Ensar Turgut Tekin - ARAMIZDAN AYRILIŞININ 81. YIL DÖNÜMÜNDE


Ensar Turgut Tekin

 

ARAMIZDAN AYRILIŞININ 81. YIL DÖNÜMÜNDE ONU, SAYGIYLA  VE RAHMETLE ANIYORUZ,  RUHU ŞAD OLSUN!

 

Her 10 kasım günü, ülkemizde acı bir sonbahar rüzgarı eser. O gün Atamız aramızdan ayrıldı. Bize sonsuz bir yas bıraktı. Ayrılışının üzerinden 81 yıl akıp gitmesine rağmen biz Türk Milleti olarak onu daha çok arıyor, özlüyoruz. Ona ben öldü diyemiyorum! Daha doğrusu bu kelimeyi söylemeye dilim varmıyor. Çünkü O, dün ne ise, bugün de odur ve bu Milletin önünde vakarlı, onurlu bir bayrak gibi yürümektedir!

Yurdumuzda ve dünyanın bir çok yerinde onu insanlığa tanıtma, anlatma ve anlama çalışmaları yapılacak ve de yapılıyor. Ama biz insanlar olarak o büyük insanı anladık veya anlatabildik mi? Ben anladığımızı veya anlattığımızı sanmıyorum. Kırk yıllık öğretmenlik hayatımda hep onu anmaya ve anlatmaya çalıştım, ama ne yazık ki bir balta sapı uzunluğunda yol alamadım. Benden sonrakilerde, benden öncedekilerde hep anmaya ve anlatmaya çalıştılar ama ne yazık ki onlarda tıpkı benim gibi hiç bir merhale kat edemediler. Çünkü Atatürk’ ü anmak kolayda, anlamak zordur. Çünkü o Tarhtir, vatandır, bayraktır, dildir, millettir, barıştır, gelecektir. DÜNYANIN KURTULUŞUNUN VE BARIŞININ SEMBOLÜDÜR! Böyle bir lideri anmakta, anlatmak ta kolay değildir. Gazetemde bana verilen köşemde bir hafta anma ve anlatma yazıları ile onu anlatmaya gücüm yettiği kadar anlatmaya çalışacağım. 11 Kasım 2019 gününden itibaren onu anlamaya ve anlatmaya şu seri makalelerle tanıtmaya çalışıp öğrencilerimze ve halkımıza onu anlatmaya devam edeceğiz: 

ATATÜRK HAFTASI SÜRESİNCE ŞU MAKALELERE YER VERECEĞİM:

Atatürk’ün Vatan Anlayışı ve Anadolu’nun Coğrafyadan Vatana dönüştürülmesi.

Atatürk ve Türk Milleti Anlayışı.

Atatürk ve Türk Dili.

Atatürk’ün “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ!” sloganı.

Atatürk’te kendini bulan Mukaddes Aşk Vatan Sevgisi.

Atatürk ve kurduğu Türk Ordusu.

Atatürk ve Türkçenin kurtulması.

Allah nasip ederse bu yedi makale ile Atatürk Haftasını anlatmaya çalışacağım. Çünkü bizim Millet olarak, devlet olarak dünden daha çok bugünlerde Atatürk’e ihtiyacımız var! Onu anlamak demek, onu görmek, onunla yaşamak demektir. Onunla yaşamak ise insana güven ve huzur verir. Huzur ve güvene ise insan her zaman muhtaçtır. Onu anlamak demek, onu okumak ve ne demek istediklerini iyice öğrenmek demektir. Atatürk sadece bir ulusun lideri değil, bütün dünya uluslarının da lideridir! Atatürk bireysel değil, evrenseldir. Bakın onun ortaya koyduğu şu felsefe, ikinci Dünya Savaşından yanık ve yıkık çıkan dünya için umut olmuş:  “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ!” felsefesi, yaralı dünyanın yaralarının sarılmasında insanların savaşlardan zarar, barıştan yarar göreceklerine ışık olmuş, insanlığı barış içinde yaşamaya yönlendirmiştir. Bugün ne yazık ki dünyamızda bu felsefe tam anlamı ile yerleşerek, kurumsallaşmadı. Eğer anlaşılır ve kurumsallaşırsa dünya ulusları hep bir barış bayrağı altında yürürler. Böylece dünyada Savaş rüzgarları değil, barış rüzgarları eser, oda savaşın yerine barışı getirir.

Barışın olmadığı yerde huzur , güven ve rahatlık olmaz! Huzuru, güveni yaratan barıştır! Bütün gönlümle insanlığın bu parola etrafında ve bu barış bayrağı altında birbirleri ile sarılarak kardeş olduklarını anlasalar, dünyada savaşlar olmaz, barış rüzgarı eser ve herkes huzur ve güven içiinde yaşar. Bakın bu konuda Atatürk’ bütün insanlar için neyi öneriyor:

“Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş olan milletler, evvella haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikbâllerini kaybetmeye mahkumdurlar!” bu düşünceden daha önemli ne olabilir! İnsanlar barışı ancak çalışarak, başkalarına yük olmadan yaşamak için çalışmak zorundadırlar. Çalışan öğrenen insanlar ise daima ilerler ve yükselirler. Var mı buunun tersini iddia eden?

 

Bu makale 501 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz