Murat Sülünoğlu - ALİ ALAGÖZ İLE SÖYLEŞİ


Murat Sülünoğlu 

 

ALİ ALAGÖZ İLE SÖYLEŞİ

 

 

İlçemiz sağlık sektörünün genç ve çalışkan işadamlarından Ali Alagöz ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

Murat Sülünoğlu (M.S) ; Ali Bey merhaba. Öncelikle Söke’de uzun yıllardır medikal, işitme ve optik alanında faaliyet gösteriyorsunuz sizi tanıyabilir miyiz?

 

Ali Alagöz (A.A.); Sağlık sektöründe Deniz Optik, Deniz Medikaller ve Deniz İşitme Merkezlerinin işletmeciliğini yapmaktayım. Ege Üniversitesinde önlisans biyomedikal ve yine önlisans odyometri bölümlerini okuduktan sonra üzerine İşletme lisans diplomasını alarak tam anlamıyla kendi işlerimize odaklanmaya başladım. 

 

M.S; Kaç yıldır Söke'de Optik alanında faaliyet gösteriyorsunuz ve neden optik sektöründesiniz?

 

A.A.; Deniz İşitme merkezleri, Deniz Medikal ve Deniz Optiğin temelleri 1979 yılında Söke’de sağlık alanında ilk eczanelerden Deniz Eczanesi’nin açılmasıyla başladı. Akabinde Deniz Optik, Deniz Medikal ve Deniz İşitme Merkezi ile Söke’de sağlık alanında üç farklı sektörde hizmetlerimiz devam etti. Ayrıca; Kuşadası ve Didim’de de işitme merkezlerimiz ile toplamda 6 şubemiz bulunmaktadır.

 

M.S; Gözlük camları konusunda teknolojiyle beraber nasıl yenilikler gerçekleşti? Biraz anlatır mısınız?

 

A.A.;  Optik alanında titanium hammaddeli hafif çerçeveli gözlükler ve çok odaklı multifocal camlar sayesinde uzaktan yakına çok konforlu görüş alanları sağlanabiliyor.

Fonksiyonlarına göre çeşitlilik gösteren gözlük camları bir çok format ve nitelikte üretilebiliyor. Kişinin ihtiyacı ve istekleri doğrultusunda üretilen gözlük camları en kaliteli görüş açısını sunabiliyor. Numaralı gözlük camı imal edilirken bir çok teknoloji ve hammaddeden yararlanılmaktadır. Üretimde kullanılan bu farklı yöntemler gözlük camından istenilen performansın elde edilmesini sağlamaktadır. Rengi, inceliği ve odak noktasına kadar birçok farklı teknoloji kullanılarak imal edilmiş gözlük camları doktor reçetesine uygun olarak kullanıcının isteği doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Mineral cam, organik cam, polikarbonat cam, antirefle cam, prograsif cam ve kolormatik cam gibi daha bir çok çeşidi bulunan optik camlar aynı zamanda numaranın derecesine bağlı olarak inceltilebilir. Yeni çıkan teknolojiler sayesinde %70’e varan inceltmeler ile oldukça iyi bir estetik görünüm kazanılmaktadır. Böylece yüksek numaraya sahip olan kişiler kalın ve kötü bir görünüme sahip olan gözlükleri kullanmak durumundan kalmıyorlar. Camların incelikleri ve hammaddelerinden kaynaklanan çeşitliliğin yanı sıra kullanılan ekstra filtrelerde camların çeşitlenmesine neden oluyor. Camın yüzeyinde kullanılan bir çok filtre camın yansıma ve parlama yapmasını engellerken aynı zamanda daha net bir görüş kalitesi elde edilmesini sağlamaktadır. Antirefle olarak adlandırılan bu filtrenin yanı sıra hidrofobik kaplamalar cam yüzeyinde suyun ve tozun barınmasını engellemektedir.

 

M.S; Güneş gözlüğü kullanmanın göz sağlığına etkileri nelerdir?

 

A.A.;  Güneş gözlüğü çoğu zaman şık bir aksesuar olarak düşünülse de aslında gözümüzün en önemli koruyucularından birisidir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan gözümüzü korur, toz ve polen gibi havada uçuşan parçacıklara karşı kalkan görevi oluşturur. Aynı zamanda da göz yorgunluğunu alır.

Deniz kenarında polarize camlı gözlükleri tercih edin

Polarize camların normalde ultraviyole blokajıyla ilişkisi yoktur. Ancak su ya da kar yüzeyinden yansıyan ışınları etkili olarak azaltır. Bu nedenle de özellikle denizde, kayakta ve araç kullanırken netliği artırdığı için rahatlıkla tercih edilebilir.

Kolormatik camlı gözlüklerde renk açılımına dikkat edin

Işık miktarına göre rengi açılıp koyulaşabilen kolormatik camların ultraviyole blokajı yüksek olanları güneş gözlüğü olarak kullanılmakla birlikte özellikle güneşli ortamdan karanlık ortama geçildiğinde cam renginin açılmasının zaman alabildiğini unutmayın.

Hava durumuna ve aktivitenize göre gözlük camı seçin

Gözlük seçerken camının rengine mutlaka dikkat etmek gerekir. Görüntü kalitesini, ışık yoğunluğunu, kontrast algılamayı ve renk algısını bozmayacak özellikte gözlük camı seçilmesi önemli.

Kahverengi-amber camlar: Günlük genel kullanıma uygun, kontrastı ve derinlik hissini artırıp, renk algısını bir miktar azaltır. Güneşli havalarda ve parlak ışıklı ortamlarda tercih edilebilir.

Yeşil camlar: Günlük genel kullanıma uygun olan bu camlar renk algısını bozmaz. Az ışıklı ortamlarda iyi kontrast sağlar. Işık parlamalarını azaltır, gölgeli ortamları belirginleştirir. Aksam üstü saatlerde dışarı çıkıyorsanız yeşil renkli camları tercih edin.

Sarı camlar: Sisli havada görüntü keskinliğini artırır. Bilgisayar ve elektronik aletlerden süzülen mavi ışığı bloke ederek göz yorgunluğu ve baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Gri-siyah camlar: Genel kullanıma uygun olan bu camlar özellikle sudan yansıyan ışınları ve göz kamaşmasını azaltır. Işığı en çok kesen cam rengi olduğu için göz yorgunluğunu azaltır. Ayrıca renk algısını bozmaz.

Mavi-mor camlar: Kamaşmayı azaltır, konturları belirginleştirir. Renk algısını artırır.

Pembe-kırmızı camlar: Derinlik hissini ve kontrastı artırır. Göz yorgunluğunu azaltır.

 

M.S; İleriye yönelik hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

 

A.A.;  Sağlık sektöründe, kaliteden ve satış sonrası desteklerimizden ödün vermeden hizmetlerimize devam edeceğiz. Amacımız Söke’de medikal, işitme ve optik alanındaki konumumuzu, hizmet kalitemizi devam ettirerek sürdürmektir. Her hastamızla özel olarak ilgilenmekteyiz. Hastalarımızın memnuniyeti bizim için çok önemli.Bu bilinçle hizmetlerimizi çoğaltarak sürdürme niyetindeyiz.

 

M.S; Ali Bey, verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

 

Bu makale 370 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz