söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiŞEFFAFLIK VE DOĞRULUK ÜZERİNE…


ŞEFFAFLIK VE DOĞRULUK ÜZERİNE…

 

Ben şeffaf yönetimlere saygı duyarım. Yaptığı işlere, verdiği kararlara inanan bir yöneticinin zaten gizli saklı işler yapmasına gerek olmaz. Eğer bir yerde gizlilik varsa kuvvetle muhtemel ki aslında yanlış kararlar alınmış, yanlış uygulamalar yapılmaktadır ve o işin sonu millet hayrına değildir. Dürüst yönetici kararını göğsünü gere gere verir ve o kararın sonucuna da gururla sahip çıkar. 

Yaptıysan yaptın kardeşim. Yaptıkların hata bile olsa çık, dürüstçe paylaş. Bir daha yapmayacağını söyle ve işine devam et. Bir şeyi gizlesen nereye kadar gizlersin ki?..

***

Yukarıdaki peşrevi okuyanlar sakın ola ki birini ya da birilerini suçladığımı düşünmesinler. Lafım ortayadır. İsteyen de üzerine alınabilir elbette.

Bugün gene lafı golf tesislerine getireceğim. Gün geçmiyor ki o tesislerle ilgili şaibeler kulağıma gelmesin. Bazen öyle şeyler duyuyorum ki, yok artık demekten kendimi alamıyorum.

Biliyorsunuz, bu köşeden yazdım, duyurdum; şimdiye kadarki kaçak su iddialarımıza cevap  verilmeyince son çare olarak yargıya müracaat etmiş ve burada bir hukuksuzluk, bir hırsızlık, bir yolsuzluk varsa ortaya çıkarılıp adaletin sağlanmasını istemiştim. Aylar geçti ama, henüz bana ulaşan somut bir sonuç yok. Çare yok, bekliyorum. Beklerken de yeni yeni şeyler duyuyorum ve inanmakta güçlük çekiyorum.

Bir dava süreci başlamak üzereyken yeni bir şeyler ortaya atmak istemiyorum, ama duyduklarım da öyle duymazdan ve görmezden gelinecek şeyler değil.

Galiba biz bu işi konuşmaya ve yazmaya daha çok devam edeceğiz. Perşembe günü bu konuda bir yazım olacak. Önümüzdeki haftalarda ise bazı duyumlarımı paylaşacağım ki inanmakta güçlük çekeceksiniz.

***

Şimdi Aydın İline üç tane yeni hükümet konağı yapılacağı duyuldu ya, herkes bu hizmete sahip çıkmanın peşinde. Evet, üç ilçede hükümet konakları yenilenecek ve bunlardan bir tanesi de Söke’de yapılacak.

Şu anki hizmet binasının son derece eski, riskli bir yapı olduğu zaten biliniyordu. Aslında bu karar çok geç kalmış bir karar ama buna da şükür diyoruz.

Beni asıl şaşırtan; hiç akıllarında ve gündemlerinde olmadığı halde bazılarının bu habere sahiplenip sanki bu yatırımı kendileri yapıyormuş gibi beyanatlar vermeleri.

Kardeşler, bu bina devlet tarafından ve de devletin kaynakları kullanarak yapılacak. Yani herhangi bir kurum ya da kuruluş değil, bizzat devletin kendi yatırımıdır.

Büyükşehir öncesi bir yatırım olsaydı kuşkulanır, araştırırdım. Çünkü o zamanlar devletimizin yapması gereken Kaymakamlık Konutu ve yine Kaymakamlık makam aracı İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanmıştı. Yani köylere hizmet götürmek için kullanılması gereken paralar kullanılmıştı. Büyükşehir uygulamasıyla en azından böyle uygulamaların önü kapanmış oldu.

Yani lafın özeti; bu yatırımı belediyeler değil, devlet yapacak. Zaten belediyeler hükümet konağı yapmazlar, yaparlarsa belediye hizmet binası yaparlar. 

 

Bu makale 673 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz