Ensar Turgut Tekin - SÖKE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDAN NOTLAR


Ensar Turgut Tekin

SÖKE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDAN NOTLAR

 

Toplantı, 3 Ekim 2019 Perşembe günü, Söke Organize Sanayi Bölgesi sahasında Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya ilgililer ile Söke basın mensuplarından bir grup katıldı. Gündemde olan konular konuşuldu.

Toplantıdan önce basın mensuplarına Organize Sanayi Bölgesi alanı gezdirildi. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve yapılan işler gösterilerek, bilgiler verildi. Bundan sonraki aşamalarda neler yapılacağı anlatıldı.

Bir zamanların ördek avlanan bataklık alanı şimdi planlı, sanayi alanı olmuş. Bu durum Söke ve Sökeli için onur verici ve Söke’de yaşayan hemşehrilerimiz için gelecek ve umut vaat ediyor. Bu arazi eskiden boş sayılacak kadar değersizken, şimdi çok önemli katma değer sunan ve tamamlandığında ise en az 6000 vatandaşımıza iş ve ekmek kapısı olacak. Her çalışan 5 nüfusa sahip olmuş olsa buradan ekmek yiyecek insan sayısı 30.000 kadar olur. Bu kadar bir araziden tarım yapılarak bu yarar sağlana bilir mi?  Bu büyüklükte birinci sınıf bir arazide bu kadar insan istihdam edilerek beslenebilir mi? Elbette ki hayır! Öyle ise Organize Sanayi Bölgelerinin o memlekete sağladığı katkı ve yarar elbette ki tartışılamaz! 

Organize Sanayiler, insan yaşamına odaklı planlı ve programlı kuruluşlar olduğundan Sosyal Yaşama uygun bir nitelikte hazırlanırlar. Burada yaşayan insanların yaşamları ile alakalı her ne gerekiyorsa düşünülüyor, planlanarak projelendiriliyor, uzmanlarca hazırlanan bu projeler devletin yetkili organları ve yasal temsilcileri tarafından denetlenerek, yasa ve yönetmeliklere, çevre ve doğa koşullarına uygun sosyal yaşam alanları olarak hayata geçiriliyor. Sayın Kaymakamım sunum konuşmasında, bizlerden eleştirilerimizi istedi. Bizler, bu tesisleri eleştirecek bilgi ve uzmanlık alanlarına sahip değiliz. Zaten eleştirilecek bir konuda ortada yoktur. Çünkü burada yapılan işler, önce uzmanlarınca planlanıyor, ortaya çıkan projeler ilgili makamlarca olur aldıktan sonra denetlenerek hayata geçiriliyor. O açıdan işe baktığımızda bu bölgede hatalı işlerin yapılmasına zaten meydan verilmez. Sistem kendi içinde kendini denetliyor ve hatalarını kendisi gideriyor.

Katılımcılar görüşlerini belirtirken bana göre bazı yersiz ve anlamsız soruları dile getirdiler. Örneğin, Bölgenin yer seçiminin baştan yanlış olduğunu dile getiren bir arkadaşımız oldu. Aslında bu Organize Sanayi Bölgesi yeri seçilirken, sorulacak bir soru idi. Diyeceksiniz ki o yıllarda, Söke’de basın organları ve gazeteciler yok mu idi? Elbette vardı.  Söke Gazetelerinin arşivlerini incelerseniz, burada gazetelerin ve yazarlarının verdiği mücadeleyi görürsünüz. Ama o zamanki Belediye Başkanımızın tercihi o arazi üzerinde kurulsun şeklinde olduğundan onun isteği doğrultusunda gelişti. O günün şartlarına uygun olarak, 1996’lı yıllarda o arazi kabul gördü. Onun için bu konun şimdi tartışılması bence anlamsızdır. Olan olmuş, geçen geçmiş! Biz geleceğe bakalım.

Her şeyin başlangıcı güçtür. Başlaması ile icrası arasında hiçte azımsanmayacak bir zaman kaybı oldu. Yani aradan 30 yıl gibi büyük bir zaman dilimi geçti ve bu kayıptan Sökeliler mağdur oldu. BU kayıbın sorumlusu şimdiki yöneticiler elbette değil. Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları Kaymakam Mehmet Demirezer gelene kadar kaderine terk edilmişti. Sayın Demirezer, bu işe yeni bir anlayış ve bakışla işe hız verdi. Ondan sonra gelen şuandaki kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu ise bu hızı daha da artırarak, Söke ve Organize Sanayi bölgesini yatırımcılara tanıtarak, sanayi parsellerine işlev kazandırdı. Bölgeyi öyle bir duruma getirdi ki. Mevcut parseller yetmedi. Alana ek yapılarak yeni parseller yaratılarak, Organize Sanayinin genişletilmesi gündeme geldi. Söke için önemli olan da bu idi. Şimdi biz sökeliler olarak, Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilerek daha çok fabrika ve istihdam kaynağına kavuşmasını istemekteyiz. Allah’a çok şükürler olsun ki Organize Sanayii yönetimi bizim gibi düşünerek, genişlemeyi uygun görmüş, planına almış, mevcut alana komşu olan bir bölüm araziyi de tespit ederek, Organize Sahasına katmak için ilgili makamlara müracaatını yapmış. Beni sevindiren bu olay oldu. Kaymakam Beyden isteğimiz alanı daha da genişleterek, Söke’mize daha çok iş alanları kazandırmasıdır. 

Başka konuşmacılar, koca kuruluşa elektriği, suyu nerden bulacaksın? Atık suyu nasıl değerlendireceksin? Kullanacağın suyu nasıl temin edeceksin gibi sorular sordular. Bence bunlar, yersiz ve anlamsız sorulardı. Firma bu gibi işleri araştırmış, yapacağı çalışmayı ona göre projelendirmiştir! Hiçbir sanayici ilerinin hesaplarını yapmadan, bir adım ileri atmaz! Böyle sorular sormak bize düşmez. O kurumun kendi uzmanları vardır, onlar bunların ARGE sini yapmışlar, projelendirmişler, planlamışlardır. 

Bir eğitimci olarak, gördüğüm çalışmalardan gurur duydum, memnun oldum. Keşke, yurdumuzda böyle organize sanayiler çoğalsa da, ülkemizin sanayi varlığı  ve gücü artsa da halkımız refaha kavuşsa. Kalkınma böyle kuruluşlarla olacaktır. Söke koca şehir iken, Torbalı onun yanında bir köy kalıyordu. Orada Organize Sanayi başladı ve Torbalı kısa zamanda ayağa kalktı ve Söke’yi geçti. Organize Sanayii Gebze’yi Türkiye’nin sayılı kentleri arasına kattı. Biz tarımdan şimdiye kadar ne elde ettik? Pamuğu biz ürettik, katma değerini başkaları aldı. Daha bir çok hammaddemiz varken bunları Söke’de işleyemedik. Oysa bizim ne eksiğimiz vardı? İşte tek eksik bu organize olmaktı. Söke’mize daha büyük iş kaynakları yakışır. Emeği geçen bütün katılımcılara, yönlendiricilere çok teşekkür eder ve başarılar dilerim. 

 

Bu makale 387 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz