortaya çıkacaktır.

Uçaklarla bomba yağdırıp üç-beş terörist öldürünce “köklerini kurutacağız” söylemleri  kırk yıldır fayda sağlamıyor. Devlet önce çocuklarına sahip çıkmalıdırlar. Terörün beslendiği kaynakları kurutmak gerekir. Bu kaynakların başında da insan kaynakları gelir. Bu bitmez tükenmez insan kaynaklarının da nerelerden beslendiği bizzat TÜİK’in yani devletin verilerinden anlaşılıyor.

***

15-17 yaş gurubunu örnek olarak verdiğim için diğer yaş guruplarındaki rakamları önemsemediğim sonucu ortaya çıkmasın. Daha alt yaş guruplarında da yaklaşık kırk bin çocuk kayıp. Organ mafyaları mı kaçırdı, kaçırıp hırsızlık, yankesicilik ya da dilencilik mi yaptırılıyorlar? Kaçırılıp çocuksuz ailelere mi satılıyorlar?..

Ya da bu çocuklar da küçük yaşlarda terör eğitimi mi alıyorlar?..

***

Televizyonlarda 2-3 tane çocuk gördük. Kayıptılar, cesetleri bulundu, biz günlerce onlarla  beraber yaşayıp adeta beraber öldük. Halbuki bizim bilmediğimiz on binlerce çocuk varmış.

Ülkeyi yönetenlere bir çift sözüm olacak; maksat  çok çocuk yapmak değil, var olan çocuklarımızı koruyup kollamak olmalıdır. Bulun bu çocukları. Bundan sonra da kaçırılmalarına izin ve imkan vermeyin.

 

Bu makale 847 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz