Muzaffer Serbes - FONKSİYONEL FİTNESS VE SÖKEFİT


Konuk Yazar: Muzaffer Serbes

muzafferserbes@gmail.com

0 532 172 86 04

 

FONKSİYONEL FİTNESS VE SÖKEFİT

 

Merhaba sevgili okurlarım; Herkese sağlıklı, mutlu ve sporla dolu günler dilerim. Bundan sonra köşemde spora dair ne varsa  sizlerle paylaşacağım. öncelikle ben Muzaffer Serbes Sökefit  Kurucusu ve Baş Antrenörüyüm 1987 Söke Doğumluyum Yaklaşık 15 Yıldır Sporun İçerisindeyim ve Son 3 Yıldır Aktif Olarak Fonksiyonel Fitness ile İlgilenmeye Başladım ve 2 Yıldır Sökede SökeFit Spor Salonunu Kurarak Fonksiyonel Fitnessı Söke'de Yaymam ve Uygulatmaya Başladım .ADÜ Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümünden Mezun Oldum 

BELGELER ;

3. KADEME YÜZME ANTRENÖRÜ

2. KADEME WELLNESS ANTRENÖRÜ

 Bu hafta sizinle payalaşacağım konu FONKSİYONEL FİTNESS NEDİR ?

Fonksiyonel nedir?

Fonksiyonel, bir nesnenin varoluş amacını gerçekleştirebilmesi, bir canlının ise yaşamını sürdürebilmesi için yapması gerekenleri yapabilir durumda olması demektir. Örneğin, yük taşımak için kullandığımız bir bavul, tekerlekleri üstünde sürüklenirken sağa sola yalpa yapıyor ya da içindekiler dökülüyorsa bu bavul fonksiyonel değildir.

İnsan vücudunun fonksiyonel olması ne anlama gelir?

İnsan vücudunun fonksiyonel olması ise vücudun doğada varlığını sürdürebilir olması demektir. Yani bazı cisimleri itebilmesi, kaldırabilmesi; kendi ağırlığını yüksekteki bir noktaya çekebilmesi; bir cismi çok uzağa fırlatabilmesi, gerektiğinde hız değiştirerek koşabilmesi, yani ivmelenebilmesi, sıçrayabilmesi, çökebilmesi ve tırmanabilmesi demektir.

Fonksiyonel antrenman nedir ve ne işe yarar?

Fonksiyonel antrenmanlar, vücudun işlevsellik kazanmasını amaçlayan hareketlerden oluşan bir antrenman disiplinidir. Bu antrenmanlar, tüm vücudu çalıştıracak hareketleri kapsayan ve bunları değişik amaçlarla peş peşe yaptıran, değişik yoğunluktaki ve süredeki antrenmanlardır.

Bir antrenman, fırlatma, itme, çekme, çömelme, zıplama, ivmelenme hareketlerini  değişik sıralarda, tekrar ve zorluklarda bir araya getirir.

Zorluk seviyesi kademeli olarak artrılan bu antrenman programı sayesinde sporcu, daha hızlı, daha esnek, daha dengeli ve daha dayanıklı hale gelir. Kaslar arasındaki uyum artar ve hareketler daha koordinasyonlu şekilde yapılabilir ve tabii ki sakatlık riski azalır.

Fonksiyonel antrenmanlara başlamak için spor alt yapısına ihtiyaç var mıdır?

Bu antrenmanlar, kişinin spor geçmişine, anlık kondisyon, esneklik ve kas gücüne bakılarak özelleştirilebilir. Her hareketin, farklı zorluk düzeylerinde birkaç kombinasyonu vardır. Yeni başlayanlar, vücut ağırlıklarıyla sınırlı sayıda kombinasyondan oluşan antrenmanlarla ısınabilirler. İleri düzeydekiler ise daha çeşitli hareketlerle, ekstra ağırlık kullanarak, sabit olmayan zeminlerde (pilates topu üzerinde gibi), çok daha fazla tekrarla ve setler arası çok daha az dinlenmeyle antrenmanlarını tamamlayabilirler.

Fizik tedavi seanslarında dahi fonksiyonel antrenmanlar yapılmaktadır. Önemli olan kişinin o anki sağlık durumunun ve kondisyonunun iyi bilinmesi ve programın bu faktörler gözetilerek dikkatlice hazırlanmasıdır. Bu haftaki Yazım burda sonlanıyor değerli okurlarım. Bir sonraki yazımda Fonksiyonel antrenmanın normal fitness hareketlerinden farkı nedir? yazısı ile sizlerle birlikte olacağım Her işinizi, planınızı erteleyin ama sporunuzu asla ertelemeyin. Görüşmek Dileğiyle...

 

Bu makale 355 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz