Ensar Turgut Tekin - SÖKE TARİH ARAŞTIRMALARI VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA DERNEĞİ


ENSAR TURGUT TEKİN

e-mail: tekinensarturgut@gmail.com

Tel: 0 506 362 94 29

SÖKE TARİH ARAŞTIRMALARI VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA DERNEĞİ

 

Söke’de böyle bir derneğin varlığından haberdar değildim. 28 Ocak 2020 tarihli Söke Ekspres Gazetesi’nde yayınlanan haberle  varlığını öğrendim. Derneği kuranları ve yaşatmaya çalışanları candan kutlarım. Çok doğru bir hedefe ulaşmak için yola çıkmışlar. Bu yolda doğru adımlarla yüründüğü takdirde çok önemli merhaleler kat edileceğine ve Söke için yararlı olacağına inanıyorum.

Söke bugün 120 bin nüfusu ve milli üretimi ile Türkiye ekonomisine önemli bir katma değer sağlayan ve Türkiye’de mevcut bir çok ilden daha büyüktür. Tarım, eğitim ve sanayi kenti olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yol almaktadır. Söke’nin kuruluşu her ne kadar 1300 lü yıllarda olsa da, Söke topraklarının ve coğrafyasının çok eskilere dayanan bir tarihi mirası ve vizyonu vardır. Bu vizyon Hititlere, İyonlara, Yunanlılara, Romalılara ve Bizanslılara kadar dayanan bir Antik Tarih içerirken; 700 yıllık bir Türk tarihine de sahiptir. Elbette böyle güçlü bir Tarih Potansiyeline sahip bir kentin tarihi, kültürü ve sahip olduğu  bu konudaki vizyonu incelenmeye tanıtılmaya, mevcut tarihi miras varlıklarından bize ulaşan kültür varlıklarından yararlanmaya değer bir çalışma olur. Biz görüşlerimizi burada keserek, dernekten söz edelim.

“İlçemizde bu dernek 2019 yılında kurulmuş. 27 Ocak 2020 günü ise ilk genel kurulunu yapmış. Dernek Çeltikçi Mahallesi üzerinde bulunan binasında yapılan seçim sonun da  başkanlığına İsmail Caner Genç, başkan yardımcılığına ise Prof. Dr. Söke İşletme Fakültesi Dekanı Neval Genç, seçilmişlerdir. Bu iki değerli insan, biz öğretmenlerin gururu olan Sayın emekli öğretmen ve Avukat Mustafa Genç ağabeyimizin evlatlarıdırlar. Böyle bir derneği yönetme ve yönlendirme gücüne ve eğitimine sahiptirler. Babalarının da böyle bir çalışmaya destek vereceğinden eminim. Çünkü değerli hocam Mustafa Genç’, Yunanistan’da öğretmenlik yaparken öğrendiği Grekçe ile bu tanıtımda çok değerli destek olacaktır. Çünkü bizim coğrafyamızda var olan antik kültürün temeli Grekoromen kültürlerine dayanmaktadır. Derneğin çalışma sahası haberde şöyle veriliyor:

“-Söke ve çevresinin tarihi, etnografyası, arkeolojisi, kültür değerleri ve şehir değerleri alanında akademik ve kültürel çalışmalar” olacakmış. Elbette böyle bir çalışmaya başlamak çok önemlidir. Söke’de bu tarz bir çalışma 1950 li yıllarda, “SÖKE HARABELERİNİ, TARİHİNİ KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ”Nİ KURAN VE ÇOK DEĞERLİ ÇALIŞMALAR YAPAN Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in Ulviye sultan’ dan olma torunu Hümeyra Özbaş (Sultan) tarafından yapıldı. Hümeyra Sultan çalışmalarını başarılı bir biçimde sürdürerek, harabeler de ki  önemli yazıları Yunan kralının kardeşi filip’e okutarak, kendi Mükemmel İngilizcesi ile Avrupa’da yayın yapan Arkeoloji dergilerinde Grekoromen kültür esrelerinin ülkemizde olanlarını Türk ve dünya arkeoloji ilgililerine tanıtarak, bilim dünyasını Söke harebelerine yönlendirmeye başlamıştır. Bugün Didim Turizm Kenti onun çalışmaları sonunda ortaya çıktı. Kuşadası’nın turizme açılmasında Kaymakam Özer Türk, Şaban Alkış, Kaya Aldoğan ve rahmetli Hümeyra Sultan ile Ömer Kocaöner’ in ve Vali Dilaver Argun’un, Söke Belediye Başkanı Ekrem Karakaş’ın yine Vali Enver Saatçıgil’ in önemli katkıları vardır. Hümeyra Sultan bölgenin tarihini, kültürünü Avrupalı sanat çevrelerine ve arkeoloji dünyasına tanıttı. Rahmetli Halikarnas Balıkçısını Söke’ye davet ederek Milet, Prien ve Apollon Tapınağı’ndaki Yunanca yazıları okutturdu. Ord. Prof.Dr. Ekrem Akurgal ve diğer bilim adamlarını Söke’ye davet ederek, basın mensuplarına tanıtıcı mesajlar vererek, batı dünyasını Sökedeki mevcut Antik Grekoromen Kültürlerine motive etti. Bu motivasyon sonunda bugün dünyaca tanınan Güney Ege Antik kültürlerine sahip olduk. Bugün Kuşadası, Didim ve Bodrum devlerinin doğmasında başta İon Kültür varlıkları olmak üzere Lelegler, Karyelilerin, Lidyalıların, Trallıların sanat ve uygarlıklarından yararlanıyoruz. Bu Antik kültür varlıklarımızı yrinde görmek ve incelemek üzere binlerce batılı turist ülkemize geliyor, bunlar miktarları milyonlarla ifade edilen dövizi ülkemize getiriyorlar. 

Ben bu konuları araştırarak, hatta birçoklarını rahmetli Hümeyra Sultan’dan aldığım notlar doğrultusunda yazarak YENİ SÖKE GAZETESİ’ nde yayınladım. Bu yayınladığım yazıların hepsi muntazam bir biçimde YENİ SÖKE GAZETESİ arşivlerinde vardır. Ayrıca Necdet Özekmekçi’nin belediye başkanlığı yıllarında burada yine Cumhuriyetimizin  75. Kuruluş yılında yayınladığım SÖKE BELEDİYESİ VE SÖKE BELEDİYE BAŞKANLARI adlı araştırmalarımı içeren bir dosyayı da Başkan yardımcısı Levent Tuna’ya verdim.

Ayrıca Ord. Prof. Dr. Rahmetli Ekrem Akurgal’ın bana verdiği Söke bölgesi “Antik Kültür Varlıkları” adlı yazıları da yine YENİ SÖKE GAZETESİ arşivlerinde vardır. Belediyeye verdiğim Belediye Kültür Müdürlüğünce saklanmaktadır. Ayrıca bu yazıların yayınlanmış birer suretleri de kendi arşivimde mevcuttur. 

Böyle bir derneğin kurularak, kentimize hizmet vermesini çok olumlu ve yararlı buluyorum. Bu derneğe önerim en az iki ayda bir yayınlanan dergi çıkarırlarsa hem birçok araştırmacının katkılarını sağlamış ve hem de derneğe maddi kaynak kazandırmış olurlar. Şimdiden başarılar diler, her türlü katkı ve desteğe hazır olduğumuzu buradan gururla açıklamaktan onur duyarım. Derneğin yönetim kuruluna ve üyelerine şimdiden Söke’ye yapacakları katkılardan dolay da teşekkür eder, başarılar dilerim.

 

Bu makale 388 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz