söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖGİAD'IN ANKARA ZİYARETİ


SÖGİAD’IN ANKARA ZİYARETİ

 

Söke Genç İşadamları Derneği geçtiğimiz günlerde bir Ankara ziyareti gerçekleştirmiş. Basında yer alan haberlere göre de iktidar ve muhalefet milletvekillerine  Söke’nin sorunlarıyla ilgili bir dosya sunmuşlar.

Sevgili okuyucu, ben bu türlü ziyaretlerin şimdiye kadar bir yararı olduğunu hiç görmedim. Zaman zaman Ticaret Odası gider, Ziraat Odası gider, sonuçta pek de bir şey olmaz. Gidip dosya verdiğiniz vekiller zaten burada da devamlı görüp iletişim kurabildiğiniz vekiller.  Öyle olunca da  siz Ankara’ya gidip o dosyayı  vermişsiniz, ya da vekiller Söke’ye geldiğinde aynı dosyayı takdim etmişsiniz, çok fazla bir şey değişmez diye düşünüyorum. Ziyaret ettiğiniz milletvekilleri zaten bu şehrin milletvekilleri, Sizin verdiğiniz dosyadaki sorunları biliyor olmaları gereken kişiler.  Bilmiyorlarsa da burada, yerinde göstermek daha aydınlatıcı olur. 

***

Neyse, aslında bu yazının konusu bu değil. Yani genç işadamlarımız yaşadıkları kente hizmet için heves edip gitmişler, sonuç ne olursa olsun, kendilerine teşekkür ederiz. Yalnız merak ediyorum; götürdükleri dosya nasıl bir dosya?..

Basından takip ettiğim kadarıyla Söke’nin var olan bütün sorunları o dosyada yer almış. 

Bir dosya kağıdına alt alta yazılarak mı takdim edildi, yoksa  her sorunun geçmişten bugüne hikayesi de özetlenip eklendi mi? Öncelikler tespit edildi mi? Şimdiye kadar bu sorunların çözümü için yerelde ya da merkezi yönetimde ne gibi girişimler gerçekleşti?

Ben verilen dosyanın  bütün yönleriyle araştırılarak hazırlanan kapsamlı bir dosya olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu yöntemle bunun gerçekleşmesi de mümkün değil. 

***

Sevgili kardeşler, sizin sözünü ettiğiniz sorunların her biri burada sizin gibi sivil toplum temsilcileri, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri ve yerel yönetimlerin de katılımıyla tartışılıp önemi, Söke’ye katacağı değerler, maliyeti gibi verilerin de eklenmesiyle birer dosya haline getirilip Ankara’ya götürülmelidir. Orada da adres milletvekillerimiz değil, milletvekillerimizin rehberliğinde ilgili bakanlıklar ya da genel müdürlükler olmalıdır.

Bunu böyle yaparsanız neyi kime verdiğinizi bilir çözüm için ümit eder ve ümit verebilirsiniz. Yoksa verdiğiniz o dosyalar dosya olarak kalır diye düşünüyorum.  Ben bu hikayeyi bu yaşa kadar defalarca gördüm ve duydum. Artık biraz değişmek ve değiştirmek gerekir.

Elbette ki bu söylediklerim basında yer alan haberler içindir. Gidiş amacının sorunlarla ilgili bir dosya vermek olduğu yazıyordu ve eğer amaç sadece buysa sonuç alınacağını sanmıyorum. Ama başka amaçlar da varsa onu bilemem elbette. Söylentiler var elbette. Yerel seçimler yaklaşıyor ve bugünlerde yapılan her davranış, söylenen her söz yerel seçimlerle ilişkilendiriliyor. 

Eğer öyleyse, gidiş sebebi adaylarla ilgili bir niyet beyanıysa bunu yapmak için Söke’nin sorunlarını bahane etmelerine hiç gerek yok. Sivil toplum örgütü olarak çıkıp niyetlerini açıklarlar. Kim ne karışır ki?...

 

Bu makale 561 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz