Yetkin Erdoğan - YÜCE ÖNDERİMİZ ATATÜRK'Ü ANIYORUZ


Konuk Yazar: Yetkin Erdoğan

ADD Söke Şubesi Yazmanı

 

 

YÜCE ÖNDERİMİZ ATATÜRK’Ü ANIYORUZ

                 

Türkiye Cumhuriyeti Devletini Modern, çağdaş, sağlam temeller üzerine kuran büyük devlet adamı, her savaşta muzaffer başkomutan, dahi ve bilge insan, büyük devrimci Mareşal Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK’Ü sonsuzluğa gidişinin 81. Yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

“Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir.” Yüce Atamızın bize miras bıraktığı Cumhuriyet’e, ilke ve devrimlerine sözde değil özde bağlı olmalıyız. Atatürk, kendisini ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir.’’ Özdeyişiyle tanımlamıştır. Bu nedenle, hayatının büyük kısmı cephelerde vatan savunmasıyla geçmiştir. Tam bağımsızlık, özgürlük ve ulusal egemenlik O’nun en önemli kişisel özelliğidir. Bu uğurda ömrü boyunca cephede dış düşmanla, ülkede iç düşmanlarla savaşmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra da cehaletle savaşmıştır.Yüce önderimiz, “Vatan savunması olmadıkça, savaş bir cinayettir.” özdeyişiyle “Yurtta barış, dünyada barış”’ı ülkü edinmiştir. Sadabat Paktı ve Balkan Paktı’nı kurarak Türkiye’nin komşularıyla barış içinde yaşamasını, siyasal, kültürel ve ekonomik alanda işbirliğini sağlamıştır.

Yaptığı iktisadi atılımlar sonucu Türkiye Cumhuriyetinin %10 büyüme ve kalkınma hızıyla dünya rekoruna ulaşmasını sağlamıştır.        

Cumhuriyetçilik, Laiklik, Devletçilik, Devrimcilik, Halkçılık, Milliyetçilik ilkeleriyle, geleceğimize ışık tutmuş, aydınlanma hareketini sürdürmüş, sağlam adımlarla ilerlememize yol göstermiştir.

O bilge insanın ilke ve devrimlerini özümsemiş yurttaşlar olarak bizler, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşatılacağına güvenip, inanıyoruz.

Bugünkü ortamda geleceğe güvenimiz biraz sarsılmış olsa da Atatürk’ün manevi mirası olan “Akıl ve bilim “ Türk ulusuna, karanlıktan aydınlığa çıkış yolunu gösterecektir.”Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.”

Bugün bize düşen görev, Türk ve dünya tarihini güvenilir kaynaklardan okuyup öğrenmek, Atatürk’ü, O’nun ilke ve devrimlerini anlamak ve anlatmaktır. Yüce önder yalnız Türk ulusuna değil; dünyanın tüm mazlum uluslarına önder olmuş bir dahidir.   ‘’Beni görmek demek, yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyor ve hissediyorsanız, bu kafidir.’’ diyor yüce önder. Atatürk’ü sevmek ilke ve devrimlerini özümsemek, yurdunu, ulusunu sevmek demektir. Ne mutlu ‘’Ben  Atatürkçüyüm, Kemalist’im’’ diyenlere!..Sevgili ATATÜRK ÖLMEDİ AKLIMIZDA, GÖNLÜMÜZDE, YÜREĞİMİZİN HER ATIŞINDA YAŞIYOR… TÜRK ULUSUYLA,TÜRKİYE CUMHURİYETİ’YLE  SONSUZA  KADAR  YAŞAYACAK!...

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, yüce öderimiz  Atatürk’ü, silah arkadaşlarını,tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun…

 

Bu makale 385 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz