Galip Kamiloğlu  - SÖKE KENT KONSEYİ'NE!


Galip Kamiloğlu

Emekli Eğitimci

e-mail: galipkamiloglu@gmail.com

 

 

 SÖKE KENT KONSEYİ’NE!

 

Kuruluş amaçları ve kapsama alanına bakılınca yaşadığımız kentte karşılaşacağımız sorunların çözümünde ve kentin geleceği ile ilgili konularda bir hayli önemli bir konuma sahip ‘’SÖKE KENT KONSEYİ’’ başkanı ve yürütme kurulunu kutluyor, başarılar diliyorum.

Sizlerinde bildiğiniz gibi kent konseyleri katılımcılığı özendiren, kentin hak ve hukukunun korunması sağlayan, hesap sorma ve hesap vereme vb. demokratik , çoğulculuk anlayışıyla değişik sosyal grupları temsilen  paydaşları bir araya getiren, ortak bir platformdur.

Yani kent konseyleri, katılımcı  yerel demokrasinin güçlendirilmesi bakımından önemli bir aktördür. Ancak  somut koşullarda kent konseyleri  “ortak aklın” oluşturulduğu bir platform olmaktan çok  belediyenin bir dairesi görüntüsü vermektedir. Şimdi sizden beklenen bu görüntüden çıkmanız için Söke ile ilgili önünüze koyduğunuz ve belediye meclisine sunacağınız somut bir kaç projenizi bizlerle paylaşmanızdır.

Örneğin ben Söke’de yaşayan bazı sosyal gruplarla  ilgili konularda proje/önerilerinizi öğrenmek ve bizlerle paylaşmanızı istiyorum.

 Söke de okul  öncesi  dahil, ilk ve orta öğretim de yaklaşık 22 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerimizin ulaşımı, beslenmesi, sosyal gelişimlerini desteklemek için  belediye meclisine sunacağınız projeniz var mı?

Söke de yüksek öğretim de altı bine yakın öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak  öğrenci yurdu ya da öğrenci evleri vb. konusunda meclise sunacağınız bir projeniz var mı?

Sosyal hizmetler ve yardımlar kapsamında yoksul ailelerin  yaşamını kolaylaştıracak önerileriniz var mı ? Sosyal olarak geri kalmış mahallelerimiz ve pozitif ayrımcılıkla desteklenmeleri, kente ulaşımı almayan  yerleşim alanlarında oturan insanlarımız ulaşımı vb. konularında belediyeye ye sunacağınız öneriniz / projeniz var mı?

Söke de yaşayan tek canlı türünün insan olmadığı gerçeğinden hareketle bugünden zararını gördüğümüz ve gelecekte de göreceğimiz ekolojik dengeyi  tehdit edici gelişmeleri anımsarsak başta JES’ler  olmak üzere Sazlı da bulunan çimento ve yapılacak kağıt fabrikaları, geçen yıl  yaşanan toplu balık ölümleri ile  ilgili ne düşüyorsunuz?

Emekliler,yaşlılar,  sağlık ihtiyacı olan insanlarımız…  lListeyi uzatabiliriz.

Belki diyeceksiniz ki , konseyin paydaşları sorunlarını toplantılarımıza getirecekler bizler bu sorunlarını  öneri/proje haline getirip belediye meclisine sunacağız.

İşte sorunda tamda burada başlıyor, çünkü yürütmeler oluşturulurken bir çok insan sorumluluğunun ne olduğunu bilmeden görev alıyor ve yaşadığı kentin sorunlarına oldukça yabancı, kentin yaşamsal öneme sahip alanları konusunda yeterince bilgiye, sahip değiller.O zaman da belediyelerin yan kuruluşu olmaktan kurtulamıyorlar.

Çünkü yürütmelerin kentin sorunları ile ilgili gündemi belirleme ve paydaşların katılacağı toplantılara  sunması gerekir.

Umarım, katkım olmuştur. Arkadaşlara kolay gelsin.

 

Bu makale 461 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (4/10/2019)
    Çok güzel bir yazı olmuş sevgili kardeşim... İşi yapan insan yaptığı işin özünü bilecek öyle yola çıkacak... Uydum sürüye örneği olmayacak bu çıkış... Saygı ve selamlar...