söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHİKAYECİNİN PARK GÜNLÜĞÜ'NÜ OKURKEN (2)


Kitaplar arasında: 

HİKAYECİNİN PARK GÜNLÜĞÜ'NÜ OKURKEN (2) 

 

O. Hasan Bildırki’ nin hazırlamış olduğu “Hikâyecinin Park Günlüğü “ adlı kitabının Sayfa: 113-116) sayfasında yer alan “KURTBEYOĞLU” adlı hikayesinde bizim Söke İlçe Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu’ nadan bahsediyor. Onunla yaptığı bir gezi ve konuşma sırasında özetle şunları yazıyor: “ Sabahın oldukça erken saatlerinde, henüz gün doğmadan yer yer avuç içi büyüklüğünde alacakaranlıkların görüldüğü hüküm et meydanında, yediden yetmişe, yaşlısı, genci, erkeği, kadını ve yavrukurtlarla toplanmıştık.   Dağcılar cep telefonlarına sarıldılar. Rehber öğretmen Ramazan Bey’in duyurusuyla, herkes kendilerine ayrılan otobüslere bindiler. Hareket başladı. Aman Allah’ım!  Beşparmak Dağları ile boy ölçüşmeyi bırakmış, Söke Ovası’nı kucaklaşmış, ufku yer yer yakalamış, dağların tepesinde koskocaman bir güneş. Otobüsler canlandı. Seslerini yükseltiler. Kaynaştılar, Açılan servis kapılarından aşağıya indiler. Atburgazı’ndaydık.   Yaklaşık iki yüze yakın dağcılar, sırt çantalarını yüklendiler.

Rehber Ramazan;

- Şu kadar saat, ihtiyaç, molası, verilmiştir. 

O. Hasan Bıldıki öyküsüne devam ederek, “ o gün dağcılarla güzel bir dağ gezisini yaptık”  dedikten sonra sözü Hacı Halil Paşa kütüphanesinde yapılan bir toplantıdan söz ediyor. Ve aynen özetle şunları yazıyor: “Tanıtım günü, Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi görkemli bir bayram havasını soluyordu. Şehit Babası Mustafa Uyar’ın “ Gitme Kal Desem De Gidiyorsun”  isimli şiir kitabı çağrılara tanıtılıyordu. İlçenin ileri gelenleri, Garnizon ve Jandarma Komutanları, Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, İşletme Fakültesi Dekanı, Şehit Yakınları, ve Gaziler Dayanışma Derneği İlgilileri, Edebiyatçılar, toplum  kuruluşu temsilcileri, halktan kemseler, Uyar ailesi ve öğrenciler baştan ayağa dikkat kesilmişlerdi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu:

Mustafa amcamıza yaptığımız mutat ziyaretlerde, Şehit oğlu için yazdığı şiirleriyle duygularının güzelliğini gördüm. Onun duyguları unutulmasın istedik. Bu güzel eseri ortaya çıkardık” dedi. Kitabını imzalayan Mustafa Uyar ‘ın gözleri aktı akacak.. Yüreğinde sevgi tomurcukları ayaklanıyor..(Sayfa 116)  Şeklinde   öykü devam ediyor.  Hikâyenin bir başka bölümünde Sayın Kaymakamımız Tahsin Kurtbeyoğlu, Gaziantep sınır llçelerinden birinde görevli olduğu günlerde yaşadığı bir olayı anlatıyor. (Sayfa: 117).

Sökeli Şehidimiz Hakkı Uyar’ı rahmetle anıyorum. Şehit Babası Mustafa Uyar’ı tanımak isterdim ve hazırladığı şiir kitabını da okumak isterdim.  O günlerde Söke’nin dışında olduğum için (20- 25 Ocak 20129),bu toplantıda bulunmadım. Söke’de olsaydım muhakkak bu saygın insanlarla birlikte olmayı isterdim. Bu etkinliye dair köşemde de bir şeyler yazardım.  O. Hasan Bıldırki’ inin bu konuda bir hikâye yazması da, bana göre tarihe önemli bir not düşürmüştür.  O. Hasan Bıldırki’in hoşuma giden bir başka hikayesi “Ömür Geçintisi “ ( S:153) te İsmail adlı bir kokoreççinin hayat öyküsünü anlatıyor.  Yalnız şu “ Geçintisi “  kelimesinin anlamını merak ettim. TDK sözlüğüne baktım, böyle bir sözcük bulamadım. Ben onun yerinde olsaydım   “Kokoreççi İsmail “ adını verirdim. Ben bunu onun eksiğini bulmak izcin yazmıyorum. Bu sadece benim düşüncelerim. Yine de severek okuduğumu belirtmek isterim.  

Sözün özü, yazar arkadaşım, gönüldaşım O. Hasan Bılldırkı, yaklaşık yarım asırdan fazla yazıyor. Bunlardan başlardan başka hikâye, roman, araştırma, İnceleme, eleştiri, şiir, deneme, halk edebiyatı, folklor (halk bilimi), gibi alanlarda da eserleri vardır. Hikâyeleri çeşit ödüllere layık görülmüştür. Kitaplarını değerli öğretmen ve orta dereceli okullarda okuyan öğrencilerimize özellikle sağlık veriyorum. Bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, daha nice kitaplara imza atmasını diliyorum.

---------------

NOT: Söke'mizin tanınmış duayelenlerinden Ali KOCABAŞ Hakk'a yürüdü. Kadim dostum ve ağabeyim olarak tanıdığım Ali KOCABAŞ'a Allah'tan rahmet ve KOCABAŞ Ailesine ve sevenlerine  başsağlığı diliyorum. 

 

Bu makale 160 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz