söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCAMİDEKİ AVİZE SATILIR MI?


CAMİDEKİ AVİZE SATILIR MI?

 

Söke Ekspres Gazetesindeki yazılarımız okuyucunun teveccühüyle birlikte bir de güven oluşturdu diye düşünüyorum. Çünkü ardı arkası kesilmeyen ihbarlar ve şikayetler alıyorum. Aslında anlatılanların önemli bir bölümü de yenir yutulur şeyler değiller.

Bir hemşerimizle karşılaştım. Kendisi benim çocukluk arkadaşım. Uzun yıllar Söke Sanayi Sitesinde zanaatkar olarak mekan işletti. Bana bir avize hikayesi anlattı, kulaklarıma inanamadım.

Keşke anlatmasaydı. 

Keşke duymasaydım.

Ama madem ki anlatıldı, duyduğumu duymazdan, gördüğümü görmezden gelecek değilim. 

***

Efendim,  Söke’nin eski ve köklü zenginlerinden bir zat bir cami yaptırıyor. Hatta bilenler bilir, bu merhum hayırseverimiz o vakitler cami inşaatından ayrılmayıp her şeyiyle ilgilenmeye çalışıyordu. Allah rahmet eylesin.

Kendisi İstanbul’da bir büyük caminin avizesini çok beğenmiş. Bazı mühendislerden yardım alıp o avizenin çizimlerini yaptırmış ve o zamanlar sanayide işyeri olan arkadaşımıza bu avizenin aynısını sipariş etmiş. Avize yapılıp camideki yerine takılmış. İnsanlar da yıllarca bu avizenin aydınlığında ibadetlerini  yerine getirmişler.

Buraya kadar bir yanlış yok elbette. Ama bundan 8-9 ay kadar önce cami imamı avizeyi satmış. Gerekçe olarak da çok büyük olduğunu, cemaatin başına düşme tehlikesi olduğunu söylemiş. Avizeyi yapan usta da bunu öğrenince çok üzülmüş, konuyu ilgili makamlara duyurmuş.

Önce müftülüğe gitmiş, ama orada kendisiyle ya da konuyla ilgilenen olmamış. Yani bu satış işini pek de önemsememişler. Beni görünce de bana anlattı.

***

Sebep ne olursa olsun, caminin avizesi satılır mı kardeşler?

Bir hayır sahibi o camiyi avizesiyle birlikte hediye etmiş. Siz bunu nasıl satarsınız? Bir öğretmen okuldaki bir demirbaşı satabilir mi? Yine devletin herhangi bir kurumunda böyle bir satış mümkün mü? 

Camiler din adamlarımıza emanet edilmiş mekanlardır. Buraların ibadete hazır olarak tutulması sorumlulukları vardır. Eğer avizede veya başka bir noktada cemaatin güvenliğine bir tehdit olduğunu düşünüyorlarsa kendi kurum amirleri olan müftülüğü de bilgilendirip bu noktada tamirat ve tadilatlarla sağlamlaştırma yapılabilir. Ama böyle bir satışın yapılmasını düşünmek bile yanlıştır. Kimin malını kime satıyorsunuz?

Güvenli değilse güvenli hale getirilmesi için bir usta çağırılır ve gereği yapılır. Olmuyorsa en kötü, söktürür bir köşede muhafaza altına alırsınız. Satmak ne oluyor?

***

Müftülüğün bu konuda duyarsız kalmasını da anlayamıyorum. Bu konu araştırılmalıdır. Satılan avizenin parası neredeyse bulunmalı ve avizenin geri alınması için çaba gösterilmelidir. Geri alınıp tekrar eski yerine asılmalıdır. O camiyi yaptıran öyle heves edip öyle yaptırmıştır. 

Bu konunun takipçisi olacağım.

 

Bu makale 781 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz