Kurban Bayramı´na bir hafta var…


Kurban Bayramı’na bir hafta var…

 

 

"Kurban ibadeti, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır" 

 

KURBAN, ALLAH’A YAKINLAŞMA VESİLESİDİR

Yüce Rabbimiz kurbanlarımız hakkında şöyle buyuruyor: “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. O’na ulaşacak olan sadece sizin takvânızdır…”

Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Âdemoğlu kurban bayramı günü Allah’a kurban kesmekten daha sevimli gelen bir amel işleyemez…”

Hz. Âdem’den bu yana devam eden kurban uygulaması, bizi Allah’a yakınlaştıran ibadetlerden biridir. Kurbanın anlamı sadece bayram günlerinde hayvan kesmek değildir. Aksine kurban; sadakatin, Allah’a itaat ve teslimiyetin göstergesidir. 

Kurbanımızı paylaşmak bizim için ebedi mutluluğu ve huzuru elde etmenin kapısını aralar. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de, kurbanlarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın bizi gerçek anlamda kazançlı kılacağını haber vermiştir. 

Bir defasında, kestiği koyundan geriye ne kadar et kaldığını sormuş, Hz. Âişe validemizin kendilerine sadece bir kürek kemiği kaldığını söylemesi üzerine “Ey Âişe! Desene bir kürek kemiği hariç hepsi bizim oldu” buyurmuştur.          

(Kestiğimiz kurban etlerini dondurucularda saklamak yerine, ihtiyaç sahiplerine dağıtarak kurbanınızı gerçekleştirmek, gerçekten de kurbanımızın bizim olmasına sebeptir… Unutmamalıdır ki buz dolaplarına ayırdığımız kısmı bizim değildir!)

Verdiğimiz bir hisse kurban, binlerce belki milyonlarca dua olarak aziz milletimize geri dönmektedir. Yetimlere, gariplere, şehrin en ücra köşesindeki kimsesizlere, kamplardaki mültecilere gönül sofraları kurmak için biz de bu hayır kervanına katılalım. Bizden yardım bekleyen ümmeti yalnız bırakmamak için bu muhabbet yolculuğuna destek olalım.

“Kim bir Müslüman’ın dünya sıkıntılarından bir sıkıntıyı giderirse, Allah da onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim darda kalan bir kimsenin işini kolaylaştırırsa, Allah da dünya ve ahirette onun işlerini kolaylaştırır…”

 

***

Dolar-Euro’ya endeksli bir çok şey gibi yem fiyatları başta olmak üzere maliyetlerde önemli artışlar var.

Bu nedenle Türkiye genelinde kurbanlık fiyatlarında da bu yıl artış bekleniyor…

Türkiye'deki hayvan varlığının yarısından fazlası Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde bulunduğu bilinmekte. Kurban Bayramı öncesi üreticilerle yapılan görüşmeler neticesinde hayvan sayısında bir sıkıntının bulunmadığı tespit edildi…

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Bu yıl yaklaşık 850 bini büyükbaş, 2,8 milyonu küçükbaş olmak üzere 3 milyon 650 bin baş hayvan kesileceğini tahmin ediyoruz”, “Kurbanlıklar için bu yıl halkımızın ödeyeceği tutarın, 10 milyar 67 milyon lirayı bulacağını hesaplıyoruz”

 

Şemsi Bayraktar, Ziraat Odalarından aldıkları bilgilere göre, bu yıl kurban döneminde hayvan fiyatlarının; illere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte, hayvan başına, büyükbaşta 5 bin ile 20 bin lira, küçükbaşta ise 750 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişmesi, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına, büyükbaş hayvanlarda 17 ile 25 lira, küçükbaş hayvanlarda 15 ile 28 lira arasında olmasını tahmin ettiklerini bildirdi.

 

-“Fiyatlar geçen yıla göre büyükbaşta yüzde 8,6, küçükbaşta  ise yüzde 11,2 oranında arttı”- 

 

Kilogram fiyatının büyükbaşta inek, düve, tosun, küçükbaşta koyun, keçi olmasına, canlı ağırlığına ve illere göre büyük farklılıklar arz ettiğini, Bayram yaklaştıkça, gerçekleşecek taleple bu fiyatların değişebileceğini vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi:

“Ülke ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 20 lira 55 kuruş, küçükbaş canlı kilogram fiyatlarının ise 21 lira 13 kuruş olduğu görülmektedir. Canlı kilogram olarak büyükbaş hayvan fiyatları, satışların en fazla olduğu üç büyük ilimizden, İstanbul’da Avrupa yakasında 19 ile 23 lira, Anadolu yakasında 23 ile 25 lira, Ankara’da 18 ile 22 lira, İzmir’de 17 ile 22 lira arasında değişmektedir. 

Küçükbaş hayvan fiyatları ise canlı kilogram olarak, İstanbul’da Avrupa yakasında 24 ile 26 lira, Anadolu yakasında 25 ile 28 lira, Ankara’da 18 ile 20 lira, İzmir’de 22 ile 26 lira düzeyinde seyretmektedir.

Ülke ortalamasında fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 8,6, küçükbaşta ise yüzde 11,2 oranında artmıştır.” 

 

-3 milyon 650 bin kurbanlığa 10 milyar 67 milyon lira-

Ülkemizde Kurban Bayramlarında, 2014’de 880 bin büyükbaş, 2 milyon 500 bin küçükbaş, 2015’te 867 bin büyükbaş, 2 milyon 700 bin küçükbaş, 2016’da 920 bin büyükbaş, 2 milyon 950 bin küçükbaş, 2017’de 817 bin 805 büyükbaş, 2 milyon 720 bin 271 küçükbaş hayvanın kurban olarak kesildiğine dikkati çeken Bayraktar, “bu yıl yaklaşık 850 bini büyükbaş, 2,8 milyonu küçükbaş olmak üzere 3 milyon 650 bin baş hayvan kesileceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminle kurbanlıklar için bu yıl halkımızın ödeyeceği tutarın, 10 milyar 67 milyon lirayı bulacağını hesaplıyoruz” diye konuştu.

 

-“Yeterli kurbanlık var”-

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; şu an itibarıyla kurbanlık vasfı taşıyan 1 milyon 200 bini büyükbaş, 3 milyon 800 bini küçükbaş olmak üzere toplam 5 milyon baş hayvan olduğunun ifade edildiğini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

“Bu demektir ki Kurban Bayramı’nda kesileceğini tahmin ettiğimiz büyükbaş hayvan sayısından daha fazla kesilebilecek nitelikte kurbanlık hayvan mevcudumuz vardır. Bu durum vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan bulmada sıkıntı yaşamayacaklarını göstermektedir. Ziraat Odalarımızla yaptığımız görüşmeler de bu görüşü destekler niteliktedir. Üreticilerimizin elinde yeterli sayının üzerinde kurbanlık hayvan vardır. Kimsenin, ‘hayvan bulabilir miyim acaba’ diye bir endişe yaşamasına gerek yoktur.

 

-Yem masrafı-

Kurbanlık için besiye alınan büyükbaş hayvanların ortalama 6 ay beslendiği hesabıyla, 6 aylık yem masrafı hayvan başına 2 bin 100 lirayı bulacaktır. Kesilecek olan yaklaşık 850 bin büyükbaş kurbanlık hayvan için toplam yem masrafı 1 milyar 785 milyon liraya ulaşmaktadır. Ortalama 400 kilogram canlı ağırlığa sahip büyükbaş hayvanın canlı kilogramının 20 lira 55 kuruş civarında satılacağı düşünüldüğünde, bayram süresince kesilecek yaklaşık 850 bin büyükbaş hayvana halkımızın ödeyeceği paranın 6 milyar 987 milyon lirayı bulacağını, bir küçükbaş hayvanın ortalama 1100 liradan satılacağı tahminiyle, kesilecek yaklaşık 2,8 milyon küçükbaş hayvana halkımızın ödeyeceği paranın ise 3 milyar 80 lira olacağını belirten Bayraktar, “daha önce de belirttiğim gibi, toplamda halkımızın 3 milyon 650 bin kurbanlık için 10 milyar 67 milyon lira ödeyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

 

-Kurban derileri-

Standartlara uygun kesilmiş ve tuzlanmış yaş koyun derisi yaklaşık 10 liraya satılmaktadır. Ortalama 2 milyon 800 bin küçükbaş hayvan kesileceği hesap edildiğinde küçükbaş hayvanların derilerinin ekonomik değeri yaklaşık olarak 28 milyon lirayı bulacağını bildiren Bayraktar, şöyle konuştu: “400 kilogramlık bir sığırdan ortalama 30 kilogram deri çıkmaktadır. Standartlara uygun elde edilmiş, tuzlanmış sığır derisinin kilogramının 4 lira olduğu göz önüne alındığında kesilecek 850 bin büyükbaş hayvandan elde edilecek derinin değeri 102 milyon liraya ulaşacaktır. 

Toplam olarak kurbanlıklardan standartlara uyulursa yaklaşık 130 milyon liralık deri elde edilecektir.

Fakat kurbanlıklar çoğu yerde ehil olmayan kişiler tarafından kesildiği için deride ciddi olarak ekonomik kayıp oluşmaktadır. Bu kaybın yüzde 20'ler civarında olduğu ve toplam kaybın 26 milyon lirayı bulduğu tahmin edilmektedir. Buna göre, kayıplar nedeniyle, Kurban Bayramında ekonomiye kazandırılan derinin değeri 104 milyon lira civarında kalmaktadır.”

 

-Kasaplara ödenen para-

Kurban bayramlarının son yıllarda kasaplar için önemli bir gelir kapısı olduğunu belirten Bayraktar, “kasaplar, hayvanları kesme, yüzme, parçalama gibi işler için küçükbaşta 50 lira, büyükbaşta ise 250 lira civarında para almaktadır. Büyükbaş hayvanlarının yarısının kasaplar tarafından ücret mukabilinde kesileceği tahminiyle, 425 bin büyükbaş hayvan için kasaplara ödenecek meblağ 106 milyon 250 bin lirayı bulacaktır. Aynı şekilde küçükbaş hayvanların yarısının kasaplar tarafından kesileceği hesabıyla 1 milyon 400 bin küçükbaş hayvan için kasaplara ödenecek tutar 70 milyon liraya ulaşacaktır. Buna göre, kasaplara ödenecek bedel toplamda 176 milyon 250 bin lirayı bulacaktır. Bunların yanı sıra kelle, paça, işkembe, bağırsak gibi sakatatlar kurban kesenler tarafından çoğunlukla alınmamakta, kasaplara veya toplayıcılara bırakılmaktadır. Bu da ciddi bir ekonomik değer oluşturmaktadır” diye konuştu.

 

“Dövizdeki artış maliyetleri artıracaktır”

Bayraktar, dövizdeki artışın Kurban fiyatlarındaki etkisi üzerine sorulan soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Hayvan fiyatlarındaki artış enflasyonun altında. Yüzde 8-10 gibi bir artış var ve bu rakam enflasyonun altındadır. Ciddi bir artış olmadığı görülüyor. Bu bakımdan kurban kesecek vatandaşlarımız rahat olsun fiyatlar aşırı yükselmedi. Yeterli sayıda kurbanlık da var. Bizim mazot, gübre, yem, ilaç kalemlerimiz ithalata bağlı olarak üretiliyor. Yükselen döviz, bunların maliyetlerini artıracaktır. Desteklemelerin yeniden gözden geçirilmesi ve bu maliyet artışlarını dikkate alarak bir destekleme bütçesi yapılmasını talep ediyoruz.”

Bayraktar, Kurban Bayramı’nın ülkemize ve bütün İslam âlemine barış ve huzur getirmesi temenni etti, tüm İslam âlemine huzurlu bir Kurban Bayramı diledi.

 

***

Kurban Bayramı'na tam bir hafta var. Haftaya bugün arife…

Yukardaki haberde; Maliyetlerdeki artış yüksek boyutlara ulaştığı için kurbanlık fiyatlarında da bir artış olacağının bilgisini veriliyor. Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 10-15 arasında bir artış olacak. Bu artış gerçekten de çok… 

Geçtiğimiz yıl ortamala 900 lira alınan bir kurbanlık bu yıl 1200 lira gibi bir rakama geliyor…

Geçtiğimiz günlerde besiciler kurbanlıklar kilogramı 20-23 liradan satışa çıkarıldı. Pazarlarda satılacak kurbanlıklarla mukayese edildiğinde bu fiyatın da şimdilik pahalı olduğu ortaya çıkıyor yaklaşık 50 kiloluk bir kurbanlık 100-1200 liraya geliyor…

Çalışan ve Emekli maaşlarına yapılan zamla karşılaştırıldığında bu zam çok fazla gibi görünüyor.

Muhakka ki kurban ibadetini yerine getirmenin bazı şartları var, ama bu fiyatların şimdiden el yakması, Kurban Bayramı'nda fiyatların daha da artacağının belirtisi oluyor…

Kısacası buyıl kurbanlıklar pahalı...

***

 

Vekaleten kurban bağışı fiyatları ne kadar? 

 

Kurban bayramına sayılı günler kala Vakıfların vekaleten kurban bağış fiyatları da ortaya çıkmaya başladı. Kurban Bayramı'nda vekaleten kurban bağışı kabul eden dernek ve vakıflar kurban bağış fiyatlarını açıklamaya başladı. İşte Vakıfların vekaleten kurban bağış fiyatları...


Kurban Bayramı'nda vekaleten kurban bağışı kabul eden dernekler, kurban bağış bedellerini açıklamaya başladı. Yurtiçi ve yurtdışı olarak ödeme kabul edebilen derneklerin yurtiçi vekaleten kurban bağış bedeli 700 TL'den başlıyor.


Kurban Bayramına sayılı günler kala, kurban bağışı kabul eden dernekler de bağış seçeneklerini sunmaya başladı. Kızılay, LÖSEV, Darüşşafaka Cemiyeti, TÜRGEV, Mehmetçik Vakfı, Diyanet Vakfı, TEGV, Koruncuk Vakfı, Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı vekaleten kurban bağışı kabul eden derneklerden bazıları.


Lösemili Çocuklar Vakfı'na (LÖSEV), banka hesabından, internet bankacılığı, elden PTT şubelerinden ve Alo LÖSEV hattı aracılığıyla bağış yapılabiliyor. LÖSEV, bu yıl kurban bağış miktarlarını yurtiçi 860 TL, yurtdışı için 245 dolar veya 210 euro olarak belirledi.


Türk Kızılayı kurban bağışını 1 Eylül'e kadar devam ettirecek. Yurtiçi bedeli 735 TL olan kurban bağışı yurtdışı için 500 TL. Vekaleten kurban bağışı yapmak isteyenler, Kızılay bağış hesaplarına, Türk Kızılayı şubeleri, PTT şubelerindeki Kızılay pota çeki hesabı, 168 Ücretsiz Çağrı Merkezi ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekaletlerini verebilecek.


Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) kurban bağışında bir hisse kurban bedeli 770 TL olarak belirlendi. TÜRGEV'e kurban bağışında bulunmak isteyenler bankalarda bulunan bağış hesaplarından, TÜRGEV internet sitesi üzerinden Kredi Kartı kullanarak elektronik işlemle ve bağışta bulunacak kişiye en yakın TÜRGEV yurtlarından bağışlarını gerçekleştirebilecek.


Türkiye Diyanet Vakfı'na kurban bağışında bulunmak isteyenler resmi internet siteleri üzerinden bağışlarını gerçekleştirebilecek. Yurtiçi kurban bağış bedeli 850 TL olan Türkiye Diyanet Vakfı'nda yurtdışı kurban bağış bedeli de 600 TL.

 
Herhangi bir üst limit vermeyen Darüşşafaka Cemiyeti'nde ise kurban bağışı yapmak isteyenler resmi internet sitelerinden yapabilecek. Bağış için önerilen rakam 700 TL.


Vekaleten kurban bağışını Mehmetçik Vakfı'na yapmak isteyenler; Kurban Bayramı bağış bedeli olarak yurtiçinde 890 TL, yurtdışında ise 245 dolar veya 215 euro ödeyecek.


Bir diğer bağış kabul eden derneklerden biri de Koruncuk Vakfı. Kurban bağış bedelinin 850 TL olduğu Koruncuk Vakfı, kredi kartı ile bağışı kabul ediyor. Aynı zamanda resmi internet sitesinden vermiş oldukları hesap numarası üzerinden de bağış yapılabileceğini açıklıyor.


Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı ise kurban bedelini 900 TL olarak veriyor. Vekaleten kurban kestirilebileceği gibi, kurban bedelini dernek hesabına da kabul ediliyor.

 

Bu makale 968 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (13/8/2018)
    Güzel dilek ve temennilerinizin gerçekleşmesini temenni ederim kardeşim... sağ olunuz var olunuz:)