Makbule Erdoğan - UĞUR MUMCU VE DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ


Makbule Erdoğan

Atatürkçü Düşünce Derneği 

Söke Şube Başkanı

e-mail: makbule.soke@hotmail.com 

 

UĞUR MUMCU VE DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ

 

Tarih: 24 Ocak 1993… Bundan 27 yıl öne hunharca katledildi Uğur MUMCU. Onu katledenler, bedenine kast etmenin ötesine geçemediler, geçemeyecekler. Uğur MUMCUN’UN düşünceleri, uyarıları tüm Atatürkçü, devrimci ilerici ve aydınların belleğinde dipdiri durmaktadır.

Uğur MUMCU ile birlikte tüm dava arkadaşlarını, tüm devrim şehitlerini anıyoruz,unutmadık unutturmayacağız. 

Atatürk ilke ve Devrimlerine daha sıkı sarılmak üzere 24 Ocak’ta karanlık korksun bizden, ürkütsün aydınlığımız. Yüreklerimiz bilensin, her birimiz Uğur MUMCU kadar yürekli ve üretken olalım. 

Uğur MUMCU’nun 06 Ocak 1981 ‘de dikkat çektiği “Unutturulan ATATÜRK’Ü yeniden halkımızla buluşturmak boynumuzun borcudur. 25.08.1975 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde “Sesleniş” adlı yazısında “Vurulduk ey halkım, unutma bizi” diye haykırıyor, günümüze sesleniyordu.

“Dağ gibi kara yağız delikanlıların, mum ışığında kitap okuyarak büyümeye çalışan öğrencilerin, öğretmenlerin, mimarların, mühendislerin, doktorların, avukatların, işçilerin, fidan gibi genç kızların dövüldüğünü” İşkence gördüğünü, Hücrelere atıldığını, Asıldığını, Vurulduğunu,  Ecelsiz öldüğünü, haykırıyordu.

Çünkü onlar Mustafa Kemal’in armağanı olan bağımsızlık bilinci ve ulus olma onuruna sahiptiler. Yoksul halkının yüreğini kendi yüreklerinde taşıyarak katılmışlardı kavgaya.

Yabancı petrol şirketlerine karşı devleti savunmuşlardı. Ülkesinin bağımsızlığını haykırmışlar, Kurtuluş savaşında emperyalizme karşı açılan bayrağı dik tutmak istemişlerdi. Bütün bunları vicdanın sustuğu, hukukun sustuğu anlarda, başlarına geleceklerini bile bile esaretten, işkenceden, ölümden korkmadan yapmışlardı.

Atatürk ve devrimlerine sahip çıktıkları için katledilen Aydınlarımız Uğur MUMCU, Çetin EMEÇ, Bahriye ÜÇOK, Muammer AKSOY, Ahmet Taner KIŞLALI ve daha ismini saymakla bitiremediğim niceleri katledildiler.

Atatürk’ün takipçisi olmak yürek, kafa ve kişilik ister. Atatürk’ün yanıda olmak onurdur. Bunu her omuz taşıyamaz.

Mustafa Kemal’in çocukları bu katledilen aydınlarımız gibi ne Atatürk’ten ne de onun eseri olan laik demokratik Cumhuriyetten asla vazgeçmeyecektir.  

Bugün, gelinen noktada bağımsızlık bilincimiz yok edilmeye çalışılıyor, emperyalizme teslimiyet olağan karşılanıyor, halkımız yokluğa, yolsuzluğa, işsizliğe mahkûm ediliyor, yurttaşlık bilinci yok ediliyor, Cumhuriyetimizin kazanımları aşındırılarak yok edilmeye çalışılıyor. Sadaka, biat kültürü topluma benimsetilmeye çalışılıyor. Dini duygular sömürülerek oya dönüştürülüyor. Bunu halkımıza anlatmak Mustafa Kemal Atatürk’e, Uğur MUMCU’ya ve ikisinin de gücünü aldığı Türk halkına karşı boynumuzun borcudur. Bunun bir tek yolu vardır. Doğruyu doğruca halka anlatmak.Uğur MUMCU’nun şahsına tüm aydınlarımız ve devrim şehitlerimize, bugün buradan bir kez daha sesleniyoruz.

Korkmadan öldünüz, halkımız unutmadı, unutmayacak sizi. Tüm demokrasi şehitlerimiz ışıklar içinde uyusun.

 

Bu makale 369 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz