söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYAŞLILARDA ÖLÜM ORANI


YAŞLILARDA ÖLÜM ORANI

 

Bizler 65 yaş üsstü yurttaşlar olarak haftalarca ev hapsine mahkum edildik. Bu anlamsız ve de gereksiz ev hapsine olan isyanlarımızı dile getirirken, kamuoyunda da bu yönde bir destek ve anlayış oluşmaya başlamışken Sağlık Bakanımız olmayacak bir laf etmişti;

“Ölenlerin %93’ü 65 yaş üstü…”

Alın, bu lafı neresinden ve nasıl anlarsanız anlayın. 

Virüsle yatıp virüsle kalktığımız şu salgın günlerinde tam da 65 yaş üstü insanlarımıza uygulanan kısıtlamaların kalkması konuşulurken Bakan Bey böyle bir açıklama yaparsa ben bu lafı sanki virüs nedeniyle ölenlerin %93’ü yaşlılar diye algılarım. Öyle olunca da bu lafı çok yadırgadım. İnandırıcı bulmadım. Öyle ya, %93 65 yaş üstüyse %07 de 18 yaş altı diye düşünürüz, işte size yasakların devamı için bilimsel gerekçe.

Ama sanırım anlatılmak istenen bu değilmiş. Türkiye’deki ölümlerin genel istatistiği böyleymiş. Yani en çok 65 yaş üstü ölüyormuş.  Anlayamadığım mesele, Sayın Bakan bu bilgide hangi ilginçliği gördü de paylaştı?

Normal değil midir?

Eğer bir kaza ya da ölümcül bir hastalık söz konusu değilse yaşlıların ölmesi doğanın bir kanunu değil midir? 

Zaten bu iş böyle olmalıdır. İnsanlar belli yaşlara kadar yaşayıp  öyle ölmelidirler. Sayın Bakan bunu neden yadırgadı ki?..

***

Bizler 65 yaş üstü için konan bu sokağa çıkma yasağının artık kaldırılması gerektiğini söylerken de aynı mantıkla hareket ettik. Doğal olarak zaten ömürlerinin son baharını yaşayan insanları ölümle korkutma garipliğini bırakmak ve bu insanların kalan ömürlerini daha hoş geçirmelerini sağlamaya çalışmak gerekir. Bunu yasaklarla yapamayız. Onlara fırsat vermek, yardımcı olmak gerekir Gönüllerince gezip gönüllerince yaşasınlar.

Aslında bazı yasaklar uygulanıyorsa bunun nedenleri açıklanmalı ve fedakarlık istenen insanların bunu anlamaları sağlanmalıdır. 

Yaşlılara verilen haftada birkaç saat sokağa çıkma serbestisinin bile hafta sonu kimselerin dışarıda olmadığı zamanlarda verilmesi ısrarı sürerken turizm sezonunda tatil yapmaları için uzun vadeli krediler verilmesinin mantığını anlayabilen var mı? 

Otel odasından sadece Pazar günleri mi çıkılacak?

Bu kadar gürültüden sonra otel çalışanları ve de diğer müşteriler 65 yaş üstüne nasıl bakıp nasıl davranacaklar?

Konuyu özetlemek gerekirse bizler bu konuda çok yanlışlık yaptık. Bu yazıyı yazarken pek çok yaşlı dostum gibi, evde kalmaktan kollarımda ve omuzlarımdaki inanılmaz ağrılar başlamıştı.

Evde kalmanın sadece ruhsal değil, bedensel bazı olumsuz sonuçları da var.

 

Bu makale 792 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz