söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiVEKİLİMİZ “DEMİRYOLU” DEDİ


VEKİLİMİZ “DEMİRYOLU” DEDİ

 

MKYK Üyesi ve AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aydın’ın öncelikli sorunlarını belirlemeye devam ediyor. Ancak bu sorunları belirlerken hangi verileri kullanıp hangi kriterleri dikkate alıyor, bilmiyorum. Kendisi mutlaka bunları da anlatıyordur ama, belli ki basın da Sayın Vekilin beyanatlarını kırpıp yarım olarak veriyor. 

Mesela Çıldır Havaalanı için açıklamalar yapmış ve kimsenin aklına gelmeyen, gerek siyasetçi, gerekse bürokrat olarak görev yapanların düşünemediği bir önceliği hemşerilerimizle paylaşmış.

Bu şehrin üretime ihtiyacı var. Bu şehirde üretilen şeyleri çok hızlı bir şekilde ihracat edebilmek için daha öncelikli olan demiryoluna ihtiyaç var.”

Sayın Yavuz bu sözleri Aydınlı basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği kahvaltılı basın toplantısında söylemiş. Kendileri bu teşhisi durduk yerde koymadı ya, mutlaka bir bildiği olmalı.

Zaten cümle alem bilir ki; yer yüzünde icat edilmiş en hızlı ulaşım ve nakliye aracı trenler ve dolaysıyla da demiryollarıdır. Demiryolunuz varsa ne diye motorlu taşıt araçlarıyla mal taşıyıp da gecikeceksiniz. Hele o uçaklarla sakın ola ki nakliye işine girmeyin. Onlarla nakliye çok yavaş olacağından, Allah muhafaza, mallarınız yollarda bozulup kokar…

***

Sevgili okuyucu, elbette ki ironi yapmaya çaba gösteriyorum, ama bu işin şakası bile güldürmüyor. Hatta bazen düşünüyorum; acaba Sayın Vekilimiz başka şeyler söylüyor da basın olarak biz mi çarpıtıyoruz diye. Ama kendisinden bir itiraz ya da yalanlama gelmediğine göre yazılanlar doğru sonucuna varıyoruz.

Şimdi bu demiryolu tercihinin hızla olan bağlantısını çözemedim. Galiba da çözemeyeceğim. Bizim Söke’de çok şükür ki demiryolumuz var. Yani ilçemizdeki tren garından dünyanın dört bir yanına ulaşabiliriz. Üstelik bunu diğer nakil araçlarına göre çok daha ucuza yapabiliriz. Ama çok daha süratli olarak nasıl yapabiliriz, bunu anlamak mümkün değil.

Basın mensupları vekilimizin demiryolu ile ilgili tespit ve temennilerini haberin içinde tekrar vurgulamışlar:

Bu şehrin üretime ihtiyacı var. Bu şehirde üretilen şeyleri çok hızlı bir şekilde ihracat edebilmek için daha öncelikli olan demiryoluna ihtiyaç var.  Demiryolumuz var, ama yeterli değil. Otobanlar nasıl gidişli gelişli yapıldıysa aynısını demiryollarında da yapmamız gerekiyor.”

Burada anladığım kadarıyla demiryollarının yetersizliği vurgulanırken gidiş ve geliş olarak yapılmayışı eleştiriliyor. Olsa elbette güzel olurdu da, ama mevcut demiryolu potansiyeli ne kadar kullanılıyor ki Sayın Yavuz?

Mesela siz otomobil ticareti yaparken demiryolu taşımacılığından ne kadar yararlandınız?

Yabancı ülkelere göndereceğimiz tarım ürünleri başta olmak üzere son kullanım tarihleri uzun olmayan ürünler söylediğiniz gibi, demiryoluyla hızlı bir şekilde taşınabilir mi?..

Yollar dediğiniz gibi gidiş ve gelişler ayrı olsa bile olumlu sonuç alınabilir mi?..

***

Demiryolları elbette ki  taşımacılıkta kullanılır. Bunlar daha ziyade sanayinin kullanacağı stok ham maddeler için idealdir. Ucuz maliyetli taşımalardır. Biraz gecikmeli olur ama ucuz olur. Bu anlamda demiryolları diğer kara taşıtlarına göre yüksek kapasiteye de sahiptir. Başka da olumlu bir özelliği yoktur.

Aydın gibi, ihraç ürünlerinin önemli bölümü tarım sektöründen gelen bir bölgede bu ürünlerin pazarlara ulaşabilmesi için gerekli sürati en emin şekilde hava taşımacılığıyla sağlayabiliriz. Bu nedenle de Aydın’a Çıldır’dan daha büyük ve daha yeterli bir havaalanı yapılması hedefimiz olmalıdır. Çıldır Havaalanı yerini bağışlayanlardan Allah razı olsun. Ancak bize anlatılan, birkaç yıl önce Aydın İl Genel Meclisinde tartışmalara da neden olan sorun, bu havaalanının doğal engeller nedeniyle büyümesinin mümkün olmadığı şeklindeydi. Pist uzatılamadığı için büyük uçakların iniş ve kalkışları da mümkün olmadığından burası böyle eğitim hizmetlerine ev sahipliği yaparak değerlendirilmektedir.

Son söz; Sayın Vekilimiz pilot ihtiyacı ve eğitilen pilot sayılarıyla ilgili verileri nerelerden aldı bilmiyorum. Ben de araştırdım ve farklı rakamlar gördüm. Neyse, gerekirse bunlar için de konuşuruz. Ama şimdi bu “demiryolu hızlıdır” muhabbetlerini bırakıp Aydın’a bir havaalanı kazandırmak için neler yapılabilir, bunun çabasına düşsünler.

 

Bu makale 778 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz