Ali Rıza Ogan - ÇAVDARL'LI  MURAT


Ali Rıza Ogan

E. Matematik Öğretmeni

 

ÇAVDARL’LI  MURAT

 

Söke’ye yaklaşık 40 km uzaklıkta orman içi bir dağ köyüdür ÇAVDAR. 

Brokoli görünümlü, yeşilin en güzel tonlarıyla kaplı fıstık çamları, ayrı bir güzellik verir Çavdar ve çevresine. Beşparmak Dağlarının (Latmos) eteklerinde hayvancılıkla geçinen yörüklerin kurmuş olabileceği sanılan, bu köy ilkokulunu daha 1960 başlarında bitirip, İstanbul’da üniversite, iktisat öğrenimi görmüş dalında da başarılar kazanmış, iyi bir iktisatçı, aynı zamanda ülkesini vatanını milletini halkını çok seven, yerelde “MINİ” diye bilinen değerli bir kardeşimizdi Murat Dilli. Bodrum’dan akademisyen kızının bulunduğu, Giresun’a gidip orada rahatsızlanarak kaybettiğimizi duyunca şoke oldum.

Söke pamuk tarlalarında, çapa yapıp pamuk toplamış, ırgatlık yapmış aç açık kalmış, el etek öpüp eğilmemiş, yokluk yoksulluk çekmiş, kan kussa da kızılcık şerbeti içiyorum diyebilen, inanmış devrimci bir kuşağın öncü yiğit gençlerinden birisiydi MURAT. Dün (20/01/2020 günü) Çavdar’da toprağa verildi. Allah rahmet eylesin, toprağı bol olsun, ışıklar içinde uyusun.

Avrupa’nın yüzyıllar süren “Rönesans ve Reform” diye bilinen aydınlanma devrimlerini, üstün aklı ve usta kişiliğiyle sadece 15 yola sığdırıp “Anadolu Aydınlanmasını” gerçekleştiren Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aydınlık yolundan giderek, emekçi, işçi, köylü hareketlerine pek çok katkılar sunan devrimci kardeşimiz Murat’ı hep anacağız. O, soyu tükenmek üzere olan bir kuşağın çalışkan, özverili, savaşçılarından birisiydi. Bu kuşağın üzerinden acımasızca silindir gibi, emperyal güçlerin denetimindeki bir devlet geçti. Çarkın dişlileri arasından kurtulabilen kurtuldu, kurtulamayan un gibi öğütüldü, ama tüketilemedi.

Çarkın dişlileri arasından yaralı kurtulabilen, şanslı kişilerden birisiydi Murat, ruhu şadolsun.

 

 

Bu makale 329 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz