söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ATATÜRK MAHALLESİ MUHTARI ZEKİ ACET BEY'İ KAYBETTİK!


SÖKE ATATÜRK MAHALLESİ MUHTARI ZEKİ ACET BEY’İ KAYBETTİK!

 

Söke’nin sevilen, sayılan ulu bir Çınarını daha kaybettik. 1979 yılından beri dost ve arkadaştık. İkimizde Atatürk Mahallesi’nde komşu olarak oturduk. Mahallemizi ikimizde çok sevdiğimiz için ayrılmıyorduk. Her hafta ziyaretine giderdim. Konuşurduk, dertleşirdik. Özellikle fotoğrafçılık dalında söke’ye çok önemli hizmetler vermişti. Zengin ve Söke’nin yakın tarihi ile ilgili çok güçlü bir albümü vardı. Bütün amacı bu albümü bastırıp Söke Halkına armağan etmekti. Her yanına gidişimde bu albümden söz eder ve şöyle derdi:

-Sanatsal ve kültürel alandaki çalışmalarımı da tüm hızıyla sürdürüp, Eski Söke Fotoğraflarını toplayıp derleyerek; “ZEKİ ACET İLE GEÇMİŞE YOLCULUK!” isimli ilk fotoğraf albümümü sizlerin beğenisine ve Sökeliler’in hizmetine sunmaktır!” derdi. 100. Yıl Dönümünde yayınladığım Çanakkale Zaferimiz ile SARIKAMIŞ HAREKATI VE ÖTESİ adlı kitaplarım yayınladığı zaman ona bir takım imzalayıp vermeye gittiğimde beni ayakta karşıladı çok sevinmiş bir halde:

-Kitaplarını dün Kaymakam Mehmet Demirezer’in odasında gördüm. Çok sevindim. Böyle Ulusal Değerde kitapların bir Sökeli Hocamız tarafından yazılarak yayınlanmış olması bizleri gururlandırıyor! Hala bana bir takım getirmiş olmana çok sevindim, dedi. Bir hafta sonra görüştüğümüzde ise rahmetli bana şöyle dedi:

-Kitaplar o kadar çok güzel kaleme alınmış ki, toplamı 700 sayfayı bulan bu iki eseri bir anı defteri rahatlığında okudum. Tarihin sıkıcılığı olmadığı gibi anısal zincirlemeler öyle geliyor ki cilalı bir mermer üzerinden kayıp akan su gibi akıyor ve okunuyor! İnşallah tasarladığım albümümde yakında hizmete girer, dedi. Rıfat Pullukça’nın maddi katkıları ile tasarlayıp hayal ettiği  O ünlü ALBÜMÜNÜ bastırdı ve herkese olduğu gibi bir adette bana armağan etti.

Rahmetli kardeşim  bu albümle Sökeli’ye ve Söke’nin yakın tarihine ve kültürüne  unutulmaz bir katkı yaptı. Onunla çok önemli kültürel ve tarihsel sohbetlerimiz ve konuşmalarımız olmuştu. O ölmüş, yıkılmış bir Söke’den bir Kültür abidesi yarattı. Albümünde yayınladığı özgeçmişini kendi kaleminden veriyor ve Allah’tan rahmet diliyoruz! Ruhu şad Makamı cennet olsun!

 

ATATÜRK MAHALLESİ MUHTARI ZEKİ ACET KİMDİR? 

(Kendi kaleminden kendi biyografyası):

1949 Yılında Söke’nin Konak Mahallesinde doğdum. İlk Okula eski adı “Gayretiye Afat Mektebi” olan (DUATEPE) okulunda kısa zamanlı olarak başladım. 1955 Yılında Atatürk Mahallesi’ne taşındıktan sonra eğitimime Sıdıka İlkokulunda devam ettim.

Evli ve iki çocuk babasıyım. Çeşitli meslek kuruluşlarında çalışdım. Sanatsal yöndeki son mesleğim fotoğrafçılıktır. Daha sonra bir inşaat şirketinde 7 yıl idarecilik yaptım.

Karakalem ve yağlıboya resimler, taş oymacılığı ve gemi maketçiliğinde Söke’nin adını tüm ülkeye ve dünyaya duyurdum.

1999 Yılında yapılan Mahalli seçimlerde Atatürk Mahallesi’nden muhtar seçildim. 4. Dönemini yaptığım muhtarlık mesleğimde önemli hedeflerim vardı; İlk icraatlarım arasında, kara düzen giden işleri bilgisayarlı sisteme geçirip düzenli çalışmak geliyordu. Bunu başarılı bir biçimde başardım.

1999 Kasım ayında bilgi sayarlı sistem devreye girdi. Ve bütün kayıtlarımız 3 yıl gibi kısa bir süre zarfında elektronik bir ortama alındı.

Diğer bir hedefimde Muhtarlık binası yapmaktı. Bunu da duyarlı vatandaşlar, kuruluşlar ve kamu kurumlarından gelen yardımlar ile gerçekleştirip muhtarlık binamızı mahallemize kazandırdık.

Sanatsal ve Kültürel alandaki çalışmalarımı da tüm hızıyla sürdürüp, “ESKİ SÖKE FOTOĞRAFLARINI toplayıp derleyerek, “ZEKİ ACET İLE GEÇMİŞE YOLCULUK“ ADLI İLK FOTOĞRAF ALBÜMÜMÜ SİZLERİN HİZMETİNE SUNUYORUM!” Elveda Dostlarım! Elveda benim kardeşlerim! Bizler göçer olduk, sizlere selamlar Olsun!

 

BU DÜNYADAN BİZLER GÖÇER OLDUK, KALANLARA SELAM OLSUN! ELVEDA DOSTLARIM ELVEDA!

 

Bu makale 529 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz