söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiANKARA / KIZILAY'DA BİR ERHAN İVGİN VARDI (1)


ANKARA / KIZILAY’DA BİR ERHAN İVGİN VARDI (1)

 

Bir dostumuzun ve bir arkadaşımızın ölümünden sonra yazı yazmak bence yazıların en zorudur. Ne var ki böylesine vefalı, cana yakın ve hatırnaz bir insanı da unutmak mümkün olmuyor. Ben böyle vefalı, kadirşinas insanları asla unutmuyorum. Özellikle vefatından sonra ve ölüm yıl dönümlerinde mutlaka bir şeyler yazar, onlar için sevgi, saygı ve rahmet dileklerimi yazar ve rahmetle anarım. Acılı ailesine de biraz olsun teselli dileklerimi sunar, acılarını paylaşırım… 

Son birkaç yılda başkent Ankara’da birçok sanatçı dostlarımızı kaybettik. Hemen aklıma gelenleri yazıyorum: Halil Soyuer, Göktürk Mehmet Uytun,  Dr. Nurettin Özdemir, söz yazarı İlkan San, şair Cahit Külebi, Mehmet Aydın, Prof. Dr. Talat S. Halman, eski Aydın Milletvekili eğitimci şair ve yazar M. Kemal Yılmaz,  emekli vali ve Şair Rıza Akdemir, Halk Ozanı Aşık Şeref Taşlıova, Prof. Dr, İsa Kayacan, şair Şinasi Özdenoğlu,  Çağrı Kültür sanat ve folklor dergisini 63 yıldır çıkarıp yaşatan Konyalı şair-araştırmacı yazar Feyzi Halıcı, şair Fikret Sezgin, Ünlü şair Cemal Safi, Şair Mustafa Ceylan, ve Kültür Çağlayanı’ nın Yazı İşleri Müdürü sevilen dost Erhan İvgin.  Bu adlarını yazdıklarımın cümlesi sanatımızın ve kültürümüzün birer köşe taşları idiler.  Sevgili yeğenim Erhan İvgin ile birlikte rahmetle, saygıyla anmak istiyorum.  Hepsinin gönlümde ayrı ayrı birer ve unutulmaz anıları vardır. Onları unutmak asla mümkün değildir. Bu yazımda vefatının ikinci yılında Erhan İvgin’ den biraz söz etmek istiyorum.

Erhan Evgin araştırmacı yazar ve halk Bilimci Hayrettin İvgin’in oğludur.18.07.1971 yılında Ankara’da doğdu. Samsun Vezirköprü nüfusuna kayıtlıdır.14 Kasım 2017‘de 46 yaşında iken aramızdan ayrıldı. İlk ve ortaokulu Ankara’da okudu, Lise öğrenimini Keçiören Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. 1994 yılında Ankara’da babası ( Prof. Dr.) Hayrettin İvgin ile birlikte Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti. kurdu.  Bu şirket bünyesinde Kültür Ajans Yayınları adıyla bir yayınevi oluşturdular. Babası H. İvgin ile birlikte Eğitim, Kültür, Sanat, Edebiyat ve Halkbilimi dergisini çıkardılar. Bu dergide özellikle halk bilimi (folklor) konusunda 341 kitap yayınladılar. Erhan İvgin çıkan bu kitapların çoğunun editörlüğünü yapıyordu. Ayrıca 1000 ‘den fazla kitapların kapak tasarımlarını gerçekleştirdi.  Çalışkan, üretken ve başarılı dolu bir insandı. Ayrıca yine babası ile birlikte Kültür Çağlayanı adını taşıyan sanat ve Edebiyat Folklor dergisini çıkardılar. 8 yıl ve 47 sayı da bu derginin Genel Yayın Yönetmeni idi. Zaman Zaman ben de bu derginin yazıları arasında ve hatta Söke Temsilcisi olarak görev aldım. Şu anda elimde bulunan 1.sayıdan 53. cü sayıya kadar sanat, kültür, halk edebiyatı konulu birçok makalem ve şiirlerim yer aldı. Sırası gelmişken (Prof. Dr) Hayrettin İvgin ve sevgili dost Erhan İvgin’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kültür Çağlayanı dergisini halen üç cilt halinde hazırlayıp evimin kitaplığında nadide bir kültür armağanı olarak saklı tutuyorum. Baştan başa bir kültür hazinesidir.  

Aydın / Söke’den Ankara’ya bu şair ve yazar dostları arar onların birer çaylarını da arardım. 2013 yazında Ankara’da idim. İsa Kayacan’ı, Abdullah Satoğlu’nu ziyaret ettikten sonra Kızılay Konur Sokak / No: 66 / 7 ‘de bulunan iş yerlerine gittim.  Özellikle  (Prof. Dr.) Nail Tan Hocamı ve (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin beyleri ziyaret etmek istedim. Her ikisi de yoktu. Galiba yurtdışına gitmişlerdi. Kültür Ajans Çalışma ofisinde Erhan İvgin beni karşıladı.  Bir iki yıl daha önce de karşılaşmıştık.  Erhan İvgin’le bir araya geldik. Aynen bana şöyle dedi:” Saylın Hocam, babam ve Nail Tan Bey yoksa ben varım, ne emriniz varsa yapmaya hazırım. Sizi bir amcam olarak tanıyor ve biliyorum. Çünkü babamla uzunla yıllar tanıştığınızı, dost olduğunuzu biliyorum. Bundan böyle bana yeğenim Erhan diyebilirsiniz, böyle derseniz sizinle gurur ve onur duyarım “ dedi.  Çaylarımızı içtik, bana birkaç kitap ve Kültür Çağlayanı dergisinden ben de olmayan son sayılardan birkaçını bir çantaya koyup verdiler. Dostluğumuz vefat edinceye kadar devam etti… Onun vefat ettiğini geç öğrendim, daha sonra telefonla başsağlığında bulunda. 2018 yazında Ankara’ya gittiğimde Kültür Ajansının bulunduğu iş yerlerinde Hayrettin İvgin, Osman Baş ve sevgili Hocam Nail Tan Beyleri ziyaret ettim. Baş sağlığında geçte olsa bulundum ve de acılarını paylaştım. Acıları paylaşmak güzeldir,” acılar paylaşılınca azalır” derler…

    ***

 Yazımız devam edecek>>>

 -------------------------------------------------------

NOT: 17 ve 20  Ocak  günlerinde eski Başbakanlarımızdan  Bülent Ecevit'in muhterem eşi Rahşan Ecevit ve TEMA VAKFI Başkanı "Toprak Dede" diye anılan Hayrettin Karaca' yı kaybettik. Her ikisine Yüce Mevla'dan rahmet diliyor, sevenlerine  başsağlığı diliyorum. 

 

 

Bu makale 191 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz