Muzaffer Serbes - FONKSİYONEL FİTNESS VE SÖKEFİT


Konuk Yazar: Muzaffer Serbes

muzafferserbes@gmail.com

0 532 172 86 04

 

FONKSİYONEL FİTNESS VE SÖKEFİT

 

Merhaba sevgili okurlarım ; Herkese sağlıklı, mutlu ve sporla dolu günler dilerim. Bu haftaki konularımız 

• Fonksiyonel antrenmanın normal fitness hareketlerinden farkı nedir?

• Fonksiyonel antrenmanlara örnekler

• Fonksiyonel antrenmanların etkisi nasıl ölçülür?

Fonksiyonel fitnessi diğer spor dallarından ayıran en önemli özellik hiçbir makineye ihtiyaç duymadan bu sporu yapabilmeniz. Kısacası makine Sizin Vücudunuz !

Fonksiyonel antrenmanın normal fitness hareketlerinden farkı nedir?

En basit hareketi yapabilmek için farklı kas grupları senkronize olarak çalışır. Bazı kaslar gerilirken diğerleri gevşer, bazıları rotasyon yapar, eklemler ve tendonlar buna göre şekil alır. Makinalarla yapılan vücut geliştirme hareketleri, senkronize olarak çalışması gereken bu kas gruplarını birbirlerinden yalıtılmış bir şekilde güçlendirmeyi hedefler. Eğer fonksiyonel bir hareketi (şınav, barfiks) tamamlayabilmek için hangi kas gruplarını ayrı ayrı güçlendirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, gerekli kas gruplarından birini güçlendirmeyi başaramayabilirsiniz. Bu durumda fonksiyonel bir hareketi tamamlamak için gereken kas grupları arasında güç farklılıkları ortaya çıkar. Bu da eklemlere, tendonlara ve güçsüz kaslara haddinden fazla yük binmesine neden olur ki bu da ciddi sakatlanmalara yol açabilir.

Fonksiyonel antrenmanlar sayesinde siz farkında olsanız da olmasanız da, hareketler doğal akışında yapılır ve küçük büyük bütün kasların doğru oranda, doğru sırayla çalışması sağlanır.

Kaslarınızı birbirinden izole olarak çalıştırdığınızda, vücudunuzdaki kas simetrisini kaybetme ihtimaliniz de vardır. Örneğin makina ile göğüs kasınızı çalıştırırken sağ göğsünüz büyük işi üstlenirken sol göğsünüz güçsüz olduğu için yükü sol kolunuza bindirebilir. Bu da sağ ve sol göğsünüz arasında hem performans hem de görüntü açısından bir asimetri yaratır. Fonksiyonel antrenmanlar sayesinde bu ihtimal azalır.

Güç asimetrisi çok daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Örneğin sol ve bacaklarınızın esneklikleri farklıysa yürürken dahi bir bacağınıza daha fazla yük bindirebilirsiniz. Bu farklılık uzun vadede tendonlarınıza, ayak kaslarınıza ve omurganıza yük bindirir ve asimetriyi iyice arttırır. Duruşunuz (postur) öne, arkaya ya da yanlara doğru kayabilir.

Fonksiyonel antrenmanlara örnekler

Vücut ağırlığıyla yapılan en doğal hareketler: Şınav, barfiks, dips, squat

Kum torbası, halat, ip, tekerlek gibi ekipmanlarla yapılan tüm vücudun dahil olduğu hareketler. (Bu hareketler, bütün kaslarımızın üstünü kaplayan miyofasiyel dokuyu güçlendirir.)

Dumble, kettlebell gibi ekipmanlarla yapılan, belirli kas gruplarına odaklanan daha izole, güçlendirici hareketler.

Direnç bandı gibi ekipmanlarla yapılan, esneklik ve genel stabilizasyonu arttıran hareketler.

Plank gibi, core bölgesinin gücünü ve stabilizasyonunu arttıran statik hareketler.

Fonksiyonel antrenmanların etkisi nasıl ölçülür?

Makinayla yapılan antrenmanların işe yarayıp yaramadığı rahatça ölçülebilir. Önceki ölçümden daha fazla ağırlık ile aynı seti tamamlayabiliyorsanız gelişme sağlamışsınız demektir.

Fonksiyonel antrenmanlarınızın işe yarayıp yaramadığını ise:

Hareketleri öncekine göre daha doğru bir postür ile yapıp yapmadığınıza,

Daha fazla tekrar yapıp yapmadığınıza

Aynı antrenmanı daha kısa sürede bitirip bitirmediğinize bakarak anlayabilirsiniz.

Bu haftaki Yazım burda sonlanıyor değerli okurlarım. Bir sonraki yazımda Crossfit antrenmanlar nasıldır ? yazısı ile sizlerle birlikte olacağım Okuyanın okudukça cahilliği azalır, spor yapan spor yaptıkça sağlığını kazanır. Görüşmek Dileğiyle…

 

 

Bu makale 381 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz