söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKAĞIT FABRİKASI DOĞRU YATIRIM MI?..


KAĞIT FABRİKASI DOĞRU YATIRIM MI?..

 

Daha önce de ifade ettim; ben her konuşmayı dinlemem. Dinleyeceğim sohbette kalite ararım. Bu nedenle de bazı şeyleri duymam ya da görmem mümkün olmuyor. Sağ olsunlar, bazı dostlar duyduklarını ya da gördüklerini aktarıyorlar. Bu laf da onlardan geldi.

Kentimizin ünlü televizyoncusu yine çok önemli bir tespitte bulunmuş. Hani şu organize sanayi bölgemizde yapılan ya da yapımı sürmekte olan fabrikalar var ya, onlar çok da doğru yatırımlar değillermiş. Örnek olarak da KİPAŞ Kağıt Fabrikasını göstermiş. Pamuk üretimi yapılan Söke’de kağıt fabrikasına ne gerek varmış? Pamuk ile ilgili bir fabrika yapmak gerekirmiş…

Bu bilimsel tespiti keşke daha önce ortaya koysalardı da, o insanlar da o kadar büyük paralar harcayıp bu yatırımları yapmasaydılar…

Aslında böyle değerli düşünce adamlarını buralarda ziyan etmek büyük bir beyin israfı ama ne yapalım, bu da ülkemizin bir gerçeği.  Bu değerli hemşerilerimizi devletin planlama kademelerinde değerlendirmek gerekir…

***

Neyse, yukarıdaki peşrev şimdilik öylece kalsın, ben aslında kentimizin en eski ve de pamukla ilgili bir başka yatırımından söz etmek istiyorum.

Hani vakti zamanında büyük bir seferberlik başlatılmıştı. Köy köy, kapı kapı dolaşılıp vatandaş ikna edilmiş, hisse senetleri satılmıştı. Öyle diller dökülmüş, öyle vaatler yapılmıştı ki, bazı kişiler tarlalarını, hatta evlerini satıp hisse almışlardı.

“Söke Ovası bir pamuk ambarı. Bu pamuk burada işlenerek daha değerli hale getirilecek…”

“Gençlere iş lazım. Bu topraklar sizi zor doyuruyor, dört tane, beş tane evladınızı nasıl doyuracak?..”

“Bu dükkan senden sonra büyük oğluna yeter diyelim, diğer oğulların ne yapacak, taş mı yiyecekler?..”

Yukarıdakine benzer laflar bu kentin sözü dinlenir adamlarından, hatta belediye başkanı gibi toplum önderlerinden duyulunca daha da etkili oluyordu.

Sonunda fabrika inşaatı tamamlanıp makinalar gümrükten çekildi ve tesis açıldı. Ama işletme sermayesi yetersizliği, kar payı dağıtmaması gibi nedenler ortaklarda hayal kırıklıklarına sebep oluyordu. Sonra hisseler bir ailenin elinde toplandı ve millet malını mülkünü sattığıyla kaldı.

***

Bu fabrikanın dokunulmazlığı vardı. Kimse onlara gözünün üstünde kaşın var diyemedi. Kimse çevreyi kirletmeleriyle, suları zehirlemeleriyle, atıkları toprağa gömmeleriyle ilgilenmedi. 

Onlar dokunulmazdı.

Sonra güya Söke Ovası’nda üretilen pamuktan ilham alınarak yapılan bu fabrika pamuğunu bile Amerika’dan almaya başladı. Yine kimse ses çıkarmadı. Onlara kim ses çıkarabilirdi ki?..

Sonunda “bizden bu kadar” deyip iplik fabrikasını kapattılar ve makinalarını sattılar. Galiba dokuma da kapanacakmış. Fabrika alanı konut alanı olacak ve ondörder katlı lüks konutlar yapılacakmış. Allahtan konut piyasası durgunlaştı da bu yatırım şimdilik durdu. Ama kaçınılmaz akıbet belli. Artık bu fabrika pamuk işlemeyecek. 

***

Şimdi tekrar baştaki peşreve döneyim. Hal böyleyken, ilçemizin kurulmuş ilk tekstil yatırımı kapanmış ve kapanmakta iken, koca Türkiye’de Allah’ın yardımı ve hemşerilerimizin çabalarıyla bizim kentimizi seçip Söke OSB’de yatırım yapmaya karar vermiş olan kağıt fabrikasına yanlış yatırım demenin bilimsel ve mantıksal açıklaması var mıdır, bilmiyorum.

Bu fabrikadan binlerce insan ekmek yiyecek. 

Türkiye’nin en büyük sıkıntısı olan üretim yetersizliğine ürettikleriyle çözüm katkısı yapacak. 

İlçemizdeki başka sektörlere de dolaylı katkıları olacak.

Bu insanlara güçlük çıkarıp eziyet etmek yerine minnet duymak gerekmez mi? Belki de sizin kişisel beklentilerinize karşılık verememiş olabilirler, ama sabredin, belki yeni yıl size de yeni müjdeler getirir.

Atalarımız gün doğmadan neler doğar demişler, öyle değil mi?..

 

Bu makale 724 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz