söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiLEYLEĞİN ÖMRÜ…


LEYLEĞİN ÖMRÜ…

 

YSK İstanbul’da Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerinin tekrarlanmasına karar vermiş, televizyonlarda hala bu konu tartışılıyor; bu kararın gerekçeleri haklı mıdır, haksız mıdır?

Haklı olsa ne olacak, haksız olsa ne olacak?

Yönetime yakın TV kanalları sürekli olarak oy hırsızlığı gibi gerekçeleri gündeme getirip adalet duygusunu öne çıkarma çabasına girmişken kıyıda köşede kalmış üç beş muhalif kanal da adalete kendi pencerelerinden bakıp seçim sonuçlarının haksız yere iptal edildiğini savunuyorlar.

İtirazı yapan Ak Parti bile artık “oylar çalındı” gibisinden lafları gündeminden çıkarıp itirazını bile sandık kurullarının oluşumu üzerinden yaparken  biz sonu gelmeyen bu asılsız, gereksiz ve de içi boş tartışmaları dinlemek zorunda kalıyoruz.  Konuşup tartışanların pek çoğunun da isimleri önünde akademik unvanları var.  Yani uzman kişiler…

***

Geçen hafta yine bir haber dikkatimi çekti; bu sene ilimize gelen leylekler sayılıp kayıtlara geçirilmiş. 

İyi yapılmış elbette. Binlerce kilometre uzaklardan bizi deyip gelmiş bu sadık ve sevimli konuklarımızın sayılarını öğrenmek ve seneler içinde meydana gelebilecek artış ya da eksilmeleri anında belirleyip önlemler geliştirmek mümkün olacak. 

Keşke leyleklere gösterdiğimiz bu hassasiyeti son yıllarda çat kapı ülkemize gelen komşu ülke yurttaşlarına karşı da gösterebilsek. Afganistan’dan, Irak’a, Suriye’den Afrika ülkelerine, Orta Asya’dan Balkanlara, hatta Ukrayna’ya kadar her milletten konuğumuz var. Ne geldikleri belli, ne gidecekleri belli…

Leyleklerin sayılarını öğrendik de bunların sayıları hakkında bir fikrimiz olduğunu sanmıyorum. Kayıt olup devletten maaş ya da sosyal haklar talep edenlerin dışında kalanlar kaç kişidir, nerede ve nasıl yaşarlar, bir fikrimiz var mı?..

Bizler kendi ülke vatandaşlarımızın bile sayılarına tam olarak hakim değiliz. Doğumundan ölümüne kadar kimlik sahibi olmamış, bu dünyaya geldiği de gittiği de yakınlarından başka kimselerin bilmediği nice canlar var.

Leylekleri sayan EKODOSD isimli derneği görevlendirsek, onlar bu davetsiz misafirlerin sayım işini yaparlar mı bilmem.

***

Bir şey daha var; sevgili leyleklerin geldikleri vakit de gidecekleri vakit de bellidir. Biliriz ki günü geldiğinde veda edip gidecekler.  O zaman kadar kimselere bir zararları olmaz. Kendi iaşelerini kendileri temin ederler. Bunu yaparken de doğaya zarar vermez, aksine olumlu katkılar yaparlar.

Göçmen kuşların aksine, göçmen misafirler bir geldiler, pir geldiler. Ülkemize adeta çöreklendiler. Bırakınız ne zaman gideceklerini, gidip gitmeyecekleri bile belli değil. Biraz devletten, biraz milletten, bazıları işlerini de kurmuşlar…

***

Televizyonlarda uzmanlar tartışıyor; oylar çalındı mı, çalınmadı mı?

Seçimlerin tekrarı haklı mıdır, haksız mı?

Atalarımız söylemiş ya; “leyleğin ömrü lak lakla geçer” diye, hesap o hesap. Bizim de ömrümüz bu boş lafları dinleyerek geçiyor. Bu arada çarşı pazar ne zaman ucuzlayacak diye sormaya fırsatımız olmuyor.

 

 

Bu makale 532 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz