Ensar Turgut Tekin - SÖKE ÇALIŞTAY RAPORLARINA NE OLDU?


Ensar Turgut Tekin - SÖKE ÇALIŞTAY RAPORLARINA NE OLDU?

SÖKE ÇALIŞTAY RAPORLARINDAN ÖZET SUNUMLAR! -1

 

1-SÖKE KAYMAKAMI, SAYIN TAHSİN KURTBEYOĞLU’NUN “SÖKE’NİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” HAKKINDA Kİ GÖRÜŞLERİ, ÇALIŞTAY RAPORLARINDA ŞU ŞEKİLDE YERALDI VE YAYINLANDI:

 

Söke Belediyesi tarafından planlanarak, 23-24 Aralık 2017 tarihlerinde sunumu gerçekleştirilen “ÇALIŞTAY RAPORLARINDA” özet olarak: “SÖKE’NİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” üzerinde durulmuştu ve birçok dalında uzman olan kişiler, kendi uzmanlık dallarındaki sorunları ve çözüm önerilerini gündeme getirerek, raporlarda yer almasını sağladılar. Bu raporlarla Söke’nin sorunları uzmanlarca ortaya kondu ve çözüm önerileri de gündemde dile getirilmişti. Bu çalıştay raporlarının yayınlanmasından bu güne kadar tam koca bir yıl geçmesine rağmen tespit edilen sorunlara ve önerilen çözümlere bu bir yıllık zaman diliminde ne kadar yaklaşıldı, ve sorunlardan hangileri ne oranda çözüme kavuşturuldu? Ne kadarı ise çözüm bekliyor? Böyle geniş boyutlu ve çoğunluğu kucaklayan bu çalıştay raporları amaçlarına ve hedeflerine ulaştıldı mı? Yoksa birçok emek ve para sarf edilerek, çok güzel bir basılı görsel sunumla halka tanıtılan söylemler, planlandığı gibi mi kaldı? Çünkü bu sunumda başta kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu olmak üzere Çalıştaya katılanların çoğunluğu “SÖKE’NİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” hakkındaki görüş ve bildirilerini ortaya koydular. Bir nevi açış konuşması özelliği de taşıyan Sayın Kurtbeyoğlu’ nun sunumu ise şöyle idi:

 “Söke Sanayi kenti mi, yoksa tarım kenti mi, öğrenci kenti mi olsun ? Söke’nin öncelikle kent olmasını istiyoruz. Söke 150 yıllık bir kent, bugün hâlâ Söke kent olsun diye uğraşıyoruz. Söke tarım mı, sanayi mi, bilgi teknoloji kenti mi olsun önce buna karar vermeliyiz. Söke kır tarım sanayı toplumu özelliğini taşıyan bir kent. Peki bu sanayi toplumu Söke’ye ne kazandırır? Disiplin vakit anlayışından, zaman anlayışına geçmemizi sağlayacak, dünyayı gözetleyen, bir toplum olmamızı sağlayacak. Ürün çeşitliliğinin artırılması ekonomik açıdan lif bakımından endüstriye katma değer katan bitkileri adına sanayı bitkileri üretmek için önemli bir adım atmalıyız.

   Sanayileşme ile ilgili son zamanlarda çevre duyarlığı ile ilgili çalışmaları memnuniyetle izliyorum. Biz sanayileşeceğiz, tedbir alacağız, uygulayacak ve denetleyeceğiz. Tonlarca tarım ürünü satıp bir cep telefonu alıyorsak çok geri kalmışız demektir.350 bin dekar alanda pamuk üretiyoruz. Pamuğu sanayiye, ipliğe dönüştürmemiz lazım. En önemli husus tarımdaki toprak ve suyun zehirlenmesi. Yoğun ilaç kullanarak üretilen pamuğun sağlığımızla oynaması aciliyetce üzerinde durmamız gereken bir konu.

   Yine OSB ile ciddi bir nüfus  Söke’ye gelecek en az 2.000-2.500 gibi bir rakam istihdam edilecek. Eğer bugün bu nüfus için konut, eğitim, sağlık tesis edemez isek yeni gettoların oluşmasını önleyemeyiz. Tedbir almalıyız. Bu toplantı geleceği planlama adına ciddi bir adımsa bunları yapmak zorundayız. Şehir planlama adına bir çok kurumun görüşlerinin yansıtılması gerekiyor. Şehir rüzgâr ve güneş almazsa sağlıksız yaşam artacak.                                         

   Değerli arkadaşlar; Söke potansiyel itibariyle kültür, edebiyat kenti olmak yolunda. Söke spor merkezleriyle öne çıkması gereken bir yer. Biz Söke Kaymakamlığı olarak her türlü spor dalını destekliyoruz.

   Karayolu geçişi alanında Aydın-Bodrum-Muğla Karayolu üzerinden Geçenler Söke’ye uğrasınlar. Söke’yi merak edilen yer olması adına bir yere taşıyalım. İnsanlar Söke’yi merak ettiği için gelsin, Kemalpaşa’yı merak ettiği için, Söke pidesi yemek için gelsin.

   En son sorunu çözemiyorsak, bakış açımızı değiştireceğiz. Bugün Söke’nin sorununu çözmek adına mevcut bakış açısıyla çözemiyorsak bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor.

   Bu toplantının ve Çalıştay raporlarının hayırlara vesile olmasını Söke’nin sorunlarına çözüm üretmesini diliyorum. Umarım somut çözüm adımları ortaya çıkar.

   Katılımcılara ve konuşmacılara bu programa önem ve emek veren, katkı sağlayanların hepsine teşekkür ediyorum.”

                                                            Tahsin KURTBEYOĞLU

                                                                 Söke kaymakamı

 

Değerli Kaymakamımız Sayın Kurtbeyoğlu’ nun bu güzel yazısına teşekkür ediyor, ve dileklerinin gerçekleşmesini diliyoruz. 

  Gerçekten 23-24 Aralık 2017 tarihinde özverili bir çalışma ile ortaya konan bu güzel Çalışma amaçlarına ulaştı mı? Yoksa kağıt üzerinde   mi ,kalarak, ilgili dairelerce ve ünitelerce bu programa ne kadar katkı ve destek sağlandı? Gelecek haftaya bu programda yer alan konulardan hangileri ne oranda gerçekleşti? ARAŞTIRACAĞIZ VE GERÇEKLEŞENLERİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ. Umarız ki görevliler bu konuda bize yardımcı olurlar. İkinci konuşmacı ise Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran’ dı. Sayın Süleyman Toyran’ın konuşmasını ise gelecek günlerde yayınlayacağız. ileride görüşmek üzere hoşça kalın ve bizde kalın.

 

Bu makale 331 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz