Makbule Erdoğan - MEDENİ KANUNUN 94. YILI (YURTTAŞLIK YASASI)


Konuk Yazar: Makbule Erdoğan

Atatürkçü Düşünce Derneği

Söke Şubesi Başkanı

 

MEDENİ KANUNUN 94. YILI (YURTTAŞLIK YASASI)

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Türk toplumuna adalet sağlayan yeterli bir adalet sistemi yoktu.  

1877 yılında yazılan, dini hükümlere dayalı “MECELLE “ adlı 151 maddelik, dini hükümlerden oluşan kanunlar yürürlükteydi. Mecelle’nin ancak 300 maddesi işler haldeydi.

Mecelle’nin ana hatları dindir. DİNLER DEĞİŞMEZ HÜKÜMLER EMREDER. Hâlbuki toplum hayatı HER GÜN, HER AN DEĞİŞİM GELİŞİM SÜRECİ YAŞAR. Hayat yürür, ihtiyaçlar değişir. DİNSEL YASALAR DEĞİŞMEZ, GERİDE KALIR. Din, yargı olarak  yasalara  girdiği tarihin  seyrinde hükümdarların, zorbaların güçlülerin keyif ve arzularına hizmet etmiştir..

Bundan dolayıdır ki; TÜRKİYE CUMHURİYETİ çağdaş toplum yaratabilmesi için acilen Mecelle’den kurtulup MEDENİ KANUNA kavuşması gerekliydi.

Türk Milletini temsil eden TBMM ‘nin onayına sunulan TÜRK MEDENİ KANUNU TASARISI okunup kabul edildiği gün milletimiz,  kendisini kuşatan bin üç yüz yıllık MECELLE’DEN kurtulmuş, eski, geri medeniyetin kapılarını kapatmış, yeni bir çığırla özgürlüğe yelken açmıştır. TBMM, yüce ATATÜRK’ÜN önerliğinde, Adalet Bakanı MAHMUT ESAT BOZKURT’UN büyük çaba ve emeğiyle bu yasayı hazırlayıp, yürürlüğe koyup, tarih önünde DEVRİMCİ ve ULUSAL GÖREV YAPMIŞLARDIR.

17 Şubat 1926’ da Mahmut Esat BOZKURT Başkanlığındaki komisyonun İsviçre yasalarından alınarak Türk toplumuna uyarlanan MEDENİ KANUN,  TBMM’de görüşülerek, oylanarak kabul edildi. Böylece Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran kahraman Türk devrimcileri uygar devletlerden BAĞIMSIZLIĞINI KAYITSIZ ŞARTSIZ ELDE ETTİĞİ GİBİ onların uygar yasalarını da KAYITSIZ ŞARTSIZ bünyesine alarak HUKUKTA DEVRİM YAPMIŞTIR.

YURTAŞLIK YASASI (Medeni Kanun), siyasal toplumsal iktisadi bağımsızlık ve ulusal birlik sağlamakta, özgür birey yaratmaktadır. KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ ve İNSAN HAKLARI getirmektedir.

YURTTAŞLIK YASASIYLA Türk aile yapısında önemli değişiklikler olmuştur. Bu değişiklikler KADIN HAKLARI açısında çok önemli bir başlangıçtır; mahkemelerde tanıklık, miras ve boşanma konularında KADINI ERKEKLE EŞİT DURUMA GETİRMİŞTİR. EVLİLİKTE RESMİ NİKÂH ve TEK EŞLE EVLİLİK ZORUNLULUĞU getirilmiştir.

TÜRK YURTTAŞLIK YASASI bir UYGARLIK anıtıdır. Gerçek demokrasinin temel ölçütüdür. LAİK ve KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİN korunmasında güçlü bir kaledir. Bu gün kadın cinayetleri, töre cinayetleri, tecavüz, sarkıntılık olayları, kıyafet devrimine muhalefet (türban, çarşaf, sarık, cüppe ), birden çok evlilik, çalışan kadına erketen daha düşük ücret gibi FEODALİZM ARTIĞI UYGULAMA VE OLAYLAR, sendikalaşma, grev ve toplu sözleşme hakkı ve iş güvenliğinin önündeki engeller, çevre katliamı, terör belası, paralı eğitim ve sağlık gibi EMPERYALİST DAYATMALAR, TÜRK YURTTAŞLIK YASASININ hangi düzeyde uygulandığının göstergesidir…

Bir gün bu sorunların  çözülmüş olduğunu görmek umuduyla TÜRK YURTTAŞLIK YASASI’NIN kabul edilişinin 94. Yıl dönümü tüm ulusumuza kutlu olsun.

TÜRK YURTTAŞLIK YASASINI Türk hukukuna kazandıran Yüce önderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E  O’nun Adalet Bakanı MAHMUT ESAT BOZKURT’A  ve diğer AYDINLANMA SAVAŞÇILARINA yürek dolusu teşekkürlerimizi, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

Bu makale 331 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz