söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGIDA ZEHİRLENMELERİ


GIDA ZEHİRLENMELERİ

 

Hukukun yetmediği yerler mi var diye düşündüğüm oluyor. Ya da bizi yönetenlerle bizim önceliklerimiz arasında çok mu fark var?..

Son zamanlarda herkes bir şeylerden şikayetçi, ama kimse kendini sorgulamak ya da kendi hatalarını düzeltmek ihtiyacı hissetmiyor.  Daha önce de bahsettim; bu ülkede daha önce hiç rastlamadığımız olaylarla karşılaşıyor, yaşamadığımız gariplikleri yaşıyoruz.

Ispanak da Allah’ın insanlara lütfu bir bitkidir. Her şeyden önce biz soframıza gelen yiyeceklere inancımız gereği saygı duyarız. Yerde atılmış bir parça ekmek görsek öpüp başımıza koyar sonra mahlukatın yemesi için korunaklı bir köşeye bırakırız. Ispanak ise çocukluğumuzdan bu yana zengin besleyici özellikleri ve demir zenginliğiyle hep gündemde olmuştur.  Hatta ıspanak yediğinde inanılmaz bir güç kazanarak sevgilisini ve iyi insanları kötülere karşı savunan Temel Reis çizgi karakteri dünyanın her ülkesinde bilinir ve sevilir.

Çocuklarımıza ıspanak yemeleri için diller dökeriz…

Ülkemizde ıspanaktan insanlar zehirlendi ve çarşıda pazarda ıspanak satılmaz oldu. İnsanlar ıspanak yemekten korktukları için bu güzel sebze üreticinin elinde kaldı. Yetkililerden de hemen açıklama geldi:

“Araya başka otlar,  mesela son derece zehirli olan güzel avrat otu karışmış da insanlar ondan zehirlenmiş…”

Bu laflara inanan oldu mu bilmiyorum. İnansalar zaten onca ıspanak çöpe dökülmezdi. Bu millet ıspanak yemesini yeni mi öğreniyor? Ev hanımları olsun, profesyonel olarak çalışan aşçılar ya da börekçiler olsun, ıspanağın nasıl temizlenip nasıl yıkanacağını bilmezler mi?..

Bu güzel avrat otu denilen bitki daha önce bu ülkede yoktu da tarlalarımızda yeni mi peyda oldu?

***

Sevgili okuyucu, daha sonra televizyon haberlerinde gördük; ülkemizin bir başka coğrafyasında bir karı-koca fenalaşarak hastaneye kaldırılmış. Hayati tehlike atlatılmış ama en az altı ay ile bir sene komada kalacaklarmış. Onlar için de konan teşhis gıda zehirlenmesi.

Hangi gıda nasıl zehirlemiş bilmiyorum. Benim bilmemem bir tarafa sanırım yetkililer de bilmiyorlar.

Soluduğumuz havadan, içtiğimiz sudan zehirlendiğimizi zaten biliyorduk. Anlı şanlı firmaların kendi markalarıyla pazarladıkları içme sularının bile sağlığa zararlı olduklarını bakanlık açıkladı. Ama şimdi gıdaların zehirlemesi söz konusu. Sözünü ettiğimiz hazır gıdalar da değil.

Ispanağı alırken neyini kontrol edeceğiz? Üretim tarihini mi, son kullanım tarihini mi?..

Hani hazır gıdaların üzerindeki etiketlerde ürünün muhteviyatı yazıyor. En iyisi tarım ürünlerine de, özellikle sebze ve meyvelere böyle etiketler gerekir. 

“Tohumun genetiği şöyle değiştirilmiş, şu gübreler, bu ilaçlar kullanılmış, hasat anında içindeki kimyasal oranı şudur… Hamileler, kronik hastalar ve çocuklar yemeden doktora danışsınlar…”

Şaka gibi  değil mi? Ama gülemiyoruz. Çünkü bunlar gerçek ve bizler çaresiziz. Bu ürünleri alıp kullanmak zorundayız. Bizi bu çaresizlikten kurtarması gerekenler olayın farkında değiller ya da değilmiş gibi yapıyorlar.

Gidecek başka kapımız da kalmadığına göre, Allah yardımcımız olsun demekten başka çaremiz yok

 

Bu makale 690 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz