Nihal Aydoğan -  HAYALLERİMİZ


Nihal Aydoğan -  HAYALLERİMİZ

 

İnsan bu dünyada ne ve kim için yaşar? 

İlk olarak kendisi ve sevdikleri için yaşamını sürdürür, sonra hayalleri vardır onları gerçekleştirmek için… Hayallerle yaşar gideriz  önümüze sürekli bir hedef koyarız ulaştığımızda da başka hedefler peşinden koşarız. 

İlk olarak hayal eder ve ister, sonra ona ulaşmak için uygulamalar yapar, çalışır çabalar olmayınca tekrar dener ve sonunda ulaşır ve başarırız. Çünkü bir hedef ve umudumuz olmadığında hayatın anlamını bulamaz ve  kendimizi mutsuz hissederiz. 

Bazen hayallerimiz gerçekleşmediğinde pes eder yenilgiyi kabul eder ve bir daha olmayacağına inanır ve pes edersek  başarıya ulaşmak zorlaşır. 

Hayatta her zaman mutlu olamayız. 

Bazen üzülür bazen acı olaylarla karşı karşıya kalırız. Tam bir şeyleri başaracağımızı hissettiğimizde önümüze engel konur ve aşmamız zorlaşır. 

Hayallerimizi, sevgimizi içimize  gömeriz. Zorluğu gördüğümüz an pes ederiz. 

Oysa ki yaşanılan kötü olayı bir an önce unutabilsek ve yeniden yılmadan başaracağımızı istesek yeniden ayağa kalkacak gücü bulabiliriz kendinde. 

Geçmişi unutarak ve ders çıkararak hayatına devam edebilir, yeni bir sayfa açarak hedeflerine ulaşmak için çabalayabiliriz. Çabalamak bize bir şey kaybettirmez aksine başarıya ulaştırır. Devamlı inanırsak olacağına bir gün başarırız. Tabiki olacak hayallerin peşinden koşarsak. Olmayacak hedef, hayal için bir şeylere inat edersek olmaz, yoruluruz. Ne kadar çabalarsak çabalayalım bir sonuca varmakta zorluk çekeriz ve üzülürüz. Değmeyecek, bize zarar veren her şeyden uzaklaşmakta fayda var. Bir de doğru seçimler yapmak da önemli. Bazen yanlış kararlar veririz. 

Okulda meslek seçimi olsun ya da kendimizce uygun olduğunu düşündüğümüz kararlar veririz. Ama o kararlar bizim kaderimizi çizer. Sonradan pişman oluruz. Keşke böyle olmasaydı, yapmasaydık falan. O yüzden doğru seçimler yapmak önemlidir.

Çevremizdekiler bizi ya doğru ya da yanlış değerlendirebilir. İstediğimiz hedefi doğru olarak koymalıyız. Bazen amacımıza ulaşırız başarırız liseyi ve üniversiteyi bitiririz. Uygun bir işe gireriz. Tekrar işte başarılı olmak için hedefler önümüze yeni hedefler koyarız ve hırs yaparız. Yükselmeye çalışırız işimizde canla başla çalışırız. Hep başarılı olmaya gayret ederiz. 

Aile kurarız, sevdiğimiz insanla mutlu olmaya çalışırız. Her yerde başarmak isteriz. Yenilgiyi kabul etmeyiz. Biz her zaman öğrenmeye, kendimizi geliştirmeye, bir şeyleri keşfetmeye  ihtiyaç duyarız. 

Kitap okumak, okuduğundan güzel anlamlar çıkararak hayatına yeni bir şeyler katmaya devam ederiz. Okuyarak hayallerine ulaşmaya çalışırız. Sevdiğimiz yazar olur ona hayranlık duyarız onun gibi düşünürüz zaman zaman. Yazı yazmak aklımızdan geçen düşüncelerimizi aktarır ve zaman geçtikçe devamlı yazarak bir yeteneğimizi de geliştirmiş oluruz. 

Gazete okuruz dünyadan haberdar oluruz. Her şey hayatımızın anlamanın bir parçasıdır. Hayallerimizin gerçekleşmesine yardımcı oluruz. 

 

Senin hayalin nedir diye sorarsanız anlatayım. İlk olarak Liseyi bitirmek, sonra üniversiteden mezun olmak, sonra da daha iyi iş bulup çalışmak... 

Herkes gibi düşüncem bu. Ama her şeyi hafife aldım. Önemsemedim pek. Çok çalıştım derslerime başarılı oldum ama sınavlara gelince yeterli puan alamadım. Kısa yoldan lisede meslek seçimi yaptım bölümümü bilgisayar olarak okudum. Bölümümü isteyerek ve severek okudum ve başarıyla bitirdim. Sonra iki yıllık geçiş yaptım. Kimine göre sıkıcıydı web site ve kod yazmak ama ben severek merak ederek yapıyordum. Proje ödevlerimi güzel notlar alabilmek için uğraşıyordum. Güzel notlar da aldım.

İki yıl daha okumak, mühendis olmak, ilerletmek istedim fakat uğraşamadım sınavlarla. Sınav heyecanımı aşamadım. İki yıllık bilgisayar programcılığından mezun oldum. Ama bölümümle ilgili bir iş bulamadım. Bulunduğum yerde iş bulmak zordu. İlk olarak tecrübe istiyordu her gittiğim yerler. Tecrübe çalışarak ve öğrenerek kazanılır. Mesleğimi ilerletmek, kendimi bilgisayar alanında geliştirmek istedim fakat yeterli olmadı. Başka işleri tercih etmek zorunda kaldım. Yarı memnun bir şekilde çok şükür hayatıma devam ediyorum. Karşıma bir fırsat çıkarsa önceliğim mesleğimi ilerletmek tabi ki… Öncelikle sermayem olsaydı kendime ait  bir iş yeri açardım. Kod, farklı diller ve web site alanında çalışarak kendimi ilerletmek isterdim. Mühendis olamadım ama programcı olmak isterdim. Sonra da çok çalışarak daha büyük bir bilgisayar şirketi kurardım. Belki de hayalimi  daha çok geliştirebilirim. Şu an hayal olarak kaldı uygulayamadım. Maddi imkanlar olsun, hayatımın bazı sorumlulukları olsun farklı amaçlar ortaya koydum. 

Herkesin de benim gibi yapmak istediği ama uygulayamadığı hayaller vardır mutlaka. Çok şükür her şey için. 

İnşallah nasip olur da bir gün hayallerimizi gerçekleştiririz. 

Umudumuzu asla kaybetmiyoruz ve daima başaracağımıza inanıyoruz. 

Hayallerimizin olması güzel bir yetenek. Hayallerimize ulaşmamızı başarmak için çaba sarf etmemiz ve kendimize her zaman güvenmemiz dileğiyle.

 

Bu makale 385 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz