Yusuf Günal - SALGIN'DAN SONRA EKONOMİ - 1


Konuk Yazar: Yusuf Günal

e-mail: yusufgunal@superonline.com>

 

SALGIN'DAN SONRA EKONOMİ - 1

 

Bir ayı geçti, salgın belası ile uğraşıyoruz. Baştan beri, olayın önemini kavramış bir politika izlendiğini söyleyemeyiz. Bütün Dünya'da olayın ekonomiye etkisi (kötüleşeceği yönünde) fazla olacaktır. Bizim daha hazırlıksız yakalandığımız da açık. Geçen hafta bir yazım vardı gazetemizde, o konuya devam etmek istiyorum. 

Bu arada o yazımda da belirttim şimdilik ihmal ve yanlışlarla igili İktidara yüklenme zamanı henüz değil, zamanı gelince herşey değerlendirilecektir demiştim. Buna rağmen sosyal medya  ortamında, şaşırtıcı bir gayret göze çarptı. Gelecek ekonomik kötüleşme düşünülerek, herhalde okların kendilerine yöneleceği belli olduğu için İktidar yandaşlarınca hemen CHP'ye yüklenen çabaları gördük.Haliyle muhalif kesim ekonomik konularla ilgili eleştirilerine daha erken başladı. Bugün salgın  karşısında açıklanan ekonomik yardım rakamlarının gerçekçi bulunmaması dolayısıyla olmakta bu eleştiriler. CHP'liler sanki ekonomideki bu çaresiz gibi görülen durumu biz mi yarattık demekteler bu saldırılar karşısında.

Salgına en hazırlıksız yakalanan ülkelerin başında geldiğimiz doğru. Ben bu yazımda da geçen yazımın bir devamı olarak salgın sonrası konuşulan siyasi değerlendirmeleri ele almak istiyorum. Neden? Yıllardır siyasetin içindeyim. Katkı verebilecek bir konumdayım. Şu deyimle siyasi görüşümü özetlemekteyim: ''TUTUCU SOLCULARA KARŞI LİBERAL, LİBERALLERE KARŞI SOLCU''. 

Bu tanımı, Balyoz Hadiselerinde çok eziyet çektirilen Em. Org. Çetin Doğan'ın damadı Prof. Dani Rodrik'ten aldım.

Yaşadığımız çok önemli olaydan sonra Sosyal politikaların öne çıkacağı kesin. Hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır da doğru..Fakat çözüm nerede? Daha önceden beri sosyalist görüştekiler, tamam sosyalizminin zamanınının geldiği havasında..Karma ekonomi yanlısı olarak Atatürk görüşlerine uygun düşünceleri olduğunu , karma ekonomi zamanının geldiğini savunan arkadaşlarımız da var.. Onların görüşlerinde bir netlik oluşması gerektiğini ben hemen görüyorum. Çünkü yılllardır neden hep  Merkez Sağ İktidarların ülkemizi yönettiği konusunda benim kadar kafa yormadıkları için.

 

Devamı edecek>>>

 

Bu makale 919 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz