Muzaffer Serbes - FONKSİYONEL FİTNESS VE SÖKEFİT


Muzaffer Serbes

muzafferserbes@gmail.com

0 532 172 86 04

 

FONKSİYONEL FİTNESS VE SÖKEFİT

 

Merhaba sevgili okurlarım ; Herkese sağlıklı, mutlu ve sporla dolu günler dilerim. Bu hafta size Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni fitness programı CrossFit  hakkında bilgiler vereceğim.

Polis akademilerinin, askeri okulların ve dünya çapında pek çok sporcunun uyguladığı bir genel güç ve kondisyon programıdır. Bölgeler üzerine yoğunlaşan vücut geliştirme sporunun aksine, tüm vücudu yüksek yoğunluklu fonksiyonel hareketlerle çalıştırmayı amaçlar. Her gün farklı bir antrenman programı (WOD - Workout of the day) ile çalışılır. 

 

Kimler CrossFit Yapabilir?

Ciddi bir sakatlığı ya da spor yapmasına engel teşkil eden bir durumu olmayan herkes CrossFit yapabilir. Deneyim, yaş ya da cinsiyet fark etmez. Çünkü CrossFit antrenmanlarının ağırlığı ve yoğunluğu sizin kapasitenize göre belirlenir ve sizi her zaman zorlamaya devam edecek şekilde artırılır. Fakat herkes aynı hareketleri yapar. Örneğin bir antrenman, 60 kilogram ağırlıkla squat yapmanızı söylüyor fakat siz yalnızca 20 kilogramla yapabiliyorsanız, ağırlık düşürülür. Hareketi kaç defa tekrarlayabileceğiniz sizin kapasitenize bağlıdır. 

 

Kimler İçin Mükemmeldir?

Daha önce hiç düzenli antrenman yapmadıysanız, klasik spor salonu aletlerinden sıkılıyor, daha etkili ağırlık çalışmalarına nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız CrossFit sizin için harika olabilir. Burada bir eğitmen ve son derece destekleyici bir grup atmosferi eşliğinde güç artırıcı egzersizlere giriş yapabilir, sürekli değişen hareketlerle sıkılmadan kendinize meydan okuyabilirsiniz. Genel program, üç gün spor, bir gün dinlenme şeklindedir fakat bağımlılık yaptığından üyelerin çoğu kendini her gün spora giderken bulabilir. 

 

Crossfit antrenmanlar nasıldır? WOD nedir? Crossfit nasıl bir spordur? 

Fiziksel egzersiz ve rekabetçi spor anlayışına dayanan CrossFit zaman karşı yüksek yoğunluklu eğitim programları, olimpik halter, pliometri, powerlifting, jimnastik, kettlebell lifting, beden eğitimi, strongman ve benzeri spor aktivitelerini içerir. 

CrossFit antrenmanları WOD adı verilen ve açılımı workouts of the day (günün antrenmanı) olarak belirlenir. WOD'lar hergün değişkenlik gösterir.

 

WOD'lara ideal katılım haftada 3 - 5 gün arasındadır ve sınırlı katılım vardır. WOD'lar tek kişilik değildir ve antrenman herkes için aynıdır.

 

Her bir WOD bir önceki günden farklıdır. WOD'lar zaman sınırlaması olan ve yüksek yoğunluklu antrenmanlardır. WOD'a başlamadan önce kısa bir ısınma antrenmanı yapılır. Bazı CrossFit salonları, ısınma antrenmanından sonra 12 ila 15 dakika yüksek güç antrenmanı da yapar ve ardından WOD'a geçer.

CrossFit’in kendisine has jargonuna ilk anda adapte olmak zor olabilir.  bilmeniz gereken önemli CrossFit terimlerinden bazıları:

AMRAP: As Many Reps as Possible - Yapabildiğin kadar set yap. Bu antrenmanlarda belirli bir süre ve 2-3 hareketten oluşan bir süper set verilir ve sınırlı bir sürede yapabileceğiniz kadar set yapmanız beklenir.

WOD: Workout of the Day - Günün antrenman programı

Box: CrossFit salonu

BW: Body Weight - Vücut ağırlığı

EMOM: Every Minute on the Minute - Bir dakika içerisinde yapılan antrenman.

AFAP: As Fast as Possible - Mümkün olduğunca hızlı.

Chipper: Döngü antrenman, ara vermeden başa dönme.

PR: Personal Record - Kişisel rekor

1RM: 1 rep maximum - Maksimum bir tekrar

 

CrossFit Kadınların Fazla Kas Yapmasına Neden Olur Mu?

 

Günümüzde fit olmak “zayıf” değil, “güçlü” olmak anlamına gelmeye başladı. Giderek daha çok kadın koşu bandından inip serbest ağırlıklara doğru geçiş yapıyor ve hafif kaslı bir görünümü cazip buluyor. Fakat yine de CrossFit’le yeni tanışan kadınların aklında “Conan filmindeki Arnold Schwarzenegger’e döner miyim?” sorusu olabiliyor... Cevabımız tabii ki hayır! Ağırlık kaldırmak sizi daha güçlü yapar, ama özel bir vücut geliştirme rutinine göre yiyip, içmiyor, ekstra gıda desteği ve testosteron almıyor ve yıllardır bu amaç için çalışmıyorsanız sizi irileştirmez. 

 

 

CrossFit ve vücut geliştirme (bodybuilding) arasındaki farklar nelerdir?

CrossFit sporu vücut geliştirme (bodybuilding) sporunun aksine çok fazla farklı ve değişik aletle yapılmaz. CrossFit, bireyin kendi vücut ağırlığı ile yaptığı bir spordur. CrossFit sporunda kullanılan ekipmanlar genel olarak halter, kettlebell, 20 ve 24 inçlik kutular, jimnastik halkaları, barfiks çubuğu, ip, sağlık topu, kürek ve metlerdir. 

CrossFit sporu vücut geliştirmenin aksine çok daha kısa süren WOD'larla gerçekleştirilir. CrossFit antrenmanının tümü ısınma, WOD ve soğuma ile beraber en fazla 45 ila 50 dakika arasında sürer. 

CrossFit WOD'ları çok kişi ile gerçekleştirilir. Bireysel olarak CrossFit yapmak isteyenler çoğu CrossFit Box'ının 'Open Box' (serbest kullanım) saatleri içerisinde salona gitmelidir.

Vücut geliştirmenin aksine CrossFit belli bir program çerçevesinde yürümez.

CrossFit WOD'ları nasıl belirlenir?

CrossFit WOD'ları belirsizdir. Onaylanmış bir WOD yoktur fakat birçok CrossFit Box, hemen hemen aynı teknikleri kullanan WOD'lar yazar. 

 

WOD'lar patlayıcı güç ve kondisyon kazandırmaya yöneliktir.

 

CrossFit sakatlığa sebep olur mu?

Doğru yapılmadığı taktirde her sporda olduğu gibi  CrossFit te  sakatlıklara sebep olmaktadır.

 

Gittiğiniz salondaki antrenörlerin ne kadar iyi eğitimli olduğu son derece önemlidir. CrossFit sporu hakkında bilgisi olmayan antrenörlerle yapılan eğitimler tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Bu haftaki Yazım burda sonlanıyor değerli okurlarım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle...

Kaldırması en zor ağırlık, kanepenin üzerinde miskince oturan bedeniniz.

 

Bu makale 381 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz