Yusuf Günal - SALGIN'DAN SONRA EKONOMİ -2


Konuk Yazar: Yusuf Günal

e-mail: yusufgunal@superonline.com>

 

Yusuf Günal - SALGIN'DAN SONRA EKONOMİ -2

 

Üzerinde durmak istediğim konu şu: Serbest Ekonomi ile ilgili ne kadar şey söylenirse söylensin,  hemen Sosyalizm gelir denecek bir durum yok. Geçen yazımda görüşünü yazıma aldığım Doç. Ümit Akçay gibi düşünüyorum. Tamam sosyal politikalar, bilhassa sağlık, eğitim ve ekonomide öne çıkacak ama Sosyalizm isteyecek örgütlü bir toplum yok.

Geçen hafta internette Zülfü Livaneli'nin söyleşisini de izledim. Livaneli takdir edilecek pek çok açıdan doluluğa sahip bir kişidir. Fakat işin daha çok kültürel yanında kalmaktadır. Tam puan aldığım Üniversite bitirme tezimin sonuç bölümünü hatırladım. Yaklaşık 40 yıl önce şu sonucu yazmıştım tezimde: Bugüne kadar(1980 öncesinden bahsediyorum) sol adına politika yapanlar daha çok işin kültürel yanında kalmışlar, sağ adına politika yapanlar nispeten daha çok halkın ekonomisi ile ilgili politika yapmışlardır. Bunu geniş bir şekilde anlatmam lazım.

Bu iddiamı tekrarladığımda yanlış anlaşıldığını çok gördüm.O yılların, Sosyalizmin daha çok savunulduğu yıllar olduğu unutulmamalı. Önümüzdeki günler, bu konu daha çok gündeme gelecek..Fazla uzatmak istemiyorum, ilgilenen arkadaşlarla konuyu tartışmak isterim.Gittikçe kötüleşecek ekonomiden sonra bu ana konu çok konuşulacak. Bilhassa bu İktidardan ümit kesildiği iyice anlaşılınca konuşulacak ana konu bu olacak. Uzun yılllardır CHP içerisinde politika yapıyorum..Buna benzer görüşlerimi çok yazdım, konuştum. Hatta 2005 yılında, 31. Kurultay Delegesi olarak Kürsüde de benzer konuları konuşmuş kişiyim.

Ana dayanağım olarak iki olguyu yazarak konuyu bitiriyorum..Bir Çin örneği. Her ne kadar adını koymasalar da Dünya ölçeğinde, eski rejimini tamamen inkar etme yok ama, Serbest ekonomi konusunda bütün Dünya'nın ilgi duyduğu bir konumdalar..İkincisi de içerden. Merkez Sağ boşluğu, bazı çağdaş gerçekleri kabül ederek, soldan gelen iyi özelliklerini koruyarak ortaya çıkan bir kişi veya grupların etkin olmasını kastediyorum.Ya da sağdan bu özelliklere yakın bir kişi veya grup söz konusu olabilir. Birinci deneme Ekmelettin İhsanoğlu ile olmuş, hayal kırıklığı yaratmıştır… İkinci deneme Mansur Yavaş ile ilgilidir. Şu anda Ankara'da durum iyidir, dilerim böyle gider. Bahsettiğim konu ile ilgili olarak çözümün nerede olacağı ile ilgili destekleyici bir örnektir. Dilerim, CHP içerisinden veya dışarıdan CHP'nin ve solun konumu ile ilgili bazı önyargıları atmış  daha çok kişi, bilhassa genç çıksın.

 

Bu makale 1138 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz