söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇOBAN ATEŞİ ISITACAK MI?


ÇOBAN ATEŞİ ISITACAK MI?

 

Galiba bir dönem kapanıyor. Bir tarafta Ak Partinin kurucularından bazılarının parti kurma hazırlıkları gazetelere haber olurken diğer taraftan da parti içinde istifalar olduğunu duyuyoruz. Siyasi partilerde istifa normaldir. Bazen düşünce ayrılıkları ya da beklentilerin karşılanamaması partilileri istifa kararına götürebilir. Ama bu durum iktidar partilerinde çok fazla rastlanmaz. 

Parti kuracaklar arasında Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, yine Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Ekonomiden Sorumlu Bakanlardan Ali Babacan’ın isimlerini duyuyorduk.

Bu arada mevcut partilerde hareketlenmeler de başladı. Refah Partisi Fatih Erdoğan ile eski günlerine dönme hamlesi içine girerken Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu ile yakaladığı çıkışı sürdürme çabalarına devam ediyor.

Bütün bunların yanında başka yeni hareketler de görüyoruz. Adlarına Demokrasi Hareketi diyerek toplantılar düzenleyenler, Çoban Ateşi diyerek aydınlık arayanlar…

***

Sevgili okuyucu, AKP’nin yorulduğu, artık bu yükü taşıyamadığı anlaşılıyor. Zaten hiçbir zaman uzun vadeli bir programa sahip olduğunu göremediğimiz, günü birlik tedbir ve kararlarla ülke yönetimini sürdüren bu partimiz iktidarda olduğu onyedi yıllık süre içinde adeta tükenip bitti.

Ekonomi anlamında, tarımsal üretimin geliştirilmesi anlamında yeni bir şeyler ortaya koyamadı.

Bakınız, seçmen nezdindeki güven kaybının farkında olan parti yönetimi özellikle son zamanlarda sürekli olarak çıkış yolları aradı. Millet Bahçeleri, Şehir Hastaneleri falan gibi uygulamalar hep bu amaca yönelik denemelerdi diye düşünüyorum. Böyle flaş icraatlarla sempati toplama hedefi de gerçekleşmedi. Çünkü bütün bunlar bir planlamanın ve ihtiyaç tespitinin, verimlilik araştırmasının sonucunda verilen kararlar değildi. Akşam düşünülüp sabah uygulanan kararlarda ne yazık ki yanılma payı çok olur.

Şehir hastanelerinde bu durum yaşandı.

***

Görünen o ki, bir mucize olmazsa gelecek seçimlerde Ak Parti iktidara veda edecek. Şu anda tanık olduğumuz hareketlenmeler de bu tespiti paylaşan siyaset erbabının yeni iktidar alternatifi arayışları. Kalacağını düşündükleri mirasın pay edilmesi…

Şu anda ana Muhalefet Partisi Olan CHP ile bir diğer Muhalefet Partisi olan İyi Parti de aynı hesaplar içindeler. Onlar da oylarını arttırmanın hesaplarını yapıyorlar. Yeni Partinin yeniden bir yapılanma içine girmesi hep bu amaca yönelik. CHP zaten ana muhalefet olarak sürekli bu hedefi kovalama durumunda.

Ama bu partimizin kendi dinamikleri ne yazık ki çoğu zaman kendisine ayak bağı oluyor.

 

Yine başlığa dönmek istiyorum. Bu “Çoban Ateşi” lafını çok aradılar mı bilmiyorum. Başlık benim içimi ısıtmadı. Ülke insanının içini ısıttığını da düşünmüyorum. Ne yazık ki yıllar içinde çok da iyi yönetilmedik. İçimizi ısıtacak, bize kaybettiğimiz coşkuyu verecek olan ateş hem ısısıyla, hem de ışığıyla çoban ateşinden çok daha fazlası olmalı.

Gün ışığından bile güçlü bir ışık istiyoruz.

 

Bu makale 815 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz