Cem Günay - KORONA


Konuk Yazar; Cem Günay

e-mail: cemgunay@gmx.de

 

Cem Günay - KORONA

 

2. Dünya Savaşını birebir yaşamayıp sadece kitap ve belgeselleriden öğrendiğimiz için çokta ahkam kesemiyoruz. Fakat sözü dinlenenlerin ifadesiyle bu 2020 yılındaki Virus 2. Dünya Savaşından sonra yasadığımız en etkili felaket.

Aralık 2019 Çin`in Vuhan kentinde ortaya çıkan özellikle İtalya`da Şubat 2020 etkisini gösteren Korona Virüsüne karşı Avrupa´nın demirbaşı sayılan Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde tedbir almada geç kalınmıştır. Bunun nedenide yatıp kalktıkları kâr hırsı, para, çalışma, üretim üzerine kurulan hayatlarında bu akışa ara vermek istememeleridir. Yarım saat üretememeyi ve bundan doğacak maddi zararı dünyanın sonu olarak gören bir anlayışın Korona Virusünüde ancak bıçak kemiğe dayanınca ciddiye almak zorunda kalmışlardır. Gerçi Allahları var bu Avrupa ülkelerinin yasalara, yasaklara uyan disiplinleri bizim gevşek Akdeniz ülkelerine göre farklılıklar göstermektedir. Almana yapma deyince yapmıyor, kurallara sesini soluğunu çıkarmadan uyuyor. Bu da felaket ve olumsuzlukların yaşanmasını frenliyor. 

İlginç olan günümüzde dünyanın dışındaki gezegenlere yolculuğun konuşulduğu, estetik cerrahi ile ihtiyarların gençleştirildiği bir dönemde bir virüsun insanoğlunu eve tıkması ve belirsiz bir şekilde kara kara düşünmesine sebeb olmasıdır. 

Fakat ortaya çıkan bu virüsle birlikte artık birçok unsuru yeniden sorgulamamıza neden olacaktır. Tüketim çılgınlığıyla birlikte delice çalışınılan, hep birşeyleri halletme çabasıyla oradan oraya koşturunulan, saatlerce futbolun, hangi meşhur artistin pahalı ayakkabısıyla nereleri gezdiğinin konuşulduğu bir dünyadan birdenbire ölüm korkusunun hakim olduğu bir dünyaya ani bir geçiş yapılmıştır. Belki de yaşadığımız hayatta gerçektende önemli olan kavramları yeniden keşfetmemize neden olacaktır bu virüs.  

Tabii ki bu süreçte odalarda tıkılı kalmak, insanlardan kaçmak, maskelerle dolaşmak hiçbirimiz için kolay değildir. Dışarda dostlarla şöyle bir kahve içmenin bile ne kadar kıymetli olduğunu böylelikle anlamış olduk. Yada sevdiklerimizle gönül rahatlığıyla diz dize uzun sohbetlerin değeri bu ilginç virüsla beraber daha bir anlam kazanmıştır.

İnsanoğlu geçmişte olduğu gibi mutlaka bu sorunada bir çözüm bulacaktır. Can sıkıcı olan ise bu sürecin daha ne kadar süreceğinin bilinmemesidir. Bize de kalan yarı açık cezaevi gibi yaşadığımız bu günlerde sevdiklerimize daha çok vakit ayırmamız gerektiğini anlayarak bugün ve gelecekte bunu uygulamamız gerektiğini düşünmektir.

 

Bu makale 663 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz