Makbule Erdoğan - DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY'I ANIYORUZ


Konuk Yazar; Makbule Erdoğan

Atatürkçü Düşünce Derneği 

Söke Şubesi Başkanı

 

 

DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I ANIYORUZ

 

89 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkıp şeriat devleti kurmak amacıyla Derviş Mehmet önderliğinde gözü dönmüş asiler sabah namazından çıkarak cami önünde toplanır. Tarih 23 Aralık 1930. Menemen’de yedek subay olarak askerliğini yapan öğretmen MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY birkaç jandarma eri ile olaya müdahale eder. Onlara biraz yaklaşarak dağılmaları için uyarıda bulunduğu sırada asilerin ateş etmesiyle yaralanır ve cami avlusuna kadar gider, yere yığılır. Bu sırada Derviş Mehmet bağ bıçağı ile Kubilay’ın başını keserek yeşil bayrağın sırığının ucuna takar, şehit eder. Bu sırada bu hunharca olaya ateşle karşılık veren bekçiler ŞEVKİ ve HASAN da şehit düşer. 

 Bu olay genç Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci irtica olayıdır. Emperyalist odakların planlayıp yerli işbirlikçileri ile sahneye koydukları bu Cumhuriyet yıkıcılığı günümüze kadar gelmiş olup Türk Ulusu bu uğurda nice şehitler vermiştir.

 Bu acı olayı öğrenen ATATÜRK çok üzülmüştür. Asiler yakalanarak on yedi gün içerisinde yapılan mahkeme sonucu ağır cezalara çarptırılmıştır. 

 Menemen Olayı diğer adı ile DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY OLAYI’NIN izleri Türk toplumunun belleğinden silinmemiştir. Her 23 Aralık’ta Devrim Şehidi Ast. Teğmen Öğretmen MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY’I, bekçi HASAN ve ŞEVKİ’Yİ  saygı ile anarken Atatürk’ün Türk ulusuna bıraktığı en büyük eseri olan Laik Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşayacağına inancımızın tam olduğunu bildiririz. 

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak,Yüce Önderimiz ATATÜRK’Ü,bu aziz vatanımız için toprağa düşen KUBİLAY’I ve Tüm şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz.

 

Bu makale 315 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz