söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBU PARALARIN ALINMASI DOĞRU MU?


BU PARALARIN ALINMASI DOĞRU MU?

 

Efendim, sürücü belgeleri, yani eski  deyimle şoför ehliyetleri değişiyor ya, o işte de bazı uygulamalar can yakmaya başlamış. Biliyorsunuz, hem ehliyetler, hem de kimlik belgeleri değişiyor. Artık daha akıllı kimliklerimiz ve ehliyetlerimiz oluyor. Şükürler olsun ki ben geçtiğimiz yıllarda bu işleri bitirip hem ehliyetimi hem de kimliğimi değiştirmiştim. Eğer şimdiye kalsaydım yine tadımız kaçacaktı. Çünkü bana göre haksızlık varsa buna tahammül edemiyorum.

***

Aydından bazı dostlar ziyaretimize geldiler. Pek çoğu emekli bürokrat olan bu arkadaşlarımızla sohbet ederken duyduğum bir uygulamaya inanamadım. 65 yaş üstü yurttaşlarımız ehliyetlerini değiştirmek istediklerinde hastaneye gönderilip rapor isteniyormuş. Benden böyle  bir şey istenmediğini, müracaatım sonrası belgemin değiştirildiğini söylediğimde bu uygulamanın yeni olduğunu söylediler.

Bu rapor işi de biraz değişik oluyormuş. Sizi önce bir doktora yönlendiriyorlar. O doktor için elli lira ücret ödüyorsunuz. Sosyal güvenliğinizin olması bu parayı vermekten kurtarmıyor. Parayı herkes veriyor.

Emekli dostum sormuş;

“Ben normal olarak polikliniğe gelip muayene olduğumda para vermiyorum, bu muayene için neden para alıyorsunuz?..”

Bu soru cevapsız kalmış ama iş elli lirayla bitmemiş. O doktor başka bir doktora havale etmiş.  Bir ellilik de oraya verilmiş. Artık adamına göre kaç doktora gidilirse o kadar elli liralar veriliyormuş. Bu paraların makbuzlarında “Tek Hekim Sağlık Raporu” yazıyor. Ama tek hekim sağlık raporuyla ehliyet değişmesi olmayacağı için şahıs bu sefer kurul raporu için başvuruda bulunuyor ve iki yüz lira da bu rapor için ödüyor.

Şimdi sormak istiyorum; burada amaç üzüm yemek mi, yoksa bağcı dövmek mi?..

Ehliyetini değiştirmek isteyen kişi nasılsa kurul raporu alacaksa, bunun için de kuruldaki hekimler tarafından muayenesi yapılacaksa ayrıca tek hekim raporlarına neden ihtiyaç duyuluyor?

Normalde parasız yapılan bu muayeneler için neden para alınıyor?

Bu iş aslında trafiğe çıkacak sürücülerin sağlıklı olmalarını temin endişesinden çok para kazanma amaçlı bir uygulama mı?..

Konuyu Söke’de soruşturdum. Sadece heyet raporu istendiğini, tek hekim raporu talep edilmediğini söylediler. 

Aydın ile Söke arasında böyle bir uygulama farkı olması doğru mudur? Eğer bir yasa ya da yönetmelik varsa ülkenin tamamında aynı şekilde uygulanması gerekmez mi? Aydın’da bu iş keyfi olarak mı uygulanıyor?

Dostumuzun bana gönderdiği iki adet dekontu saklıyorum. Bir tanesi ortopedi, diğeri nöroşirurji bölümünden ellişer liralık iki dekont. Arzu edilirse takdim edebilirim. 

Bu konuda bir açıklama gelirse onu da buradan paylaşacağım.

 

Bu makale 795 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz