Makbule Erdoğan - 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ


Konuk Yazar: Makbule Erdoğan

Atatürkçü Düşünce Derneği

Söke Şube Başkanı,

 

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

 

18 Mart 1915 yılında Çanakkale kara ve deniz savaşlarının kazanıldığı zaferin 105. Yıl dönümünü gurur ve kıvançla kutluyoruz.

18 Mart 1915’te dünyanın sömürgeci emperyalist devletleri İngiltere, Fransa ve Rusya Çarlığı Almanya’ya karşı savaş açtılar. Bu dünyayı paylaşım savaşına 1.Dünya Savaşı adı verildi. Osmanlı devleti de Almanya’nın yanında yer alarak bu savaşa katılmıştır.

Dünya Savaşı Avrupa ve Asya kıtasının birçok cephesinde sürerken Mustafa Kemal Paşa bu

Savaşa Osmanlı Devleti’nin bu savaşa katılmasın şiddetle karşı çıktı. Osmanlı Rus savaşında 90.000 askerimizi Allahüekber dağlarında soğuktan kırdıran Genel Kurmay Başkanı, Ordu komutanı Enver Paşa Almanlar ile birlikte savaşmaya can atıyordu, Böylece, Osmanlı ordusu Alman General Liman Von Sanders başkomutanlığı emrinde savaşa Çanakkale’de savaşa girdi.

Liman Paşa’nın yanlış savaş planlarıyla Osmanlı ordusu sürekli can kaybı veriyordu Sofya’da Askeri ateşe görevi yapan Mustafa Kemal Paşa, Mehmetçiğin çok sayıda şehit verdiğini haber alınca, derhal İstanbul’a geldi. Cephede görev almak için Genel Kurmay Başkanlığı’na başvurdu.  Yarbay Mustafa Kemal 19. Ve 27. Alay komutanı olarak askeriyle birçok cephede savaşarak mevziler ve zaferler kazandı. 276 kiloluk top mermisini namluya sürerek İngiliz’lerin en büyük savaş gemisi Elizabet Buvet’in bacasına isabet ettirip boğazın sularına gömen SEYİT ONBAŞI Çanakkale Savaşının ünlü kahramanlarından biri olmuştur. NUSRET MAYIN GEMİSİ, Onun kahraman kaptan ve yardımcıları Çanakkale Boğazı’na mayın döşeyerek İngiliz ve Fransız gemilerinin Marmara Denizine geçmesine fırsat vermemişlerdi.

qMustafa Kemal Paşa’nın Conk Bayırı’nda Arı Burnu’nda Anafartalar’da yaptığı kara savaşları sonunda kazandığı zaferlerle İngiliz ve Fransız kara ve deniz kuvvetlerinin Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u işgal etmelerine fırsat vermemiştir. Savaş sonunda İngiliz ve Fransız’lar büyük kayıplar vererek perişan halde defolup gitmişlerdir. İngiliz ve Fransız’ın yenilgisiyle boğazları geçip Çarlık Rusya’nın yardım edemedikleri için Almanlara yenilen Rus Çarı devrilmiş 1917 EKİM Devrimi gerçekleşmiş ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri devleti kurulmuştur.

Mustafa Kemal Paşa’nın Türk Ulusuna kazandırdığı Çanakkale Zaferi dünyada büyük yankı uyandırdı.

ÇANAKKALE ZAFERİ, KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN DA BAŞLANGICI VE TÜRKİYE CUNHURİYETİ’NİN HABERCİSİ OLMUŞTUR!.. DÜNYADAKİ BÜTÜN MAZLUM ULUSLARA DA ÖRNEK OLMUŞTUR. Emperyalizmin egemenliği altında ezilen halkların gözünde bu zalimlerin yenilmez bir güce sahip oldukları sanılırdı. Çanakkale Zaferi sonunda, mazlum halklarda kararlı, inançlı ve ustaca mücadele sonunda bu kanla beslenen emperyalistleri yenebilecekleri, özgürlüklerine fikri ve cesareti uyanmıştır.

Çanakkale Savaşı‘nda 250.000’den fazla Mehmetçik şehit oldu. Bir o kadarda düşman askerinin kaybı olmuştur. İşte emperyalizmin dünyayı paylaşma ve daha çok sömürme hırsı ne hayatlar söndürmüş, insanlık ne acılar, ne çileler çekmiştir ve hala çekmektedir…

Çanakkale-Anafartalar kahramanı GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü, ŞEHİTLERİMİZİ; GAZİLERİMİZİ saygı, minnet ve şükrana anar onların kazandırdığı ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ Atatürkçü Düşünce Derneği olarak en içten duygularla kutlarız.

Türk Milleti ATATÜRK gibi büyük bir lidere sahip olduğu için ne kadar övünse, gurur duysa hakkıdır. Türk halkı olarak O’na layık olmaya, ilke ve devrimlerini korumaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmaya çalışmalıyız.

YIL 1934!..

Cumhurbaşkanı Atatürk, Çanakkale’yi ziyaret ediyor ve Anzak mezarlarının başında aynen şunları söylüyor;

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz.

Sizler burada Mehmetçiklerle koyun koyunasınız.

Uzak diyarlardan evlatlarına harbe gönderen analar!..Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlalarınız bizim bağrımızdadır.   Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır.

Onlar bu topraklarda can verdikten sonra bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Dünyada acaba kaç cumhurbaşkanı, kaç imparator veya kralın ağzından Savaştığı düşman askeri için böyle muhteşem sözler çıkmıştır. Üstelik iki taraftan yüz binlerce kişinin can vermesine neden olan savaşta dökülen kanların bile henüz kurumadığı bir dönemde.

Bu sözleri Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir insan olduğunun en somut göstergesidir. 

 

DUR YOLCU!..

 

Dur yolcu!..Bilmeden gelip bastığın 

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın 

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

 

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda 

Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda 

İstiklal uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmet’in yattığı yerdir.

 

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmet’in düşmanı boğduğu sele

Mübarek kanını kattığı yerdir.

 

Düşün ki, haşr olan kan, kemik eti

Yaptığı bu tümsek amansız çetin 

Bir harbin sonunda bütün milletin 

Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

 

Necmettin Halil ONAN

 

Bu makale 595 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz