Ensar Turgut Tekin - ESKİ EKONOMİ BAKANI SAYIN  ZEYBEKÇİ'NİN AYDIN ZİYARETİNDE GÜNDEME GELEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU:  İHRACAT LİMANI İHTİYACI ORTAYA KONMUŞTU!


Konuk Yazar: Ensar Turgut Tekin 

e-Mail: tekinensarturgut@gmail.com

 

ESKİ EKONOMİ BAKANI SAYIN  ZEYBEKÇİ’NİN AYDIN ZİYARETİNDE GÜNDEME GELEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU:  İHRACAT LİMANI İHTİYACI ORTAYA KONMUŞTU!

 

Sayın Ekonomi Eski Bakanı Zeybekçi’nin Aydın Ziyaretinde çok önemli bir konu gündeme getirildi ve eksikliği   vurgulandı. “ İhracatta ve ithalatta demir yolu bağlantılı liman taşımacılığının önemi, YENİDEN GÜNDEME GETİRİLDİ!”

Bugün en ucuz taşımacılığı deniz yolu ve demir yolu bağlantıları sağlamaktadır. Güney Ege’nin demir yolu bağlantısı olan İzmir Limanı, çok geniş bir hinterlanta sahip olduğundan  tahmil ve tahliye işlemleri açısından sıkıntı yaratmaktadır. Bu limanın yükünü hafifletmek için Muğla Milas’ta Günlük Limanı yapılarak, işletmeye açılmıştır. Ama ne yazık ki bu liman demiryoluna çok uzakta olup, buraya ayrı bir demir yolu yapılması da şu anda mümkün değildir. Yapılan kara yolu da nakliye ücretini artırdığından bu liman fazla tercih edilmiyor. Ancak yerel bazda bir işletmeciliğe dayalıdır. Bugün tahmil ve tahliyede sıkıntı yaşayan İzmir Limanı’na bu nedenle bir destek sağlayacak, bu limanın yükünü hafifletecek, bir yeni alternatif limana, Büyük Menderes Havzası kıyılarında yeni ve demir yolu bağlantılı bir limana önemle ihtiyaç vardır. Bu kıyılara en yakın demiryolu istasyonu Söke’de vardır. Söke demiryolu Ortaklar İstasyonu ile İzmir-Denizli demiryolu bağlantısına sahiptir. İlk ve Ortaçağlarda kullanılan Milet Limanı o çağların en işlek limanı idi. Bu liman ırmak tarafından doldurulduktan sonra havzanın liman ihtiyacını tarihi misyonu olan Karina Limanı karşılamıştır. Bizans ve Osmanlı döneminde uzun yıllar bu liman işletmede kullanılmıştır. Akdeniz ile Ege Denizi kavşağın da çok önemli bir stretejik konuma sahiptir. Akdeniz’den Ege Denizi’ne çıkan bir gemi Dilek Yarımadasını dolaşmadan bu limana çıkarak Anadolu kıyılarına yanaşabilir. Yine Büyük Menderes Vadisinde var olan demir yolu sayesinde Ankara’ya bağlanma olanağına sahiptir. Eğer Karina Limanı yeniden Samsun Dağları eteklerindeki kıyılara kurulursa, Büyük Menderes Havzası çok canlı ve işlek bir limana kavuşmuş olur. Bu Limanın Söke Demiryoluna uzaklığı ise takriben 60-70 Km. dir. Ve kara yolu bağlantısı vardır. Hiç tünel olmadan demiryolu yapılabilir. Arazi düz ve engebesizdir.

Bu liman işletmeye açıldığı zaman, hem İzmir ve hem de İstanbul limanlarının yükü azalacaktır. Bir gemi İzmir’e gidene kadar, buraya yanaşan gemi yükünü Denizli’ye ulaştırmış olacaktır. İstanbul’a giden gemi İstanbul’a gidene kadar bu limana yanaşan gemi ise yükünü Ankara’ya ulaştırabilecektir. Böylece İstanbul ve İzmir’in trafik yükü de rahatlayacaktır. Bu yeni Karina Limanı Anadolu ve Güney Ege tarafından rahatlıkla kullanılacaktır. Denizli, Aydın, Uşak, Nazilli ve Söke, Afyon  ihracatında ucuz bir nakliye yaratacağından rakiplerine karşı üstünlük ve avantaj kazanacaktır.

Ak Parti iktidarı dönemin de Türkiye’de ve İstanbul’da çok büyük yatırımlar yapılmıştır. Ama  Güney Ege’ye hiç böyle büyük bir yatırım yapılmamış ve önemli bir proje kazandırılmamıştır! Bu büyük proje gerçekleştiği taktirde ülkemize ve Güney Ege’ye çok önemli bir boyut kazandıracaktır. Böyle dev bir eserin yapılmasında ve işletmeye açılmasında Sayın vekilimiz Zeybekçi’ye çok büyük bir iş düşüyor. Bu projeyi dilendirip, Ankara’da Siyasi boyut kazandırması, kabul görmesi onun çabaları ile gerçekleşecektir. Cumuhuriyetimiz’in 100. Yılında böyle bir dev projenin varlığı ülkemize ve Güney Egemize Yakışır. Ege’de doğup bütün Yurdumuza yayılan Kuvay-i Milliye ruhuna ve efeler memleketine böyle bir proje gereklidir. Hayırlı olması dileği ile sayın Akparti iktidarına önemli katkılar sağlamış olan Zeybekçi’ye bu projeyi havale ederek emanet ediyoruz. Çünkü Aydın, Denizli ve Afyon gibi üç büyük ilin ihracat ve ithalat yapması için böyle bir limana gerçekten ihtiyacı vardır. Bu Liman Zeybekçi önderliğinde Büyük Menderes havzası kıyılarında uygun bir yere yapılabilir. Bu üç ilin ihraç ürünlerine çok önemli katkılar sağlar. Güney Egeliler olarak Sayın vekilimiz Zeybekçi’den bu eserin yapılmasına katkı istiyoruz. Saygılarımızla!

 

Bu makale 467 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz