söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKORAY AYDIN SÖKE'YE GELDİ


KORAY AYDIN SÖKE’YE GELDİ

 

İyi Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın Aydın ziyareti kapsamında Söke’ye de geldi ve partililerle sabah kahvaltısında buluştu. Basın mensuplarının da davet edildiği kahvaltıda ses tellerinden sıkıntı yaşayan Koray Bey çok uzun konuşmadı ama bazı mesajları dikkat çekiciydi. Özellikle basın mensuplarının sorduğu sorulara verdiği cevaplar sanırım ilçemizde uzun süredir devam eden bazı çekişmeleri de sona erdirecek kadar açıklayıcıydı. 

İyi Parti yeni bir yapılanmaya gitmiş. Eski Genel Başkan Yardımcılığı sistemini kaldırıp yerine çeşitli konularda sorumlu başkanlıklar tesis etmişler. Teşkilattan sorumlu başkan da Koray Aydın olmuş. Kendisinin sekiz tane yardımcısı var. Bunların yedi tanesi yediye taksim edilen illerimizin sorumluluğunu üstlenmişler. Beşinci bölgede yer alan Aydın İlinden Sorumlu Başkan Yardımcısı da Mehmet Arslan olmuş. Koray Bey ses kısılması sorunu yaşadığından daha çok Mehmet Bey konuştu ve ilk önce bu yeni yapılanmayı anlatarak söze başladı.

***

Mehmet Arslan’ın konuşmasında Ak Parti’nin diğer partilerden farkıyla ilgili yaptığı bir tespit bana göre çok önemli.

“Ak Parti alışılmışın dışında bir seçim çalışması yürütüyor. Halkın kılcal damarlarına kadar giriyor. Bunu biz de yapmalıyız. Her eve mutlaka girmeliyiz. Parti üyelerimizin sayısını arttırırken üyeler dışında parti gönüllüleri de oluşturacağız. Her kapıyı mutlaka çalacağız…”

Bana göre bu tespit çok önemli. Meydanlara toplanan kalabalıklar çok zaman yanıltıcı olur. Oralara gelenler zaten partililer ya da sempati duyanlardır. Ama asıl büyük kitleler evlerinde seçim gününü bekleyen, kararları tam olarak netleşmemiş seçmenlerdir. Bazen bir ziyaret,  bir küçük konuşma bu oyların yönünü belirleyebilir. 

Bu konuda Ak Partinin başarısı inkar edilebilir mi?

***

Başta da ifade ettim; bazı gazeteciler Koray Aydın’a sorular da yönelttiler. Bu sorular içinde ilçemizin de gündemine geldiği için kayyum konusu özellikle önemliydi.

Bilindiği gibi, Söke’de partinin kurucularından eski ilçe başkanı ve eski GİK Üyesi bir hemşerimiz parti yönetimi için kayyum talebinde bulunmuştu. Bu türlü taleplerin başka kentlerde de yaşandığını bildiğimiz için bu soruya verilecek cevabı merak ediyordum.

Koray Bey net bir şekilde açıkladı:

“Kongre takvimimiz yayınlanmıştır. Buna göre ilçe kongreleri en geç Şubat ayında tamamlanmış olacaktır. Mart- Nisan aylarında il kongreleri biter, inşallah mayıs ayında büyük kurultayımızı gerçekleştireceğiz.  Bu türlü kayyum taleplerini doğru bulmuyoruz, zaten gerekli de değil. Kongre sürecinin başladığı bir dönemde böyle bir konu gündemde olmayacak…”

Bu açıklama partililer tarafından alkışlarla karşılandı. Burada birkaç söz de ben etmek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda ilçe yönetimine muhalif bir dostumla görüştüğümde kendisi bana kayyum konusunun hukuki bir hak olduğunu, böyle bir başvuru yapılmasını yadırgamamak gerektiğini söylemişti.

Bazen bir konu hukuki olabilir de, vicdani olmaz. Bazen de konunun  hukuka uygunluğu siyaseten de doğru yapıldığı sonucunu vermez. Siyaset insanları meseleyi bütün yönleriyle düşünüp kararlarını öyle vermelidirler.

Siyaset uzun soluklu bir uğraştır. Günübirlik kararlar yerine bazen geleceğe yatırım yapmak gerekir. Özellikle de genç siyasetçiler tepkilerini göstermeden önce iki kere düşünmelidirler.

***

Son söz; Koray Aydın MHP saflarında yetişmiş, Alpaslan Türkeş’in ölümünden sonra Genel Başkanlık mücadelesi  yaşamış, çok zor dönemlerde bakanlık yapmış bir siyaset adamıdır. Satır aralarından bazı tespitlerini aktarmak isterim.

--CHP ile yapılan ittifak bir zaruretten doğmuştur ve bu zaruret devam etmekte olduğundan ittifak da devam edecektir.

--Bizim seçime girmemize engel olmak için her yolu denediler. Kemal Kılıçdaroğlu onbeş milletvekiliyle destek vererek bize seçime girme yolunu açtı.

--Yerel seçimler için uygulana proje genel başkanımızın düşüncesiydi. Bunu CHP ile müzakere edip geliştirdik ve sonuçta İstanbul ve Ankara’yı, Mersin’i kazandık…

Sevgili okuyucu, bu ziyaretin o kahvaltıda görüp dinlediklerimizden daha büyük anlamları olduğunu düşünüyorum.  Bir tarafta Ak Parti içinden parti kurma çalışmaları yapılıp diğer tarafta ateşler yakılırken İyi Parti Teşkilat Başkanının adeta ülke turuna çıkması boşa olmasa gerek…

 

Bu makale 914 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz