söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMETİN YAVUZ RÜZGARI


METİN YAVUZ RÜZGARI

 

Bu haftaya AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile başlamıştım, yine Metin Yavuz ile bitireceğim. Allah kendisinden razı olsun, öyle çok paylaşımda bulunuyor ki, o engin düşüncelerini ve heyecanlı tespitlerini bir kez daha huzurlarınıza getirmekten kendimi alamıyorum.

Sayın Metin Yavuz’un paylaşımlarına bayılıyorum. O kadar hoş şeyler yazıyor ki, bazen gözlerimi yumup bunların gerçek olmasını hayal ediyorum. Halk arasında bir söz vardır; bir şeyi kırk defa tekrar ederseniz gerçek olur diye… 

Kim bilebilir ki, Sayın Yavuz bu beyanatları kırk defa da verir, yüz kırk defa da… Belki de bir gün gerçek olurlar değil mi?

Ne yazık ki işimiz bu türlü hayallere kaldı. Çünkü bir sorunun çözümü için önce sorunun varlığını kabullenmek, o sorunun kaynağını tespit edip çözüm için çaba göstermek gerekir. Halbuki bizim vekile göre sorun falan yok. Her konuda olduğu gibi, tarım ve hayvancılık sektöründe de her şey yolunda. Evvel  Allah, hem Avrupa’da, hem de dünyada bizden iyisi yok. Tarım sektörü altın çağını yaşıyor. Arada ağlayıp isyan edenler var elbette ama, demek ki onlar kazandıklarının farkında değiller.

Bakınız Sökeli Vekilimiz bazı rakamlar da vermiş.

Tarımsal GSYH ile Dünya’da ve Avrupa’da lider ülkeler arasındayız. 2002 yılında 98 Milyon ton olan Bitkisel Üretim kapasitemizi 2018 yılı itibariyle 117 Milyon ton’a çıkarmış bulunuyoruz.”

Sökeli Vekilimiz bu rakamları nereden buluyor bilmiyorum. Ben de internette kısa bir araştırma yaptım, bambaşka sonuçlarla karşılaştım. Bakınız, 2014 yılı rakamlarından örnek vereyim; 

Türkiye’nin 2014 yılı tarımsal ürün ihracatı 18.7 milyar dolar olurken, tarımsal ürün ithalatı ise 18.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Gıda ürünleri dış ticaretinde 5.7 milyar dolar fazlaya karşın, tarımsal hammadde tarafında 5 milyar dolar açık verdi.”

Yani minnacık bir artımız var. Lider ülkeler arasındaki sıralamada ise benim bulgularım çok daha farklı. Buyrun, onu da paylaşayım:

“Dünyadaki tarımsal ürün ihracat pazarında ilk üç sırayı ABD, Hollanda ve Almanya alıyor. Türkiye tarımsal ihracat sıralamasında 26'ncı sırada yer alıyor.”

Başka verilerden de söz edeyim; 2014 yılı verilerine göre Türk çiftçisi kişi başına gelir sıralamasında dünyada yirmi dokuzuncu…

Yani  Sayın Yavuz’un bu lider ülkeler arasında olduğumuz tespitinden kastını tam anlayamadım. Belki de kendileri ilk otuz, ilk elli arasında falan demek istemiş olabilirler.

Şu tespit de garibime gitti.

 2018’de 195 ülkeye 1690 tarımsal ürün ihraç ederek, 17.7 Milyar Dolar ihracat seviyesine sahibiz.”

Benim araştırmalarıma göre 2014 yılında tarımsal ürün ihracatımız yukarıda da ifade ettiğim gibi, 18,7 milyar dolarmış. Sayın Vekilimizin ifade ettiği gibi, bu  rakam 2018’de 17, 7 milyar dolara indiyse bir gerileme söz konusu olduğunu anlarız ki, bunu açıklamak mümkün değil.

Neyse, ben Sayın Vekilin son sözlerini de paylaşayım:

“ Bu vesile ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu 60 maddeden oluşan 3. Tarım Şurası sonuç bildirgesi ile ilk beş yılımızı planlayarak, gelecek 25 yılımıza ışık tutacağımıza inanıyor, ülkemiz için, çiftçilerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum’’

Haberlerde izlediğim kadarıyla bu şura kapanırken bir sonraki tarım şurasının 25 yıl sonra değil, beş yıl sonra toplanması tavsiye kararı alınmıştı. Eğer gerçekten de çiftçiye yeni ufuklar açacak, üretimde kaliteyi ve rekolteyi arttırıp tarımın ülke ekonomisi içindeki oranını yükseltecek kararlar alındıysa ve bunlar uygulanabilirse sonuçlarını beş yılda görebiliriz. Milleti 25 yıl bekletmenin anlamı yok. 25 yıl sonra dünya milletleri belki de gezegenlerde tarım yapmanın planları içinde olacaklar.

 

Bu makale 820 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz