ENSAR TURGUT TEKİN - SÖKE TİCARET ODASI ÜYELERİ ARACILIĞI İLE 675 İHTİYAÇLI ÖĞRENCİYE 50 TL. LİK KIRTASİYE YARDIMI YAPTI!


ENSAR TURGUT TEKİN

e-mail: tekinensarturgut@gmail.com

Tel: 0 506 362 94 29

 

ENSAR TURGUT TEKİN - SÖKE TİCARET ODASI ÜYELERİ ARACILIĞI İLE 675 İHTİYAÇLI ÖĞRENCİYE 50 TL. LİK KIRTASİYE YARDIMI YAPTI!

 

4 Şubat 2020 Salı günü Söke Ticaret Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kutlay Başkanlığında Söke Kitap ve Kırtasiye esnafının katılımıyla, Söke Ticaret Odasında bir sohbet toplantısı yapıldı. Toplantıda Söke’de Kitap ve Kırtasiye işletmeciliği yapan, Ticaret Odası üyesi olan esnafların sorunları görüşüldü. Esnaflar karşılaştıkları sorunları dile getirirlerken, oda yöneticileri bu engelleri ve sorunları nasıl aşacaklarını dile getirdiler. Yaklaşık iki saat süren toplantı çok olumlu geçti.

Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kutlay, 2019 Okulların açıldığı sezonda TOOB. Başkanlığınca gönderilen yoksul öğrencilere yapılacak yardımları, bu yıl eski yıllarda yapılan uygulamalardan farklı olarak dağıttıklarını söyledi. Odanın beş üyesi var. Gelen para  beş eşit paya bölünerek, 50 liralık hediye çekleri yazılarak, her çekin üzerine hangi kırtasiyeciden alacakları yazıldı. Bu çekler, okul müdürlüklerine dağıtılarak ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmesi istendi. Okul müdürleri de bu hediye çeklerini okuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıttılar. Öğrenciler ile velileri de kitap ve kırtasiyecilere giderek çek karşılığı olan 50 TL. eksiklerini aldılar. Böylece 675 öğrenciye bu para eşit olarak verilmiş oldu. Oda üyesi  Kırtasiyeciler de eşit ve hakkaniyet doğrultusunda bu desteklemeden paylarını aldılar. Bu uygulama esnafımızı mağdur etmediği gibi sıkıntılı olan esnaflarımıza da adeta cansuyu oldu. Bu adil uygulamasından dolayı kırtasiyeciler esnafı başkana teşekkür ettiklerini gelecek yıllarda da aynen devam etmesi ricasında bulundular. Ancak, bu desteğin okulların açıldığı hafta yapılmasının daha isabetli olacağı vurgulandı. Bu yıl, biraz geç kalındığı için çocuklar ihtiyaçlarını temin etmiştiler. Oda başkanı da bunun kendilerinden kaynaklanmadığını, TOOB’dan ne zaman gelirse ona göre hareket edildiğini vurguladı. Esnaflar ise, TOOB’e yardım teklifi önce yapılırsa bu durumu daha yararlı hale gelir önerisinde bulundular. Oda başkanı da, önümüzdeki sezonda bu işi okulların açıldığı hafta içinde uygulamaya çalışılacağı konusunda söz verdiler. Böylece yardım alacak ihtiyaç sahipleri biraz daha rahatlamış olacaklardır. Gelen bu paranın Söke’de kalması SÖKELİ ESNAFIN YARARLANMASI AÇISINDAN FAYDALI OLDUĞUNU DİĞER YARDIM KURUMLARININDA BÖYLE ADİL DAVRANMALARI ÖNERİSİNDE BULUNULDU. Umarız ki onlarda böyle yollarla Söke esnafının yanında olur, Sökenin parasının Söke’de kalmasına sebep olurlar.

Söke Kitap-Kırtasiyecileri ise karşılaştıkları sorunları ve mağduriyetlerini ise şöyle dile getirdiler:

“Biz, bu mesleği bir yıl boyunca yapıyoruz, ancak okulların açıldığı ilk iki hafta işimiz oluyor. Ondan sonra fazla işimiz olmuyor. Bu iki hafta içinde piyasaya Süper Marketler, AVM’ler, Pazarcılar, Bir milyoncular, dışardan gelen pazarlamacılar piyasaya branşları dışında adi ve ucuz sağlığa zararlı maddeler getirerek satıyorlar. Bu malların çoğunluğunu Uzakdoğu malları teşkil etmekte olup her açıdan standartlara uymamaktadır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı da sağlık açısından riske sokmaktadırlar. Bu ürünlerde yapılan araştırmalar sonucunda sağlığa zararlı maddeler tespit edilmesine rağmen, ucuz diye öğrencilere ve velilere satmaktadırlar. Bu mallarda yapılan analizler sonunda şu zararlı maddeler tespit edilmiştir:

1-Renkli fon kartonlarında ve bazı defter kapaklarında “Azoboyar Madde” tespit edilmiştir. Azo boyar madde ise sağlığa zararlıdır. Uzmanlarca Kanserojen olarak kabul ediliyor. Bunu kullanan öğrenciler Allah korusun genç yaşta kanser olurlarsa, bunun sorumlusu kim olacaktır?

2-Bazı yapıştırıcı ürünleri sağlığa zararlı olan Solvent maddesi içeriyorlar. Bazı ürünlerin üzerinde “Solvet içerir, sağlığa zararlıdır. Çocuklara satılmaz!” yazmasına rağmen, bu türden yapıştırıcılar bir çok yerde serbestçe satılıyor. Solvent ise sağlığa zararlı ve uyuşturucu ve kokucu bir madde içerdiği için sağlıkça çocuklara satılması sakıncalıdır. Bunu, bilmeyen veliler ucuz diye gidip onları alıyorlar. Bu tehlike ise ülkemizde çığ gibi büyümekte ve okullarımızda ise ciddi boyutları olan problemler yaratmaktadır. Bu yapıştırıcıları alan ve kullananların Solvent içermeyen subazlı yapıştırıcıları alması ve kullanması gerekmektedir. Velilerin ve öğrencilerin hatta öğretmenlerin bunları bilmesi ve kullanılırken zararlı olduklarını bilmesi gerekir. Bir işi ve onun inceliklerini en iyi bilenler o işi meslek edinmiş insanlardır. Bu maddeleri alırken sağlığa zararlı olup olmadıklarını incelemeleri gerekmektedir. Bir örnek vereceğim. Ülkemizde dünya çapında üretim ve Pazar sahibi dev firmalar vardır. Bunlardan biride Faber- Castel üretim zinciridir.Bu firma bir çok kırtasiye ürünü üretmektedir. Bu firma sıvı yapıştırıcıda üretmektedir. Bu sıvı yapıştırıcılarının üzerinde şu uyarıcı yazıyı yazmaktadır: “Solvent İçerir, Sağlığa zararlıdır. 5898 Nolu kanun uyarınca ÇOCUKLARA SATILMAZ; VERİLMEZ!” Dünyadaki her üretici böyle dürüst değildir. Onlar para kazanmak için senin çocuğun kanser olmuş aramazlar. Bunu ancak sen düşünmelisin. Bir mal alırken bunun benim çocuğumun sağlığına zarar verip vermeyeceğini inceleyip, soracaksın ve sakıncasız olanlarını alacaksın. Okulda öğretmenlerinde buna dikkat etmesi ve böyle zararlı maddeleri sınıflarına sokmaya ve çocukların kullanmalarına engel olmaları idare kanalı ile çocuğa ve velisine bilgi verilmeli. Bence bu günah Milli Eğitim Bakanlığı’nındır. Nasıl ki Talim ve Terbiye kurulunca incelenmemiş kitapları çocuklara okutturmuyorsa, bu tür ürünleri de inceleterek listeler halinde il Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirmeleri ve okulları bu konularda uyarmaları gerekir. 

3-Oyun Hamurları: Özellikle Ana sınıfı ve evde küçük çocukların kullandıkları bir üründür. Açık ve ambalajsız satılanları koku yayıyor ve bazıları ise bakteri üretiyor. Temiz ve kaliteli, sağlıklı olanları ise ambalajlı özel saklama kabındadır. Yukarıda saydığımız kırtasiyeciler dışındaki satanlar bu işin korsancılığını yapanlardan alıyor ve satıyorlar. Veli ve çocuklarda bu ucuz malları almayı sakıncalarını bilmedikleri için tercih ediyorlar. Bunların içinde bir “SLAYIM” adı verilen hamur türü vardır ki bir numaralı kanserojen madde içerir. Çocuklar, bunu bilmedikleri için ınternet yoluyla öğreniyor ve istiyorlar. Zaman zaman veliler bile istiyorlar. Ne yapacaksın diye sorunca, “Çocuk istiyor, öğretmen ödev vermişte yapacakmış. Ona olayı anlatıyorum, öğretmen bu maddeyi sınıfına  bile sokmaz. Kaldı ki birde ödev versin! Sakın bulursan bile alma. Bu madde toplatıldı bile, diyorum ama beni kim dinler ki.

4-Sakıncalı olan bir başka üründe Pastel boyalardır. Pastel boya deyip geçmeyin, çok kullanılan bir resim malzemesidir. Dünyada çok kullanıldığı için üretici sayısı çoktur. En iyi dünya çapında üreticileri Mon Ami, Pirit, Faber-Castel üreticilerinin ürünleridir. Bunların dışında üretim yapan birçok firmanın ürünleri ülkemizde ve Söke’de satılmaktadır. Pastel boyalar yağlı ve yağsız olmak üzere iki türdür. Çalışma anında buharlaşarak bir koku yayıyorlar. Bu koku çocuklarda mide bulantısına, karın ağrılarına ve kusmalarına neden oluyor. Asla ucuz pastel almak doğru değildir. Çocukların sağlığına zararlıdır. Sınıftaki bütün çocukları etkilemektedir. Ben bunları bir öğretmen ve kırtasiyeci olduğum için çok araştırdım, bulguladım ve gözlemlediğim için yazıyorum. Bu nedenle ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın sağlığı ile oynamaya hiçbir kimsenin hakkı yoktur. Sağlığa zararlı olan ucuz malları alıp ta çocuklar aracılığı ile sınıfa sokmasınlar. Çünkü bir sınıfta en az 40 öğrenci vardır. Bir kişinin kırk kişiye zarar vermesi uygun değildir. Senin ucuz diye adı ürünü alarak, 40 öğrenciye zarar vermeye hakkın yoktur! Alamayacak güçte isen, yardım iste, yardımcı olalım.  Ama asla parana acıyarak çocuklarımıza zarar verme!

Bu sorun, sadece odaların ve kırtasiyecilerin ve okulların değil bir ülkenin sorunudur. Bu ürünleri üretenler, alıp satanlar mutlaka denetlensin, yetkisiz korsan satıcılar ve fırsatçılar engellensin. Kırtasiyeciler olarak odalarımızdan, belediyelerimizden, okullarımızdan ve yöneticilerimizden bunları yapmalarını bekliyoruz. Çünkü amaç, eğitim ve çocuklarımızın her türden sömürüden kurtarılmasıdır. Buda ucuz madde peşinde koşarak çocuklarımızın sağlığını hiçe sayan bilinçsiz tüketicilerin uyarılmasına  ihtiyaç vardır. Bunun için en iyi önlem, Okullar kapanırken, sınıf öğretmenleri gelecek senede kullanacakları malzemeleri birer liste halinde öğrencilerinin velilerine karneleri ile beraber  vermeleri ve hatta birer suretini de okulda dışarıdan görünecek bir biçimde cama asmaları ile olur. Ben öğretmenlik yaptığım yıllarda bu işi böyle çözüyordum. Hiçbir problemle de karşılaşmazdık. Hoşça kalın.

 

Bu makale 367 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz