Abdullah Satoğlu - “HARRAN'DA ATATÜRK ÇİÇEĞİ”  ABDÜLKADİR GÜLER


Konuk Yazar: Abdullah Satoğlu

------------------------------

“HARRAN’DA ATATÜRK ÇİÇEĞİ”  ABDÜLKADİR GÜLER 

 

Ülkesini ve milletini gönülden seven idealist bir öğretmen, yorulmak bilmeyen bir araştırmacı ve seçkin bir şair olan Abdülkadir Güler’i, otuz yılı aşkın bir süreden beri tanırım.

Bu süre zarfında, muhaberatımız, edebî münasebetlerimiz ve muhabbetimiz  hep artarak süregelmiştir. Son derece nezaketli, yüreği vefa duygularıyla dolu olan Abdülkadir Güler, kendisine gönderilen hemen her kitabı eleştirip tanıtımını yaptığı halde, ne yazık ki, kendi eserlerine karşı aynı ilgi gösterilmiştir, denilemez…

O, 1970 yılında, rahmetli Halil Soyuer’in çıkardığı “Çaba” dergisinin yayınları arasında çıkan ve Anadolu’yu çeşitli yönleriyle dile getiren “Dicle Köprüsü” isimli ilk şiir kitabı ile, sanat çevrelerinin dikkatini çekmiştir.

1986’da yayınladığı ve ikinci şiir kitabı olan “Harran’da Atatürk Çiçeği” ile de, şiir alanındaki gücünü ortaya koymuştur. Bu kitapta, kendi ifadesiyle; yıllarca görev yaptığı ve GAP bölgesi denilen Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa üçgeni içindeki insanlara, Atatürk sevgisini vermeye çalışmış ve o sebeple de, kitabına bu ismi uygun görmüştür. Bunu “Bir Başka Duygu” ve “Bahar Düşü” isimli diğer kitapları takip  etmiştir.

Daha sonra sırasıyla; Söke Şairleri Şiir Antolojisi, Yerli ve Yancı Gözüyle - Yunus Emre, Konularına Göre Manilerimiz, Çamaş Notları, Mardin Folkloru, Sökeli Şairler ve Yazarlar Güldestesi ile Sökeli Bir Güzel Adam – Ahmet Güçsav isimli inceleme ve araştırma eserleriyle kitaplıklarımızı zenginleştirmiştir.

Görev yaptığı her yerde çevresindeki insanların inançlarını, yemeklerini, ölüm ve düğün âdetlerini, başkaca gelenek ve göreneklerini yakından inceleyerek, tespit ettiği hususları, müsbet ve yapıcı bir yaklaşımla yazıya dökmüştür.

İnsan sevgisiyle dolup taşan gönlündeki coşkun duyguları, aydınlık ve barış dileklerini, geleceğimizin temel taşı olan çocuklarla şöyle paylaşır:

 

Yetişir çocuklar, uzatın barışa ellerinizi

Yeni bir dünya kurun, tükensin karanlıklar.

Geleceğin umudusunuz yüreklerde

Görkemli sabahlar sizinle doğar…

        

1946 yılında Kızıltepe’de doğan ve Diyarbakır İlköğretmen Okulu ve Eğitim Enstitüsü’nün Türkçe Bölümü’nden mezun olan Abdülkadir Güler, daha sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik ve idarecilik yaparak, yüzlerce öğrenci yetiştirdiği gibi, folklor ve sanat alanında da araştırma ve inceleme kitaplarıyla, millî kültürümüze büyük hizmet ve katkıları olmuştur.

Çamaş İlçe Millî Eğitim Müdürü iken, 1995’te emekliye ayrılan Güler, bir baştan bir başa Anadolu’nun özellik ve güzelliğini, duygu duygu dile getirdiği nefis bir şiirinde, bakınız ne diyor:

 

Bir Anadolu ki;

Baştanbaşa bir bütün

Ben Aydın Efesi, sen Sivas Zeybeği

Çukurova’da pamuk, Ege’de tütün

Anadolu Anadolu

Berekettir sağı solu… (1)

           

Ülke çapında çıkan birçok dergi ve gazete sütunlarında, çeşitli konularda şiir ve yazıları yer almış, ayrıca Yeni Söke ile başka dergi ve gazetelerin sanat edebiyat yönetmenliğini yapmıştır.

Bütün bu hizmet ve başarılarından dolayı, birçok kurum ve kuruluşun ödülünü almış ve Türk Folklor Araştırmaları Kurumu’nca, “1998 / Türk Kültürüne Hizmet Ödülü” ne lâyık görülmüştür

Abdülkadir Güler’in, vaktiyle çıkardığımız aylık fikir ve sanat dergisi “FİLİZ ”in, Nisan 1972 tarihli 23.sayısında ilk defa yayınlanan güzel bir dörtlüğünü, bir defa da burada birlikte okuyalım:

 

Baharın gelişinde çağlar gibiyiz

Ağustos güneşinde dağlar gibiyiz.

Bir ömür nasıl geldi geçti bilinmez

Eylül akşamlarında ağlar gibiyiz…(2)

 

1- Gülpınar Dergisi Eylül 2003

2- Edebiyat Dünyamızdan Hoş Sedalar, Abdullah Satoğlu, Akçağ Yayınları, Ankara 2011

3- Aydın Efesi dergisi, Sayı: 52, Eylül –Ekim 2019

 

Bu makale 421 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz