Ensar Turgut Tekin - SÖKE'DE YETİŞEN ÜST DÜZEY BÜROKRATLARIMIZ-1


Ensar Turgut Tekin - SÖKE’DE YETİŞEN ÜST DÜZEY BÜROKRATLARIMIZ-1 

 

“MEHMET KOYUNCU”

 

Söke, Türkiye’de mevcut 81 ilin bir çoğun dan bir çok bakımdan daha öndedir. Tarihi misyonu, coğrafi özellikleri ve konumu itibariyle kültür varlıkları ve ekonomik boyutu ile bir il kadar kendini göstermektedir. Ağalar Memleketi olması ve verimli topraklara sahip olması nedeniyle Söke insanı eğitim açısından sıyrılmış bir çok Profesör Hoca, Doktor, Mühendis, Öğretmen, hukukçu, subay, iş adamı, yazar, turizmci yetiştirmiştir. Ama ne yazık ki bu uzman kişilerimizden yararlanmayı becerememiş, körü körüne siyasetin emrine girerek, “ lider ne derse o doğrudur!” zihniyetine kendimizi kaptırıp gitmişiz! Bundan en çok  zarar gören de Söke’miz ve halkımız olmuştur.

Uzman insan kaynaklarımız olmasına rağmen, bunlardan uygulamalarda ve politik gerçeklerde değerlenmeyerek onların uzmanlık alanlarından yararlanamamışız. Ne acıdır ki, şu anda Söke’den yetişmiş böyle değerlerimizin bir envanteri de mevcut değildir. Bu acı gerçeği hepimiz bildiğimiz halde bu konuda ne yazık ki bir araştırma yapma zahmetinde de bulunmuyoruz. Avrupalılar, önce kendi insan kaynaklarını tanır, tanıtır ve onlardan yararlanırken bizler bu konuların üzerine yatıyor, görmezden geliyor ve yeri gelince bu kaynak ve değerlerden yararlanamıyoruz.

Böyle yetişmiş insan kaynaklarımızdan biride Sayın MEHMET KOYUNCU’ dur. Mehmet Koyuncu, Söke’den yetişmiş, hem bürokrat ve hem de teknokrattır. Bu değerli hemşehrimizi dünya tanıyarak, onun bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak isterken biz ona danışmayı bile uygun bulmuyoruz! 20-23 Kasım 2019 tarihleri arasında Fransız Hükümeti’nce Enerji konferansı vermek üzere Paris’e davet ediliyor. Kendisinden “DÜNYA ENERJİ POLİTİKALARI: (NÜKLEER VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI) İle ilgili konuşma yapması isteniyorken, biz ne yazık ki böyle bir uzmanımızın varlığından bile haberimiz yok!. Yukarıdaki açıklanan tarihler arasında Koyuncu Paris’te olacak ve istenen konularda uzmanca görşlerini belirtecek. Bu görüşlerden başta Fransa olmak üzere bütün dünya faydalanacak. Böyle bir uzmanımızın varlığı bizi onurlandırmaz mı? Gögsümüzü kabartmaz mı? Eğer Milli Duygularımızı Politika uğrunda körleştirmemişsek, elbette gururlandırır. Gelin Sayın Koyuncu’yu birazda yakından tanıyalım.

 

MEHMET KOYUNCU KİMDİR? (ÖZGEÇMİŞİ)

10 Haziran 1954 tarihinde Konya Saçıkara’ da doğdu. İlkokulu doğum yeri olan Saçıkara’da okudu. Orta Okulu ve Liseyi Söke Lisesinde okudu. Daha sonra Yüksek öğrenimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Elektrik Fakültesinde Makine Bölümünü İller Bankasından aldığı bursla okuyarak tamamladı. Eğitimden sonra birçok dalda önemli görevler yaptı. 

Önemli iş deneyimleri ve referansları:

- GVA (Generation Venture Assosation) New Jersey Amerika, Orta Avrupa ve Orta Doğu Bölge Enerji Sektörü GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (2004-2006).

- Enerji Bakanlığı Müşavirliği (1997-2004).

- Enerji işleri Genel Müdürü ve Müsteşar yardımcılığı (1994-1997).

- Petrol Ofisi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi.

- Avrupa Birliği Karadeniz Ülkeleri Enerji Merkezi Üyesi ve Başkan yardımcısı(1996-1997)

- Yeniköy Termik Santral A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı.

- AKTAŞ Elektrik A. Ş. Yönetim Kurulu üyesi ve başkan Yardımcısı.

- Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcılığı (1993-1994)

- Atilla Doğan İnş. ve Tesisat A.Ş. Şirketinde Proje Md. Genel Md. ve Genel Koordinatör olarak (1987-!993).

- ENKA-ARABİA (Suudi Arabistan) (Eltes Genel Md. Ve Genel Koordinatör Olarak Suudi Arabistan’ın Medine Şehrinde 2084 konutun tüm alt yapı, içme suyu dağıtım şebekesi, bina içi mekanik-elektrik ve doğal gaz tesisatının gerçekleştirilmesi (1982-1987)

- Meyseb Genel Müdürlüğü (Tarım Bakanlığı) Planlama Uzmanlığı ve Plan Proje Daire Başkan Yrd. Beslen Makarna Fab., Fersan Sirke Fabrikası Güney Soğuk hava deposu tesisi ve Burdur Yem Fab. Kurulması (1979-1982)

- TSE Makine grup üyesi (1979-1980).

- İller Bankası Kontrol ve Dizayn Mühendisi (1975-1976) - (1978-1979)

Katıldığı Seminerler: Almanya ve Hollanda’da Soğuk hava tesisleri ile alakalı ve araştırmalar yaptı.

Mehmet Koyuncu emekli olduktan sonra memleketi olan Söke’ye yerleşti. Kendi toprakları üzerinde çiftçilik ve pamuk üreticiliği yapmaktadır. Kendisi evli ve üç çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir.

Kendisini, Kasım 2019 ayında tanıdım. Söke Organize Sanayisi Bilgilendirme toplantısına bende çağrılmıştım. Toplantıyı izlerken Mehmet Koyuncu, Enerji ile alakalı çok anlamlı ve makul sorular soruyor ve uzmanca bilgiler veriyordu. Merak edip araştırdım ve bu biyoğrafyaya ulaştım. İstedim ki Ülkemizin ve Söke’mizin böyle bir uzman kaynağa gerektiğinde ihtiyacımız olduğunda hatırlayarak, ondan yararlansın. Gazeteler, bir ülkenin günlük tarihlerini yazan en aktif varlıklarıdır. Gönül isterki insan kaynaklarımız derlensin, toplansın ve gazetelerimizde yayınlanarak çoğalsın ve herkesin faydasına sunulsun. İnşallah bu bir başlangıç olur. Bu işi Sayın belediye kültür işleri müdürlüğün yapması gerekir ama ne yazık ki bunlarla hiç alakalı bir araştırma yapmadıkları gibi, yapanlara da destek ve yardımcı olmuyorlar! Hele bu konuda Bizim Söke Belediyesi çok vurdum duymazdır! Levent Tuna Belediye Başkan yardımcısı iken, ben “SÖKE BELEDİYESİ’nin YÜZÜNCÜ YILI NEDENİYLE SÖKE BELEDİYE BAŞKANLARI’nın dönemlerini ve neler yaptıklarını yazmıştım. Bir dosya halinde belediyeye bağış yapmıştım. Belediye bu dosyayı geliştirerek kitap haline getirecekti. Ama ne yazık ki daha sonrakiler bu dosyayı kimbilir hangi dibe attılar? Şimdi birisi Başkana sorsa ki:

- Şuanda Söke’den yetişmiş kaç profesörünüz var? Bunu cevaplayacak arşiv bilgileri kayıtları belediyemiz de var mı? Sayın başkanım, bunu Kültür işleri müdürü ile İnsan kaynakları değerlendirme uzmanınıza lütfen sorun bakalım, size ne yanıt verecekler?

 

Bu makale 484 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz