söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAKIL ALMAZ BİR İDDİA


AKIL ALMAZ BİR İDDİA

 

Öyle şeyler duyuyorum ki, inanmakta güçlük çekiyorum. Geçen hafta sosyal medyada yer alan o yazılar da işte böyle, “yok artık” dedirtecek yazılardı.

Önce Aydınlı Gazeteci  Erman Çetin yazdı ve isim vermeden bir suçlamada bulundu.  Sonra o yazıya atıfta bulunarak Sökeli Gazeteci Durmuş Tuna da aynı konuyu gündeme getirdi. İnanın yazıları birkaç kez okumak zorunda kaldım. Anlamakta ve özellikle de kabullenmekte sıkıntı çektim.

Bizler siyaset adamlarının zaman zaman toplumda tepki çeken eylemlerine, söylemlerine alışığız da, bu kadarına artık pes diyeceğim. Bu sefer bütün sınırlar aşılmış, olmaması gereken yerlere varılmış. Bu konu öyle susarak kapanacak bir konu değil.

***

Efendim, iddiaya göre Söke Belediyesinde karar verici bir pozisyonda bulunan bir görevli siyasi rakip olarak gördükleri bir kişinin etkisiz hale getirilmesi için yasa dışı işler yapan bazı kişilerden yardım istemiş.

Yazarken ifadeleri özenle seçmeye çaba gösteriyorum. Çünkü bunları dile getirmek bile bana acı ve utanç veriyor. Yasalar çerçevesinde 120 bin nüfuslu, 49 mahalleli bir kentin yönetici kadrosunda yer alan bir kişi ne sebeple olursa olsun, yasa dışı işler yapan birilerinden böyle bir istekte nasıl bulunur?

Bu davranışı açıklamak mümkün mü?

Zaten bir haftayı aşkın bir süre beklememe rağmen bir açıklama da gelmedi. Bu olay susarak geçiştirilebilecek bir olay mı?..

***

Araştırdım, bazı yerlere sordum. Böyle bir şeyin olup olmadığından iyice emin olmak istedim. Ne yazık ki sorduğum yerler de bunu teyit ettiler. Yasadışı suç şebekeleri mensuplarına yapılan telefon dinlemelerine ne yazık ki bu yöneticinin konuşması da takılmış. Tekrar etmem gerekirse, kendileri için sıkıntı yarattıklarını düşündüğü bir kişinin pasifize edilmesini istemiş. Artık tehditle mi yetinilecek, darp mı edilecek, yoksa Allah korusun, daha da mı ileri gidilecek?..

Hani ünlü bir fıkra var ya; adamın biri balık almaya gitmiş, balıkların kuyruklarını kokluyormuş. Demişler ki; “balık baştan kokar, niye kuyruğunu kokluyorsun?” O kişi de cevap vermiş; “bunun başı kokmuş da, kokusu kuyruğa kadar geldi mi, ona bakıyorum…”

Galiba yaşadığımız devirde baş da kuyruk da birbirine karışmış. Ortalığı pis kokular kaplamış.

***

Şimdi bu konu mutlaka açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğer olayın aslı yoksa, yazılanlar yanlış ya da yalansa belediye tarafından bir açıklama yapılıp iddialar yalanlanmalı ve bu iddiaların sahipleri hakkında dava açılmalı, yani gereği yapılmalıdır.

Eğer iddialar doğruysa o görevli  hakkında adli ve idari soruşturma açılmalı ve mesele açıklığa kavuşuncaya kadar da görevinden alınmalıdır.

Adli makamlar da bu konuya sessiz kalmamalı, mutlaka gereğini yapmalıdır. Hukuk devletinde böyle davranışların mutlaka yasal olarak karşılığı vardır. Kanun önünde her yurttaşın eşitliği esas olduğundan gereği yapılmalıdır.

 

Bu makale 753 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz