Ensar Turgut Tekin - OKULLARDA BİRİNCİ DÖNEM BİTTİ TATİL BAŞLADI


Ensar Turgut Tekin

 

OKULLARDA BİRİNCİ DÖNEM BİTTİ TATİL BAŞLADI

 

Ocak 2020 Cuma gününden itibaren, Okullarımızda birinci dönem Eğitim ve Öğretim resmen bitti. 15 günlük dinlenme tatili başladı. Günlerin kısa ve kışın ortasında olmamız nedeniyle böyle bir tatil çocuklarımız için çok önemlidir. Ama şu demek değil ki evlerde hep leptopla, telefonla, tabletlerle oyunlar oynasınlar! PEKİ NE YAPACAKLAR? Böyle tatiller onlar için zayıf ve başarısız derslere çalışma fırsatı yaratır. Önce bu zayıf oldukları dersleri baştan sonuna kadar bir tekrar etmekte, eksikleri tamamlamakta, anlayamadıklarını anlatan birinden ikmal etmelerinde yararlar vardır. Ondan sonraki boş vakitlerinde bol bol seviyelerine uygun kitapları okumaları, onların okuma ve anlamalarına güç katacaktır. Türkçe derslerinin en önemli amacı Okuma ve anlamayı başarılı bir biçimde kavratmaktır. Okuma ve anlama olmadan diğer derslerde ve hayatta başarılı olmaya imkan yoktur. Bu nedenle tatiller çocuklar için bol kitap okumaları için bir fırsattır. Mutlaka tatilde seviyelerine uygun en az beş kitap okusunlar. Kitap okumanın şu yararları vardır:

1-Okuma alışkanlığı kazanırlar, okumada anlama ve suret kazanma becerisi kazanırlar.

2-Okuma alışkanlığı kazanan çocuklar bol kitap okuyacaklarından, onlar için zararlı olan dijital oyunlardan uzaklaşacaklardır.

3-Bol kitap okuma insanın yücelmesini, kelime hazinesini, anlama ve anlatma gücünü geliştirir, anlatım becerisi kazandırır. Yazmada yetenek sağlar.

4-Okudukları kitapların dilleri, anlatım biçimleri, öyküleme ve anlatı türleri ile bilgi kazanmalarına ışık tutar ve yol gösterir.

5-Bir başka amaç ise şudur: Çocuklar okudukları kitapları, yazarları, türleri hakkında not alma alışkanlığı kazanarak, tuttukları defterlerde o notları biriktirerek bir kitap okuma envanteri yaratmış olurlar.

6-Okudukları kitapların özetlerini yazarak, ya da başkalarına anlatarak kitap tanıtma becerisi kazanırlar. Bütün bu saydıklarımız hemen hemen bütün derslerde çocuğun gelişmesine, okuyup anlamasına yardımcı olacaktır. Okuduğunu anlayamayan bir çocuğun diğer dersleri anlamasına ve anlatmasına imkan yoktur. Çocuk okuduğunu anlarsa, anlatır! Okuduğunu anlayamazsa anlatamaz. İşte bütün mesele buradadır. Onun için özellikle 2., 3., 4.,5. ve 6. Sınıfların böyle tatilleri fırsat bilerek bol bol seviyelerine uygun kitaplar okumaları gerekir. Bu konuda bazı veliler şöyle diyorlar:

-Evde bizim bir çok kitabımız var, ama çocuk bunları okumuyor. Yeni kitap istiyor. Soruyorum bana diyor ki: 

-Romanlar var, hikayeler var. Evet varda o kitaplar yetişkinler için yazıldıklarından dolayı çocuklara uygun değiller. Dilleri ve anlatıları onlara ağır geleceği için anlamada güçlük çektikleri için o kitapları okurlar ama anlayamadıkları için bir zevk veya haz alamadıkları için okumadan soğurlar. 3. Sınıf çocuğuna Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun veya Reşat Nuri Güntekin’in büyükler için yazılmış kitapları hiçbir anlam ifade etmez. Ona onun yaşına, psikolojisine, kelime hazinesine yaşam deneyimine uygun birazda albenili kitaplar okutursak işte o zaman onda kitap okuma alışkanlığı ve zevkini yaratmış oluruz.

Bazı öğretmenler, Okumadıkları, incelemedikleri daha doğrusu hiç görmedikleri kitapları İnternet sitelerinden yazdırarak çocuklara bunları okumalarını öneriyorlar. Bu metot sakıncalıdır. Çocuk o kitabı piyasadan bulup alamadığı için okuyamıyor ve başka kitapları da okumuyor. Böyle öneriler, okuma heveslisi çocukları okumadan soğutur. Çocuklara şöyle bir öneride bulunmak daha doğru olur:

-Kitapçılardan okuyacağınız kitapları kendiniz seçin. Hangi kitabı beğendiniz ise o kitabı seçin ve okuyun! Demek daha doğru olur. Çocukların seçme ve beğenme anlayışları ile yetişkinlerin beğenme ve seçme anlayışları değişiktir. Kitap alırken mutlaka yaşına, seviyesine, sınıfına dikkat edin ve çocuklar için yazılmış kitapları seçin!

 

Bu makale 313 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz