Galip Kamiloğlu  - YEREL YÖNETİMLER ve SÖKE


Galip Kamiloğlu 

Emekli Eğitimci

E-Mail; galipkamiloglu@gmail.com>

 

Galip Kamiloğlu  - YEREL YÖNETİMLER ve SÖKE

 

31 Mart seçimleri sürecinde yerel yönetimlerle ilgili daha önce de Söke Ekspres Gazetesinde farklı başlıklarla  yedi yazım yayınlandı. Yazılarımda Söke’nin içinde bulunduğu durum ve yeleceğine yönelik tespitler yaparken yeni seçilecek belediye başkanından beklentilerimizi anlatmaya çalıştım. Nihayet seçimler bitti. Söke geleceği konusunda karara verecek belediye başkanına ve meclisine kavuştu ve altı aylık bir izleme süresini de geride bıraktı ve Sayın Levent TUNCEL’i yeni belediye başkanı olarak seçti.

 Sayın Levent Tuncel’lin belediye başkanlığını kazanmasında belirleyici olan ve benimde içerisinde  aktif olarak yer aldığım’’ Söke Demokrasi Güçleri’’nin Sayın Başkandan beklentisi sosyal, halkçı, demokratik yerel yönetim (belediyecilik) anlayışıdır. Her ne kadar yeni oluşan SÖKE KENT KONSEYİ amaçları ve çalışma alanları itibariyle demokratik içeriğe sahip olsa da pratikte belediyeye bağlı çalışan bir yan kuruluş olma görüntü ve gerçeğinin ötesine geçememiştir.

Öyleyse geriye yıllardır uygulanan ve Söke’nin sorunlarına kalıcı çözümle üretemeyen klasik belediyecilik anlayışı kalıyor. Ülkemizde son yerel seçimler sonrası özellikle sosyal demokrat ve demokrat yerel yönetim anlayışını savunan yönetimler bu klasik anlayıştan uzaklaşmaya çalışırken Söke’nin böyle bir anlayışla yönetilmesi kayıp edilecek yıllar olarak anılacaktır.     

 Söke’de hak ve hukukun korunması, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme vb. hepimizin katılacağı demokratik, halkçı, sosyal  belediyecilik anlayışıdır. Bu anlayışın yaşam bulması için önerim, mahalle sakinleri tarafından seçilmiş mahalle temsilcileri, tüm mahalle muhtarları ,belediye sınırları içerisinde örgütlü memur ve işçi sendikaların  temsilcileri, emekli sendikaları temsilcileri  , oda temsilcileri, yöre ve köy dernekleri temsilcileri, kültür sanat ve spor kuruluşları temsilcilerinden oluşan ‘’KENT MECLİSLERİ’’’oluşturarak, yapılacak işlerle  ilgili  kararlar alınmadan önce , ilgili  taraflarla yapılacak toplantılarda tartışılarak  ve tarafların görüşleri alındıktan sonra karara bağlanması ve uygulanması.

 Sayın Başkan, bütün bu yazdıklarım sizinde iddialı olduğunuzu düşündüğüm‘’DEMOKRATİK BİR YEREL YÖNETİM ‘’sorusuna ortak yanıt aramak içindir.

Kentimizde yaşayan faklı sosyal kesimlere yönelik destekleyici projeler geliştirmek ve onlara birlikte çözüm üretmek önceliğiniz olmalıdır. Kentimizle ilgili sorunların ‘’KENT MECLİSLERİ’’zeminde daha rahat  çözeceğinize inanıyorum.

 Başkanı olduğunuz kentte karşılaşılacak sorunların çözümünde ilgili tarafları işin içerisine katarak çoğulcu, katılımcı , saydam  ve şeffaf bir yerel yönetin anlayışıyla uygulayıcı olmanız başarılı olma şansınızı artıracak ve  kent sakinleri tarafından takdirle karşılanacaktır.

  Yerelde  yapacağınız her türlü plan ve projelerde niyetinizin Sökelilerin çıkarlarını koruma yönünde olacağından şüphemiz yok. Ama sizde bilirsiniz ki kenti yönetmek için iyi niyet olmak  yeterli değildir.

İlk adım olarak belediye meclisi toplantılarını biz Sökelilerin takip etmesi için belediye internet sitesinden canlı olarak yayınlayarak şeffaflık ilkenizi görmek isteriz. Başarılar dilerim…

 

Bu makale 419 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz